کدام سرمایه گذاری بیشترین سود را در ایران دارد؟

 دنیای اقتصاد همیشه غیر قابل پیش بینی و ریسک پذیر بوده و هست. به خصوص در سال های اخیر که تغییرات سیاسی و تحولات بازار جهانی تاثیر شگرفی بر عالم اقتصاد گذاشته است. در چنین شرایطی مسلما مردم عادی قادر به تشخیص بهترین و سودآورترین سرمایه گذاری نخواهند بود! 

در این مقاله چند نمونه از راه های سرمایه گذاری مانند خرید سکه، سپرده گذاری در بانک ها، خرید سهام بورس و خرید ارز را بررسی می کنیم تا ببینیم با توجه به شرایط کنونی کشور، هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟ به عبارتی در این مقاله خواهیم گفت که کجا سرمایه گذاری کنیم؟

خرید سکه:

سرمایه گذاری در بازار سکه، به علت خاصیت نقد شوندگی، یکی از راه های وسوسه انگیز برای افزایش سرمایه به خصوص برای افرادی ست که سرمایه کمی دارند. از مزیت های خرید سکه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هر زمان که سرمایه گذار نیاز به نقد کردن سرمایه خود داشته باشد، می تواند با مراجعه به اولین طلا فروشی سکه های خود را به فروش برساند.
  • سرمایه گذار هرزمان که بخواهد می تواند اقدام به خرید و فروش سکه کند. در صورتیکه در سپرده گذاری های بانکی، در صورت پس گرفتن پولتان قبل از زمان مشخص شده باید مبلغی را به عنوان جریمه پرداخت کنید.

  با توجه به نمودارهای تحلیلی قیمت سکه متوجه می شویم در سال 91 قیمت سکه تغییرات چشم گیری داشته و نزدیک دوبرابر گران تر شده. از آغاز سال 95 تا کنون طبق نمودارهای تغییرات سایت سرمایه دار قیمت سکه با نوسان 200هزارتومانی همراه بوده به طوری که کمترین نرخ قیمت سکه 1میلیون تومان و در بیشترین نرخ با قیمت 1میلیون و 214هزار تومان در بازار عرضه شد.

 در کل خرید سکه برای طولانی مدت سرمایه گذاری خوبی محسوب می شود ولی سرمایه گذار باید پیگیر نوسانات قیمت طلای جهانی و قیمت ارز باشد.

بیشتر بخوانیم: استراتژی‌های پیشنهادی سرمایه‌گذاری پرسود با ریسک کم (بخش اول)

 

 

سپرده گذاری در بانک ها

اگر اهل ریسک نیستید و ضرر نکردن را به سود کردن ترجیح می دهید، سپره گذاری در بانک  به عنوان بهترین راه برای سرمایه گذاری شما پیشنهاد می شود. همچنین این روش برای افراد با سرمایه خیلی کم یا خیلی زیاد توصیه می شود.

  همانطور که میدانیم در سال 94 بانک مرکزی نرخ سودهای بانکی را به حداکثر 20درصد و حداقل 10 درصد کاهش داد. در حال حاضر میانگین سود بانکی در ایران حدود 18 درصد می باشد.


بیشتر بخوانیم: میانگین موزون نرخ سود بین بانکی در 3 هفته نخست بهمن 18.9 درصد شد

محاسبات نشان میدهد با سود سپرده 17 درصد می توانید سرمایه خود را در طول 4 سال، دوبرابر کنید هرچند ارزش واقعی پولتان پایین آمده است. مثلا با پولی که در دست دارید اگر در ابتدای سال می توانستید خانه بخرید ولی آن را در بانک سرمایه گذاری کردید، هرچند بعد 4 سال پولتان دوبرابر می شود ولی قیمت خانه نیز بعد چهار سال چهار برابر خواهد شد و شما قادر به خرید نخواهید بود.

خرید سهام

این روش مناسب افرادی ست که روحیه ریسک پذیری بالایی دارند. یکی از ویژگی های این روش این است که با هر مبلغی می توانید در بازار سهام سرمایه گذاری کنید. تفاوتی که این روش سرمایه گذاری با سپرده گذاری در بانک دارد این است که در سپرده گذاری های بانکی همواره سود می کنید ولی در بازار سهام امکان سود یا ضرر وجود دارد و باید ریسک کنید.

بیشتری بخوانیم: مراحل یادگیری سرمایه گذاری در سهام

قیمت سهام بورس به بازار جهانی، سیاست های مالی دولت و قیمت جهانی نفت  و بسیاری عوامل دیگر وابسته است. برای مثال در سال 94 مذاکرات هسته ای تاثیر زیادی بر نوسانات سهام بورس داشت و در پایان سال 94 شاهد افزایش ارزش سهام بیشتر شرکتها بودیم.این در حالی ست که در پایان سال 93 بازار بورس با نهایت بازدهی 25 درصد به پایان رسید.

خرید ارز و دلار

همانطور که می دانید در سال های اخیر تحریم ها تاثیر زیادی روی قیمت ارز داشته اند. تا جایی که در سال های 91 و 92 شاهد افزایش قیمت دلار تا چهاربرابر بودیم.  یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت ارز که سرمایه گذاران باید به آن توجه داشته باشند، نوسانات قیمت نفت است. بر خلاف تغییرات ناگهانی قیمت دلار در این دو سال، در سال های 94 و 95 نوسان زیادی نداشته به طوریکه کمترین نرخ قیمت دلار درابتدای سال 95، 3هزار و 400 تومان و بالاترین نرخ دلار در دی ماه 95، 4هزار و 100 تومان بوده .

 

 

در نتیجه با توجه به شرایط کنونی کشور و بازار جهانی، در صورتی که دنبال یک سرمایه گذاری بی دردسر هستید توصیه ما این است که به سمت بازار ارز نروید!