چگونه اولویت بندی کنیم؟

افراد دشوارترین کارها را به آخر وقت موکول می کنند زیرا بیشترین تمرکز یا زمان را می طلبد. اما به ندرت زمان یا انرژی لازم برای آن کار دارند. مهمترین کار را در ابتدای برنامه قرار دهید این گام ساده ، احساس فوق العاده کنترل داشتن و تکمیل کار را به شما القا می کند.

طرح‌ها و اولويت‌هاي خود را در جايي ثبت و ضبط كرده و هميشه همراه داشته باشيد.

خيلي سخت گير نباشيد. ابتدا كارهاي ثابت (مثل قرارهاي ملاقات، ‌جلسات و وقت غذا) را يادداشت نموده و سپس بين آن‌ها را با فعاليت‌هاي ديگر پُر كنيد.

انجام كارهاي نه چندان خوشايند را به اول روز محول كنيد. در اين صورت با خلاص شدن از دست آن‌ها، تا پايان روز كارهاي مورد علاقه‌تان را انجام مي‌دهيد.

قرارهاي مربوط به فعاليت‌هاي شخصي و سرگرمي خود را نيز مانند ديگر قرارهاي ملاقات، محترم بشماريد و به كساني كه مي‌خواهند وقت خودتان را به آن‌ها اختصاص دهيد، بگوئيد كه كار داريد. هيچ لزومي براي توضيح چرايي آن وجود ندارد.

زمان اوج كار خود را بشناسيد (يعني زماني كه به بيشترين انرژي و قواي فكري براي كار بهتر احتياج داريد.) پس ابتدا مهم‌ترين فعاليت‌ها را انجام داده و هنگام كاهش انرژي‌تان به فعاليت‌هاي ساده‌تر بپردازيد.

هر روز ساعتي را براي آرامش در نظر بگيريد. در اين ساعت، مزاحمت‌ها را به حداقل رسانده و فقط به كارهايي كه كرده‌ايد، بيانديشيد.

 برگرفته از کتاب: 25 روش مدیریت زمان

مقالات مرتبط:


6 گام اساسی برای مدیریت زمان کاری (قسمت اول)

6 گام اساسی برای مدیریت زمان کاری (قسمت دوم)