سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی

سواد مالی چیست؟

آموزش سواد مالی ، اصلی مهم در شناخت و پیشرفت اقتصادی و کسب درآمد است. آیا چیزهایی وجود دارد که با دانستنشان بتوانیم در مقیاس فردی وضعیت را اندکی بهبود ببخشیم؟ آیا سواد کافی برای رویارویی با مشکلات اقتصادی خودمان را داریم؟
ممکن است در میان دوستان٬آشنایان و اقوام اشخاصی را بشناسید که همه از هوش تجاری و شم اقتصادی آنها تعریف کرده و آن را موهبتی ذاتی و خدادادی بنامند اما آیا واقعا چنین است؟ اگر این سوال برایتان پیش آمده اما جواب آن را نمی دانید باید از این موضوع مطلع باشید که ممکن است شما علی رغم داشتن تحصیلات دانشگاهی از نظر سازمان جهانی یونسکو فردی کم سواد یا بی سواد شمرده شوید!


چندی پیش سازمان جهانی یونسکو لیستی از مواردی را منتشر کرد که بر اساس آن می توان هر فرد را به شرط برخورداری از آن موارد باسواد دانست آن موارد عبارت بود از:
۱_سواد عاطفی
۲_سواد ارتباطی
۳_سواد مالی
۴_سواد رسانه‌ ای
۵_سواد تربیتی و پرورشی
۶_سواد رایانه ای


از میان موارد فوق داشتن سواد مالی رابطه مستقیمی با وضعیت اقتصادی و معیشتی هر یک از افراد جامعه را دارد که خلاصه ترین و ساده ترین تعریفی که می توان از آن ارائه داد عبارت است از:(( داشتن دانش و اطلاعات کافی جهت کسب درآمد و  مصرف و پس انداز آن با بیشترین بهره‌وری ممکن.))

اجزا و عوامل شناخت سواد مالی

اکنون بیایید ببینم هر یک از این موارد از چه اجزایی تشکیل شده و چه عواملی بر آنها تاثیرگذار هستند:

۱. پول: وجه اشتراک تمامی فعالیت های اقتصادی که زنجیره تمامی آنها را به یکدیگر متصل می کند پول است پس برای داشتن سواد مالی ابتدا باید به شناختن آن پرداخت.


اکنون دیگر آن باورهای کلیشه ای مضر را که به شما می گویند: "پول چرک کف دست است" و "مال دنیا ارزش ندارد" را کنار بگذارید شما روزی چند ساعت از عمر گران بهای خود را صرف همین چرک کف دست می کنید اما آیا تا بحال شده به این فکر بیفتید که پول واقعا چیست؟ یا اینکه چرا ده سال پیش فلان جنس را به بهمان قیمت می فروختند و امروز همان جنس را به بهمان×n؟
پول هر کشور واحد ارزشگذاری کالا  و خدمات و وسیله ای برای مبادلات و پرداخت تعهدات مالی است.
استفاده از پول به عنوان واسطه در مبادلات تجاری سابقه چند هزار ساله دارد اما باید به ذکر این نکته اکتفا کرد که اولین پولها به صورت سکه بر روی طلا٬نقره و مس ضرب می شده اند و حتی اولین اسکناسهای کاغذی نیز به عنوان ضمانتنامه جهت پرداخت طلا به میزان ارزششان منتشر می شده اندتا اینکه از سال ۱۹۷۱ مفهومی به نام "پول فیات" وارد الفبای اقتصادی شد؛ پول فیات به پولی می گویند که:
۱_توسط دولت با عنوان وجه رسمی رایج اعلام شده باشد.
۲_توسط دولت منتشر و توزیع شود
۳_دارای ارزش ذاتی نبوده و تنها دلیل رواجش حکم قانون باشد.
امروزه تقریبا تمامی ارزهای جهان پول فیات یا بدون پشتوانه هستند و این باور قدیمی که ارزش پول هرکشور فقط بر اساس ذخایر طلای آن سنجیده می شود نادرست بلکه این میل عمومی به خرید و‌نگهداری طلا به دلیل نقدشوندگی و ارزش جهانی آن است که همواره آن را در برابر ارزهای مختلف قرار می دهد.
اکنون دیگر نه یک عامل بلکه عوامل متعددی از قبیل قدرت صنعتی٬علمی٬تکنولوژیکی٬سیاسی٬نظامی و حتی جمعیت کشورهااست که ارزش پول آن هارا تعیین می کند.
چالشی که همواره پول فیات را تهدید می کند رشد نقدینگی و درپی آن تورم و افزایش قیمتهااست چراکه به دولتها این اجازه را می دهد که در نبود درآمد واقعی کسری بودجه خود را با انتشار‌ پول درقالب تورم به جامعه تحمیل کنند بدیهی است هرچه محصولات تولیدی و صادراتی یک کشور و فعالین اقتصادیش کمتر باشند اقتصاد آن کشور استعداد بیشتری برای بروز چنین پدیده ای را دارد.
کشورهای اروپایی یا امریکا که توانایی بالقوه تولید بالاتری دارند سایه تورم بر سرشان کمتر سنگینی می کند لذا در شرایط بحرانی اقتصادی مردم کشورهای دیگر سریع ترین راه نجات را در تبدیل پس اندازهایشان از وجه رایج کشور خود به یورو یا دلار می بینند همچنین به طلا نیز به عنوان یک عامل جایگزین نگاه می شود.
اینجا با مفهوم دیگری با نام کالای سرمایه ای و کالای مصرفی مواجه می شویم که در بخش بعدی به آن خواهیم پرداخت.

 

علی صاحب الزمانی