دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ

دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ

چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمی توان جوابی برای آن بدست آورد .

دلار ؛ این ارز سرنوشت ساز توانسته ضربات مهلکی به اقتصاد کشور وارد کند. تا جایی که  با افزایش نرخ آن ایست کامل در فضای اقتصادی کشور را شاهدیم . بر کسی پوشیده نیست که چرا دلار گران و گرانتر می شود. با این وجود به دلایل این گرانی ها به صورت اختصار می پردازیم .

آمریکا : خروج این کشور از برجام و تحریمهایش علیه ایران را می توان از اصلی ترین عامل های این گرانی دانست .

برجام : برجام که یک توافق هسته ای بین ایران و دنیاست توافقی که  باعث شد تا اندکی از فشارهای مضاعف بر شرایط دلار کمتر شود. حال نیز که با خروج آمریکا به عنوان نقش اصلی این توافق گویی این توافق ارزشی ندارد! این رویداد باعث شد تا وضعیت دلار بیش از پیش بحرانی تر شود .

 تامین ارز در معاملات تجاری : با اینکه در سیاست های جدید بانک مرکزی یورو جایگزین دلار در معاملات تجاری معرفی شد اما این جایگزینی در وضعیت فعلی نه تنها چاره مشکل نیست بلکه مشکل ساز هم بوده . این مشکل به این علت است که در معاملات قبلی از دلار استفاده می شد و حال نیز جایگزینی آن در آینده با توجه به افزایش نرخ دلار و یورو ایجاد توازن میان این دو ارز برای انجام معاملات آتی باعث تشدید افزایش نرخ دلار شده است .

بیشتر بدانیم : پیش بینی دلار در پایان برجام

بیشتر بدانیم :قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور

فشار روانی بر بازار : فشار روانی بر بازار مهمترین دلیل پس از خروج آمریکا از برجام است که باعث تشدید افزایش نرخ دلار شده است.

نفت : بر کسی پوشیده نیست که کاهش جهانی نرخ نفت باعث افزایش نرخ دلار در داخل می شود. وقتی نفت بعنوان اساسی ترین کالای ایران برای صاد رات با کاهش قیمت مواجه میشود افزایش نرخ دلار طبیعی است .

طلا : همیشه رابطه مستقیمی بین طلا و دلار بوده . کشوری که پشتوانه طلای بیشتری دارد قیمت دلار کمتری را تجربه میکند .

ایست در فضا ی کسب و کار : مادامی که خرید و فروش و مراودات تجاری در داخل کشور وجود نداشته باشد افزایش نرخ دلار طبیعی است .

حباب قیمت و هجوم برای خرید : عادت ما ایرانی ها از دیرباز بوده که وقتی چیزی گران میشود هجوم و تقاضای خرید ما نیز بیشتر می شود. نمونه ملموس آن در روزهای اخیر بود که افزایش نرخ دلار باعث هجوم مردم برای خرید دلار شد و این هجوم باعث تشدید بیشتر افزایش نرخ دلار شد .

بانک ها : بانک ها در هر کشور یکی از مهمترین ارکان اقتصادی هستند زمانی که آنها برای تامین نیاز ارزی خود بواسطه تحریم دچار مشکل شود افزایش نرخ ارز در آن کشور طبیعی است .