فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری

اقتصاد تلگرامی یا تلگرام اقتصادی  

و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد . بیکاری که به سیل رانندگان اسنپ اضافه تر میکند یا به جامعه کارگری تعداد بیشتری هجوم میبرند . نه اینکه رانندگی یا به اصطلاح عامیانه مسافر کشی بد باشد یا شغل کارگری شغل بدی است نه چه بسا این مشاغل خیلی شرافتشان از بسی کارهای دیگر بالاتر هم هست اما چرا ؟

چرا وقتی عده ای با هزاران زحمت  آرزو ، برای خود شغلی دست و پا میکنند در نهایت باید اینگونه آسیب ببیند ؟ جواب این سوال را شخص رئیس جمهور بهتر میداند . رئیس جمهوری که وقتی از موضوعی صحبت میکند و اطمینان میدهد که نمی شود . نه تنها اتفاق میوفتد بلکه به بدترین شکل موجود هم رخ میدهد . مصداق بارز آن قیمت دلار بود که در پایان سال 96 رئیس جمهور به صراحت اعلام کرد خیال همه راحت باشد .

بله در شروع سال 97 خیال همه راحت شد و در این چند روز اخیر هم راحت تر شدیم دلاری با نرخ 6.500 تومان به بالا و ما هم چنان نرخ دلار 4.200 تومان را باور داریم .

بیشتر بدانیم: آیا قیمت دلار در سال 97 به 7.000تومان می رسد؟

بیشتر بدانیم: برجام و تاثیرات آن بر آینده قیمت دلار

تفاوت قبل و بعد از فیلترینگ تلگرام فقط نرخ دلار نیست تفاوت برای عده ای در کسب درآمد است . در شرایط اقتصادی اخیر و در حالی که هر روز و هر روز تعداد کسب و کارها کمتر و کمتر میشدند و بنگاههای اقتصادی کوچک و بزرگ یکی یکی تعطیل میشدند . ناگهان معجزه ای بنام تلگرام رخ داد ؛ معجزه ای باعث رونق به کسب و کارها شد . و بودند کسانی که از طریق این مدل کسب و کار تلگرامی هم امرار معاش کردند و هم پیشرفت . ولی حالا با این فیلترینگ مصلحتی سیل زیادی به بیکاران اضافه شد و خیلی از کسب و کارها یا از بین رفتند یا به سختی ادامه میدهند.

گرچه پیام رسان های دیگر چه داخلی و چه خارجی میتوانند جاگزین تلگرام شوند اما جای بحث اینجاست که مردم به پیام رسانه ای داخلی اعتماد ندارند یا این پیامرسان ها پر از نقص هستند . حال باید دید چه پیام رسانی میتواند جای تلگرام را پر کند. آمارهای نظرسنجی نشان می دهد که مردم بیشتر منتظر اتفاقات آینده هستند و فعلا تصمیمی بر کوچ به پیام رسانی دیگر یا ماندن در تلگرام نگرفته اند.

البته کاش به جای فیلتر یکجانبه، حمایت از پیام رسانهای داخلی و استارتاپها بیشتر ادامه پیدا می کرد. در اینصورت به  مرور انتقال تکنولوژیهای روز به کشور انجام  می گرفت و استارتاپها در محیطی رقابتی مجبور به ارائه امکانات بهتر و حتی تضمین امنیت پیامرسانهای خود می شدند. در این شرایط محصولات تولید شده حتی قدرت رقابت در کشورهای دیگر نیز می داشت.