برجام و نمایش ترامپ

برجام از نظر ترامپ

با توجه به نزدیک شدن به موعد امضا برجام توسط آمریکا جالب است برجام را از دید ترامپ مورد بررسی قرار دهیم

وقتی موضوع برجام مطرح میشود، ابتدا امر بیاد فضای انتخاباتی و تبلیغاتی سال 2016 میوفتیم زمانی که دونالد ترامپ در کارناوال های تبلیغاتی خود یکی از مهم ترین شعار هایش خروج از برجام بود و مدام از نقص آن میگفت و ادعا میکرد برجام را پاره خواهد کرد ؛ اتفاقی که لااقل تا این لحظه نیوفته و او هربار صحبت از پاره کردن برجام در دفعه بعد میکند .

اینبار ولی از دفعات گذشته احتمال خروج از برجام امریکا بیشتر است اما باید درنظر گرفت که شرایط در این بازه زمانی با دفعات قبل بسیار متفاوت است حال به بررسی شرایط میپردازیم :

1.روسیه بطور قاطع اعلام موضع کرده است : روسیه و رئیس جمهور پوتین از زمان روی کار آمدن ترامپ رفتارهای ضد و نقیضی با هم داشته اند . از یک سو ترامپ علاقه خاصی به رئیس جمهور پوتین دارد و از سوی دیگر کنگره آمریکا مدام به تحریم و تحریک روسیه میپردازد. ولی به هر حال روسیه به طور قاطع حمایت خود را از برجام به نفع ایران اعلام کرده است .

  1. چین هم موضع روسیه را قبول دارد : چین بعنوان دومین اقتصاد دنیا و صد البته اولین قدرت اقتصادی آسیا مواضع حمایتی اش را از برجام اعلام کرده است . کشوری که در ابتدای ریاست جمهوری ترامپ ، آمریکا شدیدا بدنبال تنش آفرینی برای اوضاع خارجیش بود و حتی احتمال ایجاد جنگ با ژاپن را داشت ولی چینی ها توانستند با درایت موضع خود را حفظ کنند و البته مراودات خود را با آمریکا بهم نزدند.
  2. وضعیت دو کره : قطعا مهم ترین اتفاق امسال آشتی دو کره پس از 65 سال بود ، عده ای عقیده دارند ترامپ و آمریکا نقش اصلی این رویداد بوده اند اما عده ای دیگر بر این باورند که تغییر نگرش رهبران دو کره و شرایط سیاسی منطقه باعث این رویداد شد، به هرحال به هر علتی که باشد این امر شاید باعث شود تا بدلیل آنکه ترامپ بخواهد حسن نیتش را به دنیا نشان دهد و رویداد آشتی دو کره را بپای خود بنویسد باعث شود تا برجام را تمدید نماید .
  3. عربستان ، این شریک بی اعتبار ولی پولدار : عربستان در چند ماه اخیر با محمد بن سلمان باعث شده تا در سطح اول جهان مطرح شود . کشوری بی اعتبار نزد ایرانیان که همیشه سعی در تخریب عظمت نام ایرانی داشته و دارد . حال که این شریک بی اعتبار که فقط غلام حلقه بگوش آمریکاست سعی دارد در امضا نکردن برجام توسط ترامپ بیش از پیش نقش آفرینی کند . اما تجربه نشان داده است که عربستان برای آمریکا فقط یک گاو شیرده است و نه بیشتر و آمریکا با استفاده از ترس عربستان از ایران همیشه از این کشور پولهای گزافی گرفته است . با تمدید برجام توسط ترامپ این ترس برای عربستان باقی خواهد ماند و صد البته که از قبل هم بیشتر خواهد شد .

5 . اروپاییان :  اروپا بعنوان یکی از مهمترین هم پیمانان آمریکاست پیمانی که قطعا اگر آسیب ببیند به ضرر آمریکا خواهد بود ، ضرری به مراتب بدتر از برجام . کشورهای مهم اروپا از قبیل آلمان ، بریتانیا و مخصوصا فرانسه مواضع خودرا صریحا اعلام کرده اند مواضعی که پایبندی به برجام را تاکید دارد. این موضوع به حدی مهم است که باعث شده رئیس جمهور فرانسه شخصا به آمریکا سفر کند تا ترامپ را قانع کند و او برجام را تمدید نماید .

6 . ادعاهای پوچ ترامپ : ترامپ یک شو من واقعی است ، کسی که بسیار قهار بازی میکند و در ادعا بسیار قوی است ، ولی لااقل درباره برجام هربار پس از ادعاهای فراوان بازهم برجام را تمدید کرده است .

با توجه به موضوعات گفته شده میتوان گفت که این بار هم ترامپ برجام را تمدید خواهد نمود، اما بهترین راه منتظر ماندن تا روز رویداد شوی ترامپ است .