طلا پشتوانه محکم یا سست ؟

از ابتدای سال 97 روند روبه رشد نرخ طلا موضوعی است که به روزمرگی ایرانیان اضافه شد . حال نیز جالب است نگاهی به روند قیمت طلا از سال 90 بیاندازیم.

درسال 90 قیمت سکه 615.000 تومان بوده است که این نرخ در سال 95 به مبلغ 1.095.000 رسید ، در سال 96 به 1.216.000 تومان رسید و در امسال با رکورد بی سابقه 2.140.000 تومان یعنی نزدیک به 2 برابر نسبت به سال 96 وضعیت نابسامانی در بازار بوجود آورده است . تا جایی که باعث توقف در فضای کسب و کار کشور شده است .

عده ای بر این باورند که طلا بیش از این گران خواهد شد و گزینه خوبی برای سرمایه گذاری است اما باید به این موضوع توجه داشت که سیاستهای بانک مرکزی تا به این لحظه هیچ گونه تاثیر مثبتی بر این موضوع نداشته سیاست هایی همچون پیش فروش سکه که تنها توانست چند روزی توقف در افزایش قیمت ایجاد کند .

بیشتر بدانیم: احتمالات گران شدن قیمت طلا

سیاست پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی نقدینگی زیادی از سطح جامعه جمع کرد که این اتفاق باعث شد قدرت خرید مردم برای تامین کالاهای اساسی کمتر شود . این کم شدن خرید توام با افزایش قیمت دلار و گرانی همراه بوده . گرچه در نگاه اول افرادی که پیش خرید سکه را انجام داده اند الان ثروتمند تر هستند اما سوال اینجاست که به چه قیمت ؟

وقتی در حال حاضر سکه ای برای فروش وجود ندارد و ضمن اینکه نقدینگی هم کمتر از قبل شده چگونه میتوان ادعا کرد فردی که پیش خرید سکه کرده موفق است گرچه که خود این سیاست یاعث افزایش قیمت شد و هجوم مردم برای خرید؛ تقاضا را افزایش داد تا شاهد این نرخ باشیم.

به هر حال سالی که نکوست از بهارش پیداست وقتی در آغاز سال با این نرخ شروع میکنیم تا پایان سال پیش بینی سکه 3 میلیونی دور از انتظار نیست .

پس اگر سرمایه گذاری روی طلا را موفق بدانیم بی ربط هم نگفتیم . فقط باید به این موضوع توجه داشت که این نواسانات قیمت باعث افزایش قیمتها و تورم میشود که به طبع آن باعث کمتر شدن قدرت خرید مردم میشود .

قطعا مشکل اساسی کم شدن ارزش پول است ؛ چه در برابر طلا و چه در برابر دلار و یا یورو . خرید طلا برای جلوگیری از کم شدن ارزش پول شاید منطقی به نظر برسد ولی در نهایت طلا تبدیل به ريال میشود اما تورم و گرانی همچنان باعث کمتر شدت قدرت خرید میشود .