برجام و تاثیرات آن بر آینده قیمت دلار

برجام و تاثیرات آن بر فضای کسب و کار کشور :

فقط چند روز تا موعد تصمیم گیری ترامپ برای برجام فرصت باقیست ، پس بجاست که شرایط دلار بر کسب و کار  را در آستانه این رویداد بررسی کنیم .

دلار 4200 تومانی و یوروی دوست داشتنی

                                                      

از زمان اعلام دلار 4200 تومانی توسط دولت و به طبع آن توقف خرید فروش دلار و میل مردم برای خرید یورو که باعث شد قیمت یورو تا بالای 8 هزار تومان برسد و با توجه به شرایط فعلی برجام نه تنها دولت نتوانست تورم و گرانی را مهار کند بلکه به طور واضح و مشهود بازار ایست کرد، نه خریدی و نه فروشی صورت نمیگیرد. گرچه این ایست کاملا منطقی و قابل پیش بینی بود زیرا معلوم نیست در نهایت نرخ اصلی دلار چند است و از چه زمانی امکان خرید و فروش مجدد آن میسر میشود.

بیشتر بدانیم :عوامل تاثیر گذار بر افزایش قیمت دلار

بیشتر بدانیم :دلار پس از برجام

 

علیرغم جایگزینی یورو بجای دلار در معاملات تجاری توسط بانک مرکزی و به دور از معایب و یا محاسن این اقدام سوال اینجاست که اجناسی که از قبل با دلار خریداره شده و با توجه به افزایش شدید نرخ دلار و حتی یورو تکلیفشان چیست ؟

اینجاست که به این نتیجه میرسیم که ایست بازار به چه علت است.

                                                                          

جایگزینی یورو بجای دلار شاید در ابتدا اقدام درستی باشد اما با توجه به این ایست بازار حتی اگر رونق به بازار کسب و کار برگردد بدلیل افزایش قیمت یورو گرانی و افزایش قیمت شدیدی را تجربه خواهیم کرد البته گوشه ای از همین گرانی الان ملموس است .

 

حال با این اوصاف چنانچه به هر دلیلی برجام دچار مشکل شود پیش بینی نرخ دلار بالای 8000 تومان دور از انتظار نیست که به یکباره بازار دچار افزایش قیمت 100 درصدی میشود . پس در حال حاضر جایگزینی یورو به جای دلار در معاملات تجاری نه تنها موثر نبوده و نیست بلکه باعث تشدید افزایش قیمت و طولانی تر شدن ایست بازار گردیده است .

چنانچه به هر دلیلی باز هم افزایش قیمت دلار را شاهد باشیم از لحاظ کسب و کار محیطی پر تنش تر از قبل را تجربه خواهیم کرد تا جایی که میتوان گفت اقتصاد کشور به ورشکستگی کامل خواهد رسید پس کماکان باید مانند چند روز گذشته منتظر اقدام امریکا در خصوص وضعیت برجام ماند.