پیش بینی نواسانات مسکن در 6 ماه آینده

باتوجه به شرایط برجام و اوضاع کساد بازار وهمچنین کم شدن سودهای بانکی در کشور شاید یکی از بدترین سالهای گرانی مسکن در امسال مخصوصا تا پایان شهریور را تجربه کنیم.

با توجه به کم شدن سودهای بانکی عده ای بسیار از مردم پس از خروج پولهایشان از بانک روی به خرید مسکن آورده اند که خود این امر و افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت مسکن شده است . در این میان شهرهای حومه تهران مانند پردیس ،پرند ، رودهن و... بدلیل روبه رشد بودن بیشترین توجه را به خود جلب کرده اند؛ تا جایی که افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت ها در این مناطق دیده میشود .

با این اوصاف و شرایط و افزایش قیمتها از یک سو و از سوی دیگر این تعداد کثیر واحدهای مسکونی خالی در تهران و حومه آن بیشترین آسییب را قشر اجاره نشین متحمل میشوند . برای مثال میتوان به نواسانات قیمت مسکن در 4 ماه پایان سال 96 اشاره کرد که افزایش 30 درصدی داشت  که به طبع آن افزایش 30 تا 45 درصدی اجاره بها را در امسال شاهدیم و جالبتر آنکه با توجه به این افزایش قیمت بازهم مسکن مورد توجه ترین بازار جهت سرمایه گذاری بوده است .

حال نیز چند پرسش بجا پیش می آید .

بیشتر بدانیم: سیگنال‌های جدید بازار مسکن + قیمت

بیشتر بدانیم :سیاست آمریکا درباره برجام

بیشتر بدانیم :دلار پس از برجام

سرمایه گذاری روی مسکن گزینه مناسبی است ؟ آیا این هجمه بوجود آمده از بین میرود ؟ آیا بازهم رکود در بازار مسکن داریم ؟

در ایران از دیر باز سرمایه گذاری روی مسکن همیشه یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری بوده و هست .گرچه با پیشرفت علم و ابزارهای جدید راههای نوینی همچون صندوقهای مالی برای سرمایه گذاری هست ولی گویا از دید ایرانی جماعت بهترین و امن ترین راه مدل سرمایه گذاری ،خرید مسکن است که متاسفانه هربار که این هجمه به راه میوفتد سیل اجاره نشین در ایران بیشتر میشود ولی تجربه ثابت کرده که اوضاع مسکن در کشور همچون دلار و طلاست یعنی یکی از بی ثبات ترین بازارهای موجود در کشور؛گرچه که اوضاع منطقه ای و سیاست های داخلی و خارجی بر تمام اوضاع زندگی ایرانی ها تاثیر گذار است ، ولی به هر حال  با توجه به عدم اعتماد به دلار و یا طلا که گویی نواسانات شدیدی دارند و به یکباره بالا و پایین میشوند ؛ خرید مسکن همیشه یکی از بهترین و امن ترین راههای سرمایه گذاری ایرانیان محسوب میشود ، و در مقطع فعلی نیز گویا راه حل مناسبی است .

در پایان انتظار میرود که اوضاع مسکن تا ماه آینده پر تنش تر از الان شود ،و تا پایان شهریور ادامه پیدا کند.اما با شروع فصل پاییز مجددا رکود به سراغ بازار مسکن خواهد آمد.

گرچه تمام این پیش بینی ها بازهم رابطه مستقیمی با سیاست های داخلی و خارجی و شرایط برجام دارد.