پیش بینی افزایش قیمت طلا در ایران

طلا اصلی ترین منبع حفظ ارزش منابع مالی و دارایی افراد در زمان بحران های اقتصادی است. و پیش بینی صحیح از شرایط بازارهای جهانی و رخدادهای داخلی می تواند کمک شایانی به حفظ و افزایش این منابع شود.

 

یکی از عوامل تاثیر گذار، ارزش دلار در بازارهای جهانی می باشد، این ارزش گذاری به تحولات و سیاستهای داخلی و خارجی امریکا ، رونق و یا رکود اقتصادی این کشور و تحولات  بازارهای جهانی و همچنین تنشهای سیاسی منطقه ای بستگی دارد.این دو کالا جانشین یکدیگر هستند بطوریکه این تحولات به ضرر بازار دلار باشد، قیمت طلا رشد می کند و وقتی این تحولات به نفع بازار دلار باشد، قیمت طلا کاهش پیدا می کند.

در معاملات روز های اخیر شاهد افزایش قیمت طلا ، بدلیل اجرای سیاستهای مالی امریکا در قبال افزایش تعرفه های کالاهای چینی و به نتیجه نرسیدن مذاکرات میان این دو کشور بوده ایم و این موضوع باعث گردیده ارزش دلار کاهش یابد و در نتیجه باعث افزایش تقاضای طلا در روزهای اخیر گردیده است.

تحریمهای روسیه و ایران و همچنین حمله نظامی به سوریه از جانب امریکا و متحدانش باعث افزایش تقاضای طلا در بازارهای جهانی شده و بسیاری از کشورها دست به افزایش ذخائر طلای خود زده اند در نتیجه این افزایش تقاضا باعث رشد قیمت طلا  در بازارهای جهانی گردیده است.

خروج احتمالی امریکا از برجام و تشدید تحریم های بیشتر بر ایران در آینده می تواند تاثیر بسزایی در افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی بگذارد. زیرا احتمال تحریم فروش نفت ایران از سوی کشورهای وارد کننده و همچنین سیاستهای بانکی در بلوکه کردن حسابهای ایران برای دریافت ارز می تواند فشار تورمی زیادی را به اقتصاد ایران بیاورد.

 - افزایش قیمت طلای جهانی ادامه یافت

- پیش بینی صعود طلا به ۱۴۰۰ دلار تا پایان امسال

تاثیر قیمت نفت بر قیمت طلا. در مواقعی که قیمت نفت در دنیا افزایش می یابد ، هزینه های کشورهای مصرف کننده میعانات نفتی که اغلب بزرگترین اقتصادهای دنیا هستند بیشتر می شود و در پی آن سرعت رشد اقتصادی کاهش می یابد و در نتیجه شاهد افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی می باشیم.

در شرایط فعلی شاهد تنشهای سیاسی بسیاری در منطقه خاورمیانه هستیم . جنگ در سوریه و یمن و تشدید اختلافات منطقه ای میان ایران و عربستان که جزو مهمترین صادرکنندگان نفت در جهان هستند و نیز تصمیم اوپک در ثابت نگه داشتن فروش روزانه نفت باعث گردیده قیمت نفت در روزهای اخیر رشد صعودی را در بازارهای جهانی تجربه نماید. و با ادامه این  تنشها و مداخله بیشتر کشورهای منطقه ای و فرا منطقه ای باید منتظر افزایش قیمت نفت در ماه های آینده نیز باشیم.

یکی از عوامل مهم بر نوسانات قیمت طلا در بازارهای جهانی را می توان نرخ بهره بانکی در امریکا دانست. در زمانی که نرخ بهره بانکی در امریکا رشد می کند، کشورهای صنعتی به تدریج افزایش نرخ بهره بانکی را اغاز خواهند کرد.

در روز های اخیر با اعمال  تصمیم بانک مرکزی این کشور در ثابت نگه داشتن نرخ‌های بهره ، موجب کاهش ارزش دلار در بازارهای جهانی گردیده. و به نظر می رسد فدرال رزرو امریکا در نظر دارد افزایش نرخ بهره بانکی را به آهستگی انجام دهد و این سیاست به نفع بازار طلا می باشد. و اگر نرخ بهره افزایش نیابد، باید شاهد قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی به مرز 1400  دلار باشیم. به نظر می رسد نشست فدرال رزرو آمریکا در روزهای آینده مهمترین رویداد اقتصادی خواهد بود که می تواند بر بازارهای بین المللی تاثیر بگذارد.

تغییرات در عرضه و تقاضای ارز با آغاز اعیاد مذهبی و نزدیکی عید سال جدید بابت افزایش تقاضای ارز برای مسافرتهای خارج از کشور موجب افزایش قیمت طلا در ایران می گردد.

- طلا امسال چقدر گران شد؟

 
 با فرا رسیدن اعیاد مذهبی بطور سنتی قیمت طلا و سکه در ایران افزایش می یابد و این روند تا اوایل ماه محرم ادامه خواهد داشت. البته این افزایش قیمت باعث رکود تدریجی در بازار طلا در ایران خواهد شد. زیرا رشد اقتصادی از تورم حاکم بر بازار ایران بسیار پایین تر است و قدرت خرید مردم روز به روز کاهش خواهد یافت.

برخلاف بازارهای جهانی نوسانات قیمت ارز(دلار) با طلا در ایران در یک راستا می باشد. افزایش قیمت دلار در ماه های اخیر باعث گردید اقتصاد ایران وارد رکود شود و رشد تورم ناخواسته ای را تجربه نماید. تاثیر افزایش قیمت غیر معمول دلار را بجز بازار طلا ، در منابع سرمایه گذاری دیگر مانند مسکن و خودرو نیز شاهد بودیم.  

دولت توانست با تک نرخی کردن قیمت ارز و کنترل بر عرضه ارز بوسیله بانکها و بستن راه های قاچاق ارز توسط متخلفین آرامش را بطور موقت به بازار برگرداند. اما سیاستهای غلط بانکی در امر دادن تسهیلات بدون در نظر گرفتن تفاوتهای منطقه ای  و تزریق منابع مالی از سوی دولت برای ورشکست نشدن بانکها می تواند خطری جدی برای اقتصاد ایران در آینده باشد.

بازار طلا داخلی از شروع سال 97  تا کنون با روند صعودی قیمت مواجه شده است. و اکثر تحلیلگران بازار ارز بر این باورند که روند صعودی ارزش دلار چندان دوام نخواهد داشت. بسیاری از کارشناسان اقتصادی نسبت به آینده قیمت طلا در بلندمدت کاملا امیدوار هستند چرا که این فلز گرانبها به خوبی در برابر افزایش ارزش دلار مقاومت کرده است.

شاید شاهد کاهش قیمت طلا در کوتاه مدت باشیم ولی کاملا موقتی خواهد بود و طلا در بلندمدت خواهد درخشید.