چه وقت خانه بخریم؟

در زمانه ای که بخشهای مختلف اقتصادی تحت تاثیر نوسانات ارزی قرار داشت ، دولت با اعمال سیاستهای بازدارنده توانست آرامش را تا حدودی به اقتصاد کشور بازگرداند. یکی از بخشهایی که با موج افزایش قیمت دلار دچار نوسانات شدید قیمتی گردید بازار خرید و فروش مسکن بود . و این نوسانات قیمتی باعث شد تا بسیاری از متقاضیان خرید خانه  بدنبال شناختی صحیح از وضعیت بازار مسکن باشند تا بتوانند با هزینه ای کمتر انتخابی مطمئن وآینده دار برای خانه دار شدن داشته باشند.

بنابراین سعی شده است با استفاده از دیدگاه صاحب نظران امر مسکن و تصمیمات اتخاذ شده دولت در هفته های اخیر برای رونق بخشیدن به بازار مسکن و همچنین تاثیر رخدادهای سیاسی دیدی جامع تر به مخاطبان ارائه دهیم.

 

بسیاری از کارشناسان بازار مسکن بر این باورند که ، بدلیل افزایش قیمت بیش از ظرفیت مسکن در3 ماه پایانی سال گذشته احتمال افزایش دوباره قیمتها تا اوایل تابستان 97 رخ نخواهد داد. زیرا این رشد صعودی قیمتها باعث رکود دوباره معاملات مسکن گردیده ، تا حدی که شاهد کاهش معاملات امسال نسبت به سال گذشته بوده ایم. حتی برخی از فروشندگان به تصور گران شدن دوباره مسکن بدلیل نوسانات قیمت ارز از انجام معامله خودداری نمودند. تا بتوانند با قیمتهایی بسیار بالاتر ملک خود را بفروش برسانند.

اما در این زمان دولت با یکسان سازی قیمت ارز توانست از روند افزایشی قیمتها بکاهد و همچنین با اجرایی نمودن سیاستهای بانکی برای اعطای تسهیلات با سقف 160 میلیون تومان  به زوجین سعی در رونق بخشیدن به بازار خرید و فروش مسکن گام برداشت.  

در این راستا تعدادی از کارشناسان بر این باورند که باید تلاطمات بازارهای موازی به سرانجام برسند تا بشود در خصوص بازار مسکن پیش بینی دقیق تری انجام داد. موفقیت دولت در امر تک نرخی نمودن قیمت ارز و نظارت بر ورود و خروج منابع مالی از کشور و همچنین عرضه ارز مورد نیاز وارد کنندگان کالاهای اساسی می تواند به ایجاد آرامش دربازار مسکن در سال 97 بیانجامد

از دیدگاه بسیاری از کارشناسان افزایش قیمت مسکن رشد 10 درصدی تورم عمومی بر اقتصاد کشور را تجربه خواهد نمود اما بدلیل سیاست بانکی در خصوص اعطای تسهیلات حساب صندوق پس انداز مسکن یکم به زوجین می تواند تاثیر بسزایی بر رشد صعودی قیمت مسکن مخصوصا در نیمه دوم سال 97 بگذارد. و این تورم به 15 الی 20درصد در بازار مسکن نیز برسد.

 البته این صندوق از سال 94 شروع به پرداخت تسهیلات نموده است اما در روزهای اخیر با تصویب شورای پول و اعتبار در خصوص کاهش سود باز پرداخت از 8درصد به 6 درصد و 2 درصدی شدن در بافت فرسوده و همچنین افزایش مدت باز پرداخت ، باعث شده متقاضیان بیشتری برای دریافت این تسهیلات اقدام نمایند. این موضوع به نوبه خود می تواند باعث افزایش قیمت در سالهای آینده نیز باشد.

 بیشتر بدانیم : ارزان‌ترین منطقه تهران برای خرید مسکن

 بیشتر بدانیم : حذف شرط «خانه اولی» برای دریافت وام مسکن بافت فرسوده

در ضمن بدلیل آغاز فصل تابستان شاهد افزایش تقاضا دربحث خرید و فروش و مخصوصا رهن و اجاره خواهیم بود و این موضوع می تواند سر آغاز روند صعودی قیمتهای مسکن در سال 97  گردد.

از دیگر عوامل همیشگی افزایش قیمت مسکن می توان به نقش دلالان و املاکیها اشاره نمود.این اشخاص با دادن اطلاعات غلط به فروشندگان در ارزش گذاری املاک  و همچنین با ایجاد شرایط رقابتی میان خریداران درصدد بدست آوردن سود بیشتر هستند . مانند کاری که در بعضی از مناطق تهران در 3ماه پایانی سال 96 انجام دادند بدین صورت که بهمراه گرانی قیمت دلار و همچنین افزایش تقاضا در این مناطق با ایجاد قیمتهای رقابتی باعث تنش بسیار در بازار خرید و فروش مسکن گردیدند. که این افزایش قیمتها تا 30درصد نیز مشاهده گردید.

همچنین برخی از سازندگان با خالی نگه داشتن واحدهای آماده تحویل نیز منتظر افزایش قیمتها شده تا سود بیشتری از این رشد قیمتها نصیبشان شود.

 

با بررسی عوامل تاثیر گذار بر افزایش قیمت مسکن در فصلهای  پیشرو ، می توان بهترین وقت برای خرید خانه را در نیمه اول سال جاری پیشنهاد نمود. زیرا با موضوعاتی که  در این مقاله مطرح گردید باید انتظار افزایش بیش از پیش قیمت مسکن در سال97 را داشته باشیم . زیرا مسکن در ایران بعنوان یکی از منابع سرمایه گذاری مطرح می باشد.