آیا مسکن از رکود خارج خواهد شد؟

تامین مسکن یکی از مهمترین دغدغه های  خانواده های ایرانی  می باشد. اما بدلیل گرانی روز افزون قیمتها در سال های اخیر و کاهش قدرت خرید مردم ، شاهد رکودی طولانی مدت در بازار مسکن بوده ایم. زیرا وضعیت معیشت مردم در خرید مسکن بسیار حائز اهمیت می باشد. این رکود که از سال 92 آغاز و تا ابتدای سال 96 در جریان بود بدلیل سیاستهای بانکی دولت در کم کردن نرخ سود پس انداز در بانکها باعث گردید بسیاری از سرمایه ها به سمت بازار مسکن روانه شود. و همچنین افزایش درآمدهای نفتی دولت در 2 سال گذشته باعث گردید با پرداخت تسهیلات طولانی مدت و بهره پایین به کارخانجات تولید مصالح ساختمانی که در دوره رکود شرایط بسیار سختی را تجربه نموده بودند شاهد رونق آهسته بازار مسکن باشیم.

 افزایش تقاضای خرید مسکن  در 3 ماه آخر سال 96 و همچنین دخالت دلالان و سفته بازان در برهم زدن قیمتها و کسب سود بیشتر به همراه نوسانات قیمت ارز(دلار) باعث گردید شاهد رشد قیمت مسکن باشیم و این رشد بی رویه قیمتها و نوسانات شدید بازار ارز باعث گردید بازار مسکن در فروردین 97 دچار رکود شود .

به پیش بینی بسیاری از نخبگان و کارشناسان ، رونق بازار مسکن  بصورت ملایم و همچنین افزایش قیمت مسکن بهمراه افزایش تورم سالیانه با تاثیر گذاری بازارهای مالی تا 15درصد رشد قیمت مسکن در سال 97 را خواهیم داشت.

 

عوامل تاثیر گذار بر رونق بازار مسکن

حساب صندوق پس انداز مسکن یکم

حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم به منظور فراهم شدن امکان اعطای تسهیلات خرید و ساخت واحد مسکونی در خرداد ماه سال 94 افتتاح گردید تا بتواند سهم عمده ای در خانه دار شدن بسیاری از زوجین داشته باشد. بانک مرکزی با تامین منابع مالی برای بانک مسکن توانسته است موجب ثبت نام 400 هزار نفر در این صندوق شده و باعث رشد مثبت در بازار مسکن گردیده و با ادامه این روند و تقاضاهای قطعی متقاضیان شاهد رونق بازار خرید و فروش  و هچنین ساخت و ساز در این بازار باشیم .

(جدول مبلغ وام های ۴۰ تا ۱۶۰ میلیون تومانی صندوق پس انداز یکم بعد از تغییر نرخ سود از ۹.۵ به ۸ درصد با فرض دوره بازپرداخت ۱۲ ساله)

در پی سیاست های دولت در رونق بازار مسکن، وزارت راه و شهر سازی در تلاش است که از شورای پول و اعتبار بتواند سقف تسهیلات برای زوجین را از 160میلیون تومان به 200 میلیون تومان برساند.

 

تک نرخی شدن دلار

افزایش بیکباره قیمت دلار در 6 ماه اخیر موجب گردید قیمت مصالح ساختمانی  بابت ساخت و ساز افزایش یابد و این مسئله باعث گردید تقاضای پروانه ساخت نسبت به زمان مشابه در سال گذشته کاهش یابد. و این موضوع باعث گردید قیمت اجاره بها و خرید مسکن روندی صعودی پیدا نماید. اما با اقدامات دولت در یکسان سازی  قیمت دلار و عرضه ارز فقط توسط شعب ارزی بانکها توانست دست دلالان  و سفته بازان را از بازار ارز کوتاه نماید و آرامش را به بازار ایران برگرداند.

با ادامه آرامش بر بازارهای مالی می توان پیش بینی نمود بسیاری از سرمایه گذاریها در بخش ساخت و ساز روانه خواهد شد و این مهم باعث رونق کارخانجات در بخش تولید مصالح ساختمانی خواهیم بود.

 

آغاز فصل تابستان

با شروع فصل گرما و تعطیلات مدارس شاهد افزایش ساخت و ساز و رشد معاملات مسکن مانند روال سال های گذشته خواهیم بود.