تاثیر عوامل ژئوپلیتیک بر ارزش ریال ایران

تنشهای سیاسی منطقه ای و بین المللی تاثیر بسیار بسزایی بر مبادلات تجاری کشورها و اقتصاد جهانی دارند. و قدرت های اقتصادی بوسیله 3ابزار تاثیر گذار بر اقتصاد جهانی یعنی طلا ، دلار ، نفت  سعی در کسب بیشتر بازارهای مالی و بالطبع ایجاد فشار اقتصادی بر روی رقبای سیاسی خود دارند. در این راستا بسیاری از کشورهایی که دیدگاه سیاسی مشترکی در مسائل منطقه ای و فرا منطقه ای با یکدیگر دارند با تشکیل گروه ها، سازمانها و اتحادیه ها در زمینه های اقتصادی و نظامی سعی در ایجاد فشار و یا توازن قدرت با رقبای  سیاسی خود بر می آیند.

تاثیرعوامل ژئوپلتیک بر اقتصاد ایران بدلیل هیجانی بودن بازار ایران نسبت به رویدادهای بین المللی و همچنین وابستگی به واردات کالا  از کشورهای مختلف در جهان باعث گردیده ارزش ریال در این سال ها با نوسانات زیاد قیمت همراه باشد.

مواضع ترامپ در قبال برجام

از وعده های انتخاباتی ترامپ خروج امریکا از برجام و اعمال تحریمهای سختگیرانه علیه ایران بود. و از روزی که بر مسند ریاست جمهوری امریکا نشست ساز خروج از برجام را کوک نمود و به همپیمانان اروپایی اش فرصت داد تا ایرادات برجام را اصلاح نمایند. اما با مخالفت اتحادیه اروپا و همچنین روسیه و چین روبرو گردید. با این حال وی روز 22 اردیبهشت تصمیم خود در رابطه با خروج امریکا از برجام را اعلام خواهد نمود.

با خروج احتمالی امریکا از برجام و اعمال تحریمهای بیشتر علیه ایران باید منتظر واکنش جامعه جهانی نسبت به این اقدام امریکا نشست . در صورت همراهی کشورهای مختلف با امریکا باید شاهد نوسانات شدید ارزی در ایران بود.

تحریمهای امریکا در زمینه سیاستهای بانکی در جهان بر علیه ایران باعث گردیده دریافت درآمدهای فروش کالا های ایرانی بخصوص فروش نفت به سختی انجام گیرد. این دریافت سخت پول باعث کمبود ارز برای مبادلات تجاری در دراز مدت خواهد شد و مجددا شاهد کاهش ارزش ریال در مقابل دلار خواهیم بود .

عوامل ژئوپلتیک در منطقه

از مهمترین مناقشات سیاسی و نظامی منطقه ای می توان به جنگ داخلی سوریه و یمن اشاره نمود. حضور نیروهای خارجی و در دست گرفتن بخشهای مختلف این کشورها باعث گردیده این بحران تبدیل به یک جنگ نیابتی بین تولید کنندگان نفت در منطقه و همچنین قدرتهای بزرگ بین المللی شود. وارد شدن بحران سوریه به هفتمین سال باعث گردیده شرایط اقتصادی این کشور و دیگر کشورهای درگیر بدلیل هزینه هایی که در رابطه با خرید  اسلحه و از دست دادن نیروی انسانی در این مناقشه انجام می پذیرد تاثیر گذار باشد. از دیگر تاثیرات مهم بحران سوریه و یمن بر اقتصاد جهان افزایش قیمت نفت بدلیل کاهش تولید در این دو کشور نفت خیز می باشد.

ادامه تنشها در خاورمیانه و حضور کشورهای فرا منطقه ای منجر به رقابت تسلیحاتی در این منطقه گردیده و ایران نیز بابت از دست ندادن منافع ملی  و ایجاد امنیت خود مجبور به هزینه کردن در برابر رقبای منطقه ای است . که این موضوع باعث گردیده مبادلات تجاری با هزینه های بیشتری انجام گیرد و تاثیر خود را بر بازار وابسته داخلی به کالاهای خارجی داشته باشد.