سامانه نیما می تواند به ثبات قیمت ارز کمک نماید؟

بدلیل مشکلات اقتصادی و اجتماعی و نبود سیستمهای نظارتی و همچنین کنترل ضعیف بازار ارز توسط بانک مرکزی در ماه های اخیر شاهد افزایش لجام گسیخته قیمت ارز در کشور بودیم . که ادامه این روند صعودی قیمتها ، اقتصاد کشور را دچار مشکلات و معضلات فراوانی نموده بود. اما یکی از مهمترین عوامل ایجاد تنش در بازار ارز ورود بیش از پیش دلالان و سفته بازان برای فعالیتهای سوداگرایانه بود. این جماعت بدون در نظر گرفتن منافع ملی دست به ایجاد فضایی غیر واقعی نسبت به عرضه و تقاضای ارز در بازار نمودند و باعث نا امنی اقتصادی در سطح جامعه گردیدند.

اما واکنش دقیقه نودی دولت در اعلام تک نرخی نمودن قیمت ارز(دلار) توانست افزایش قیمت ارز را متوقف نماید و در اقدامی همزمان و یکپارچه دست به شناسایی و دستگیری قاچاقچیان ارز و همچنین تعطیل نمودن صرافیها و بنگاه های متخلف نمودند و عرضه ارز درخواستی متقاضیان واقعی را فقط از طریق بانکها صورت گرفت. این عملکرد باعث گردید قیمت ارز بطور موقت کاهش یابد.

 دولت برای اینکه بتواند موفقیت خود را در کنترل بازار ارز محقق سازد نیاز مبرمی به ایجاد سیستمی یکپارچه و قابل کنترل در مبادلات ارزی داشت. و بدلیل این نیاز دولت با ایجاد سامانه ای مناسب نظارتی بنام نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی ) دست به اقدامی اساسی در کنترل مبادلات ارزی زد.

 بیشتر بدانیم : سامانه نیما اطمینان فعالیت های ارزی را بیشتر کرد

بیشتر بدانیم : دوشنبه آینده سامانه نیما بطور رسمی افتتاح می شود

کارکرد نیما

بانک مرکزی بطور آزمایشی سامانه نیما را در بهمن ماه 96 و بطور موازی با بانکها و صرافیها در عرضه ارز به متقاضیان شروع به راه اندازی نمود. و این سامانه بطور رسمی از دوشنبه 3 اردیبهشت ماه 97 رونمایی گردید .بدین نحو که متقاضی با ثبت درخواست ارزی خود و انتخاب صرافی مورد نظر(البته میتواند تعیین نکند و فقط پیشنهاد را در سامانه اعلام نماید) در سامانه نیما و براساس تقاضاهای ثبت شده  و مورد رویت صرافیها (مورد تایید بانک مرکزی) در سامانه می تواند بهترین پیشنهاد را که از سوی صرافیها اعلام گردیده انتخاب نماید. بدین نحو بانک مرکزی می تواند به صورت لحظه ای بازار ارز را مورد رصد قرار دهد. و سیاستگذاری لازم را در شرایط مختلف داشته باشد.

سامانه نیما بابررسی تقاضای افراد در داشتن پروانه صادرات و واردات ،جریانات ورودی و خروجی ارز را منظم و مطمئن نموده و تقاضا برای قاچاق کالا را به حداقل می رساند.

 

با عملکرد صحیح سامانه نیما می توان امید داشت که همه متقاضیان ارزی واقعی خواهند بود و دست صود جویان اقتصادی که با عملکردشان موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور شده از این پس کوتاه خواهد شد.