یکی از نویسندگان مجله Spy که در بین سالهای 1986 تا 1998 چاپ می‌شد و مطالب فکاهی منتشر می‌کرد، در سال 1990 ایده خلاقانه‌ای به ذهنش می‌رسد. آنان 58 نفر از اشخاص مشهور و ثروتمند آمریکا را انتخاب کردند و چکی به مبلغ 1 دلار و 11 سنت از طرف یک شرکت برای همه آنها فرستادند. چک به همراه نامه‌ای بود که بیان می‌کرد در سال 1988 مبلغ ناچیزی از آنان بیش از اندازه پول گرفته شده است (بدون اشاره به اصل معامله) و این چک جهت عودت آن پول است. آنان می‌خواستند ببینند چه کسی زحمت نقد کردن پول را بخود می‌دهد. از بین 58 نفر، 26 نفر چک را نقد کردند. سپس تصمیم گرفتند آزمایش را برای آن 26 نفر تکرار کنند و اینبار برای هریک چکی به مبلغ 64 سنت فرستادند. از بین آنها تنها 13 نفر چک را نقد کرد. سپس دوباره آزمایش را برای این 13 نفر تکرار کردند و برای هریک چکی به مبلغ 13 سنت فرستادند. از بین آنها فقط دو نفر چک 13 سنتی را نقد کرد، یکی از آن دو نفر دونالد ترامپ بود!


دونالد ترامپ سرمایه دار بزرگ


با دنبال کردن اخبار مربوط به دونالد ترامپ و صحبت‌های وی، یکی از سوالاتی که در ذهن شکل می‌گیرد این است که هدف او از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری امریکا چیست؟ چرا او اینقدر صحبت‌های جنجالی می‌کند؟ بعضی حتی این نظریه را مطرح کرده‌اند که اصلا بردن انتخابات برایش اهمیتی ندارد! در هر شکل من طرفدار تئوری‌های توطئه نیستم و احتمالا هیچ وقت هم از انگیزه‌های واقعی او مطلع نشویم.

اما چیزی که می تواند از منظر کسب و کار برای ما جالب باشد آن است که داستان‌ بالا نشان می‌دهد دونالد ترامپ در کسب و کار کاملا تهاجمی است و از هیچ فرصتی برای پول در آوردن نمی‌گذرد. امروز به نقل قول عجیبی از ترامپ در سال 2000 برخورد کردم که او به مجله فورچون گفته بود:" احتمالا من تنها کسی هستم که بتواند کاندیدای ریاست جمهوری شود و از آن پول در بیاورد."

ترامپ که در خلال تبلیغات ریاست جمهوری خود دائما آنچه را که جریان رسانه‌ای غالب مینامد، کوبیده است، اخیرا اعلام کرده که می‌خواهد رسانه جدیدی را تاسیس کند. نیویورک تایمز، او را بابت این تصمیم مسخره کرده‌ و گفته‌ است ترامپ نمی‌تواند این کار را کند چراکه تاسیس شبکه تلویزیونی نیازمند سرمایه گذاری هنگفتی است و همینطور نیاز به مجوز و همراهی رسانه‌هایی دارد که او دائما مشغول تهدید آنان بوده است.

اما بعضی تحلیل گران نظر متفاوتی دارند. آنان عنوان می‌کنند او ابدا در شبکه‌های تلویزیونی کابلی سرمایه‌گذاری نخواهد کرد. ترامپ هیچگاه به روشی که دیگران از او انتظار داشتند کسب و کارش را جلو نبرده است. او در مراحل اولیه برای انتخاب شدن بعنوان کاندیدای حزب جمهوری خواه هیچ سرمایه‌گذاری برای تبلیغات در شبکه‌های تلویزیونی نکرد و به جای آن کاملا برروی رسانه‌های آزاد مانند توئیتر تمرکز کرد و موفق هم بود.

از طرف دیگر، روز 9 نوامبر(کمتر از 20 روز دیگر) را تصور کنید که کلینتون پیروز انتخابات شده است. میلیون‌ها نفر از طرفداران سرسخت دونالد ترامپ خواهند ماند که هیچ رسانه‌ای ندارند که آنان را نمایندگی کند. کسانی که به شدت به جریان اصلی رسانه‌ای در آمریکا بدبین هستند و با تبلیغات و صحبت‌های ترامپ در یکسال اخیر نفرت در آنان از شبکه‌های اصلی تلویزیونی بیشتر هم شده است. بیشتر آنان در اینترنت در جستجوی اخبار مورد نظر خود هستند. در حال حاضر هیچ کس هنوز برای آنان محتوا تولید نکرده است. این فرصت عالی است تا از بتوان آن پول درآورد!

بویژه که حالا ترامپ دائما صحت انتخابات پیشرو را زیر سوال می برد. پیام اصلی که به شکل ضمنی به مخاطبانش می‌دهد این است: به حرف هیچ کس به جز من گوش نکنید. میلیون‌ها طرفداری که به او اعتماد دارند حتما حاضرند در ماه 10 دلار به او بدهند تا آمریکا دوباره شکوه خود را باز یابد(اشاره به شعار انتخاباتی ترامپ: Make America Great Again! ).

برای تولید و بازاریابی یک محصول نیاز به مخاطب گسترده، شناخت برند، راهی برای ارتباط با مخاطب و چیزی که بتواند نیازشان را پاسخ دهد داریم. به نظر میرسد ترامپ همه آنها را در این یکسال برای رسانه آتی خود ایجاد کرده است، چه انتخابات را ببرد و چه ببازد!

نویسنده: فرزاد مینویی

منابع:

https://en.wikiquote.org/wiki/Donald_Trump

http://fusion.net/story/170645/donald-trump-check-prank-spy/