احتمالات گران شدن قیمت طلا

طلا در کنار نفت یکی از کالاهای استراتژیک در بازارهای بین المللی محسوب می‌شود. و نوسانات قیمت طلا ، تاثیرات عمده ای بر اقتصاد کشورها دارد. و بدلیل اهمیت این کالای استراتژیک به عوامل و احتمالات تاثیرگذار بر افزایش قیمت طلا می پردازیم.

 رویدادهای بین المللی:

نوسانات بازار بورس جهانی : نوسانات شدید ، بازار بورس را بسیار ملتهب می نماید و باعث می گردد بسیاری از سرمایه گذاران ، سرمایه های خود را از بورس خارج نموده و برای حفظ و رشد آن به سمت خرید طلا روند. و این افزایش تقاضا باعث رشد قیمت فلز زرد شده است.

افزایش عرضه پول(دلار و ارزهای معتبر) در جهان :‌ اگر رشد عرضه پول کاغذی بیشتر از رشد واقعی اقتصاد جهانی باشد باعث افزایش تورم جهانی می گردد و این امر به گرایش بیشتر مردم به سمت طلا به عنوان یک پشتوانه برای حفظ دارایی هایشان می انجامد. و این افزایش تقاضا باعث رشد قیمت جهانی طلا گردیده است.

 قیمت نفت : بدلیل تنشهای سیاسی منطقه ای  قیمت نفت افزایش می یابد . مخصوصا این تنشها در کشورهای تولید کننده نفت روی بدهد. رشد قیمت نفت باعث کاهش ارزش ارزهای معتبر مانند دلار می شود و این موضوع باعث می گردد مردم دوباره روی بیاورند برای خرید طلا تا بتوانند ارزش سرمایه هایشان را حفظ نمایند. و همچنین کاهش تولید اپک تاثیر بسیاری در افزایش قیمت نفت گذاشته است.

بیشتر بدانیم : تاثیر حمله نظامی امریکا به سوریه بر قیمت نفت ، طلا و دلار

چین : این کشور متقاضی بزرگ طلا در جهان است. دلیل مهم این تقاضا پایین نگه داشتن مصنوعی ارزش پول ملی (یوآن) در برابر قیمت دلار می باشد تا بتواند با قیمت تمام شده پایین تر در تولید کالا نقشی تاثیرگذار در اقتصاد جهان ایفا نماید. و با خرید طلا سعی در جبران و پشتوانه سازی منابع مالی کشور خود است. در هفته های اخیر و بدنبال افزایش تعرفه های کالاهای وارداتی میان امریکا و چین جنگ تجاری شکل گرفته است که این موضوع باعث افزایش قیمت جهانی طلا در بازارها گردیده است.

بیشتر بدانیم : تلاش چینی‌ها برای شکستن دیوار تحریم آمریکا

کاهش معادن استخراج طلا: این فلز زرد در صده های مختلف کشف ، استخراج و مورد استفاده مردم قرار گرفته است و هر چقدر زمان رو به جلو می رود شاهد کاهش معادن استخراج طلا خواهیم بود. و این کاهش استخراج باعث کمیابی این فلز با ارزش وگرانبها خواهد شد. و به موجب این کمبود شاهد افزایش قیمت طلا  در سال های آینده خواهیم بود.

تحریم روسیه: به موجب اعمال تحریم های غرب بر علیه روسیه در سال 2014 ، این کشور به تقویت ذخایر طلای خود پرداخته است . بطوری که جزو 3 کشور(چین-هند-روسیه)خریدار عمده طلا در جهان تبدیل گردیده و در سال های اخیر فعالیت خود را در افزایش استخراج معادن طلای داخلی را بیش از پیش نموده است.

 بیشتر بدانیم : طلا بخریم یا دلار؟

علل داخلی :

هزینه های ضرب سکه : بانک مرکزی حدود 10هزار تومان بابت کارمزد ضرب سکه دریافت می نماید و همچنین هزینه هایی مانند کارمزد عرضه سکه و مالیات بر ارزش افزوده در فروش به متقاضیان را نیز محاسبه می نماید. در نتیجه این هزینه ها نسبت به تورم سالیانه افزایش می یابد.

بیشتر بدانیم :رابطه نرخ تورم و ثبات ارز

نوسانات قیمت دلار : رشد صعودی قیمت دلار مخصوصا در 6 ماه گذشته باعث افزایش بی رویه قیمت طلا گردید . این نوع از نوسانات ارزی باعث می گردد حباب طلا شکل بگیرد. هر گاه قیمت ارز افزایش یافت باید سیر صعودی قیمت طلا در بازار ایران را شاهد باشیم.

ایام تقاضا : خرید طلا و سکه بعنوان هدیه با شروع ایام مناسبتی افزایش می یابد و این رشد تقاضا باعث گرانی قیمتها در بازار سکه و طلا می گردد . همچنین در ایام پایانی سال و با افزایش خرید سکه های ربع و نیم بابت عیدی قیمت طلا و سکه دچار حباب قیمتی می گردد.

دلالان : حضور سودجویانه دلالان و سفته بازان در نوسانات ارزی اخیر را می توان یکی از دلایل افزایش قیمتها دانست. این اشخاص با ایجاد قیمتهای رقابتی درصدد کسب سود بیشتر می باشند . و متاسفانه این افراد در این سالها تاثیر بسزایی در تعیین قیمت طلا و ارز داشته اند.

بیشتر بدانیم : تحلیل سرمایه دار در مورد برخورد با ارز به عنوان قاچاق

 

با چشم اندازی که از شرایط حال حاضر سیاسی و اقتصادی بین کشورها برای بدست آوردن بازارهای مالی جهان مشاهده می شود. امکان افزایش تدریجی قیمت طلا در بازارهای جهانی برای سال های متمادی قابل پیش بینی می باشد. و همچنین شرایط اقتصادی موجود کشور و عدم مدیریت یکپارچه در نظام بانکی در سال های گذشته موجب شده است که قیمت طلا و سکه روندی صعودی را تجربه نمایند. 

البته نباید از تلاشهای دولت در هفته های اخیر برای کنترل و ایجاد ثبات بر بازارهای مالی گذشت. ایجاد سامانه نیما برای شفاف سازی و کنترل مراودات ارزی - کوتاه کردن دست دلالان از بازار ارز - مدیریت بانکها و بنگاه های مالی در عرضه دلار و سکه .