آیا بازار مسکن در سال 97 از رکود خارج خواهد شد؟

اما بدلیل وضع قوانین توسط بانک مرکزی بابت کاهش نرخ سود بانکی ، که منجر به کاهش منابع مالی بانک ها و همچنین افت تعداد تسهیلات پرداختی بانک ها گردید، این عوامل باعث افزایش قیمت اجاره بهای مسکن و گرانی زمین شده است. بطوریکه این مسائل باعث کاهش قدرت خرید و اجاره بهای مسکن برای بسیاری از مردم گردید.

این موضوعات باعث می شود روند معاملات (خرید ، فروش و اجاره) مسکن از افت محسوسی برخوردار گردد. به عبارتی بازار مسکن وارد رکود خود شده است.

 اما نباید از نقش دلالان بازار مسکن در بازارگرمی و التهاب قیمت ها در زمانه ای که نرخ ارز (دلار) دچار نوسانات شدید بود گذشت. با ورود سفته بازان دربعضی از نقاط تهران ، قیمت مسکن رشدی حتی 20درصدی را تجربه نمود. و باعث نارضایتی مردم در این حوزه گردید. بالا رفتن نرخ دلار باعث گرانتر فروختن خانه ها می شود. در واقع با توجه به بالا رفتن قیمت دلار، فروشنده خانه ارزش مادی خانه را بیشتر از قبل بالاتر می بیند حتی در صورت عدم وجود خریدار.

 بیشتر بدانیم : بازار مسکن سرگردان است
بیشتر بدانیم : دلار چگونه بر بازار مسکن تاثیر می‌گذارد؟

اقدامات دولت

دولت با افزایش تسهیلات مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم ، و تعیین نرخ‌های سود ۹.۵ و ۸ درصد برای تسهیلات از محل این صندوق ، توانست اولین شک را به بازارمسکن وارد نماید. دولت در قدم بعدی با مهار قیمت ارز (دلار) و برخورد امنیتی با سوداگران بازار ارز و مدیریت بنگاه های مالی توانست آرامش را  به بازار مسکن منتقل نماید.

 

5سال ثبات قیمت

از سال های ۸۴ تا ۹۲ قیمت مسکن ۶ برابر شده بود اما از ۹۲ تا ۹۶ تنها ۱۰.۶ درصد رشد قیمت در بخش مسکن داشته ایم. همچنین قیمت زمین در فاصله سال های ۸۴ تا ۹۲ رشد باورنکردنی ۷۶۰ درصدی داشته است اما در سال های ۹۲ تا ۹۶ تنها ۲ درصد رشد در قیمت زمین را شاهد بوده ایم. شاید طولانی شدن رکود نشانه های جهش ناگهانی در سالهای بعدی نیز باشد که البته باید دید مدیریت سرمایه بازار مسکن چگونه خواهد بود.

 بیشتر بدانیم : تاثیر بازار نفت بر مسکن در سال 2018

تورم در بخش مسکن باعث سرمایه گذاری خواهد شد؟

افزایش قیمت مسکن در حد و اندازه تورم به هیچ عنوان چیز بدی نیست و موجب انگیزه برای سرمایه‌گذاری از‌ سوی انبوه سازان و نیز برای مردم می گردد. این افزایش قیمت اگر حول حوش نرخ تورم عمومی باشد باعث رشد در ساخت و ساز می گردد. و چرخه کارخانجات تولید مصالح ساختمانی دوباره به گردش در می آید.

 

با توجه با شرایط موجود و تدابیر نظارتی دولت در بخش قیمت گذاری در بازار مسکن وهمچنین به پایان رساندن پروژه های نیمه تمام مسکن مهر می توان امید داشت که بازار مسکن در سال 97 از رکود خارج گردد. البته باید دید نقدینگی موجود در بازار سرمایه چگونه مدیریت خواهد شد.