تاثیر حمله نظامی امریکا به سوریه بر قیمت نفت ، طلا و دلار

در زمانی که اختلافات تجاری امریکا و چین وتحریمهای کشورهای اروپایی علیه روسیه باعث تنش در شاخص ها شده بود ، اقدام نظامی کشورهای آمریکا ، فرانسه و بریتانیا علیه مواضع سوریه و حضور روسیه و ایران بعنوان متحد دراین کشور بدلیل ریسک بالای درگیری و نگرانی از کم شدن ذخایر نفتی باعث گردیده قیمت نفت جهانی افزایش یابد.

این افزایش قیمت نفت باعث کاهش ارزش دلاردر مبادلات تجاری گردیده و بسیاری از سرمایه داران به سوی بازاری مطمئن  چون طلا می روند. و این افزایش تقاضا باعث می گردد قیمت جهانی طلا افزایش یابد.

 

سیاست امریکا در قبال افزایش قیمت نفت

 رابطه بین دلار و نفت از مسیر قیمت نفت به دلار. و نه برعکس. و آمریکا بعنوان بزرگ‌ترین واردکننده جهانی نفت خام و همچنین دارا بودن ذخایر نفتی برای مصرف داخلی و یا حتی فروش به دیگر کشورهای مصرف کننده و تمهیدات نرخ بهره که توسط فدرال رزرو اتخاذ می گردد. می تواند کسری بودجه در واردات نفت را جبران نماید . ولی این افزایش قیمت نفت برای رقبای تجاری امریکا مانند چین باعث افزایش قیمت مواد اولیه برای تولید محصولات و طبعا فشار اقتصادی را بدنبال خواهد داشت. و دست امریکا را در مبادلات تجاری با دیگر کشورها را بازتر خواهد نمود.

 بیشتر بدانیم : تاثیر افزایش قیمت نفت بر بازار ارز (دلار)

تاثیر افزایش قیمت نفت بر اقتصاد ایران

افزایش قیمت نفت می تواند تاثیرات مثبتی مانند پرداخت معوقات و کاهش کسری دولت و همچنین رونق اقتصادی در بخش تولید را در کوتاه مدت بهمراه دارد ولی در دراز مدت بدلیل وابستگی در تامین مواد اولیه برای تولید و واردات اجناس مصرفی از کشورهای وارد کننده محصولات نفتی اثرات منفی بر اقتصاد ایران بهمراه خواهد داشت. 

 بیشتر بدانیم : طلا بخریم یا دلار؟

قیمت طلا و دلار در ایران افزایش خواهد داشت؟

با تمهیدات دولت در تک نرخی نمودن قیمت دلار و جلوگیری از فروش دلار در بازار آزاد و کاهش تقاضا برای خرید سکه و طلا بدلیل افزایش قیمت بی سابقه با افت قیمت هر دو شاخص طلا و دلار در بازار ایران مواجه بودیم.

اما احتمال ادامه جنگ و گسترش تنشهای سیاسی در سوریه مابین گروه های درگیر و شروع تحریمهای جدید امریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران می توانند باعث افزایش قیمت ها در تمامی شاخصهای اقتصادی در ایران گردند.