تاثیر افزایش قیمت نفت بر بازار ارز (دلار)

نوسانات قیمت نفت بر بازارهای مالی بسیار تاثیر گذار است ، با افزایش قیمت نفت سهام بسیاری از شرکتها و کارخانجات افت می نماید. بطور مثال صنایع خودرو سازی بدلیل ارتباط نزدیک با فراورده های نفتی دچار افت سهام در بازارهای جهانی میگردد.

از نظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی ، قوی ترین توجیه برای رابطه متقابل دلار و نفت از سمت نفت به دلار است و تاثیر نوسانات قیمت دلار بر قیمت نفت بسیار اندک می باشد.

بیشتر بدانیم : طلا بخریم یا دلار؟

بالا رفتن قیمت نفت باعث افزایش تورم در سطح جهان می گردد. این افزایش تورم باعث گران شدن خدمات در کشورهای وارد کننده محصولات نفتی شده و کاهش ارزش منابع مالی (دلار) را در پی دارد. و در چنین شرایطی سرمایه گذاران علاقمنداند سرمایه خود را در بخش طلا که بازاری مقاوم تر در برابر افزایش تورم دارد منتقل نمایند و این افزایش تقاضا نیز باعث گرانی قیمت طلای جهانی شده است.

 

گران شدن قیمت نفت در روزهای اخیر به عوامل مختلفی مرتبط است. . یکی از مهمترین عوامل تنشهای سیاسی مابین روسیه با امریکا و کشورهای اروپایی می باشد و نقطه اوج این اختلافات در جنگ سوریه دیده می شود. ازعوامل مهم دیگر می توان به تصمیم اوپک با همراهی عربستان برای کاهش تولید نفت که باعث شده بازار عرضه و تقاضا از حالت تعادل خارج گردد. البته این افزایش قیمت در کوتاه مدت می تواند به سود تولید کنندگان نفت باشد اما بدلیل وابستگی اقتصادی اکثر تولید کنندگان به درآمدهای نفتی در دراز مدت دچار مشکل خواهند شد.

 بیشتر بدانیم : تاثیر نوسانات قیمت دلار بر بازار