تاثیر نوسانات قیمت دلار بر بازار

با روند افزایشی قیمت دلار در ماه های اخیر وایجاد التهاب در جامعه بسیاری از بازارهای وابسته به قیمت ارز(دلار)  دچار شوک ناگهانی در قیمتها شدند. زیرا این افزایش قیمت دلار باعث گردید قیمت مواد اولیه کارخانجات و شرکتها در تولید که از خارج تامین میگردید افزایش یابد و بالطبع قیمت تمام شده کالای تولید داخل برای مصرف کننده وطنی با افزایش چشمگیر قیمتها روبرو شود. اما از طرف دیگر این افزایش قیمت ارز برای شرکتها و کارخانجات صادر کننده بسیار پر سود گردید.

 

قیمت دلار موازی قیمت سکه

اولین و مهمترین تاثیر در نوسانات قیمت دلار بر بازار سکه و طلا می باشد. بدنبال جنگ تجاری ما بین چین و امریکا بدلیل بالا بردن تعرفه های ورود کالا ارزش دلار کاسته شد و قیمت جهانی دلار افزایش یافت و در ایران نیز بدلیل افزایش قیمت ارز قیمت طلا و سکه  بیکباره افزایش چشمگیری پیدا نمود. اما با تک نرخی اعلام نمودن قیمت دلار توسط دولت و در دو روز گذشته شاهد افت چشمگیر طلا و سکه بوده ایم. که این موضوع باعث ایجاد آرامش در بازار خرید و فروش سکه و طلا گردید.

 

 بیشتر بدانیم : حراج سکه دوباره متوقف شد

 

اثرغیرمستقیم نوسانات قیمت ارز بر بازار مسکن

تورم عمومی اولین تاثیرگذاری را بر بالارفتن قیمت مسکن دارد. و بدلیل افزایش قیمت دلار در ماه های اخیر باعث گردیده قیمت مسکن مخصوصا در بعضی ازمناطق شهر تهران افزایشی 40 درصدی داشته باشد. که این موضوع باعث گردید بازار مسکن دوره ای پرتنش را در افزایش قیمتها تجربه نماید. اما با فرا رسیدن ایام تعطیلات نوروزی و انجام نشدن معاملات و کاهش قیمت ارز در چند روز گذشته ، شاهد آرامش در بخش مسکن بودیم . واین موضوع باعث می گردد  که در ماه های آینده شاهد رونق بازار مسکن باشیم زیرا با کاهش تورم ،  قدرت خرید مردم افزایش یافته و سرمایه گذاری در این بخش افزایش می یابد.

 

  بیشتر بدانیم : رشد ناگهانی قیمت اوراق وام مسکن

 

قیمت دلار و قیمت خودرو

یکی از تاثیر پذیرترین بازارها  به قیمت دلار ، بازار  خودرو می باشد. نوسانات قیمت دلار باعث گردید قیمت خودرو بطور فزاینده ای افزایش یابد . اکثر وارد کنندگان رسمی و غیر رسمی خودرو به داخل کشور از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس اقدام به خرید خودرو با ارز مبادلاتی (درهم) می نمایند. و از آنجاییکه قیمت درهم وابسته به قیمت دلار می باشد. وارد کننده مجبور به پرداخت هزینه های  بالاتری می گردد و این موضوع باعث گرانی خودرو وارداتی برای مصرف کننده می گردد. اما نوسانات قیمت دلار ارتباط مستقیمی با افزایش قیمت خودرو تولید داخل ندارد بلکه با انبار نمودن  خودرو از سوی خودرو سازان و بردن بازار تقاضا بسمت فروش اقساطی خودرو و همچنین عدم توانایی خرید خودرو وارداتی  از سوی عامه مردم دست به افزایش قیمت ها می زنند.

 

 

 

با بررسی  نوسانات قیمت دلار بر بازار  طلا ، مسکن و خودرو بعنوان شاخصه های اصلی مبادلات مالی در کشور به این جمع بندی می توان رسید که افزایش قیمت دلار باعث تشدید تورم و ضربه ای مهلک به بدنه اقتصاد کشور می زند. و باعث باز شدن دست سودجویان اقتصادی بیش از پیش می گردد.

اما با درایت و تدبیر دولت در تک نرخی کردن قیمت دلار و مدیریت بنگاه های مالی می توان امید داشت ، بازار به آرامش و رونق اقتصادی در ماه های آینده برسد.