طلا بخریم یا دلار؟

به همین منظور پیدا نمودن بهترین راه سرمایه گذاری همیشه برای افراد کار دشواری بوده است. بدین منظور مزیتها و مضرات سرمایه گذاری بروی دلار یا طلا را در این مقاله بررسی می نماییم.

 

واقعیات تحولات بازار ارز چیست؟

افزایش تقاضای ارز به دلیل مناسبت‌های فصلی مختلف مانند مسافرت‌های زیارتی و سیاحتی، نتایج نشستهای اوپک بر قیمت نفت و تنشهای سیاسی منطقه ای در جهان از عوامل مهم بالا رفتن قیمت دلار دانست.

اما بخشی از هیجان ناشی از افزایش قیمت دلار در این روزها بدلیل ورود دلالان به بازار ارز است. زیرا در این مقطع زمانی و با پایان یافتن تقاضای فصلی ارز در بازار ایران و کاهش تقاضا ، دلیلی برای بالا رفتن قیمتها نمی باشد اما با ورود این سود جویان عرصه ارز و کاهش عرضه دلار از سوی بانک مرکزی به صرافی ها قیمت دلار به شکل بسیار افسار گسسته ای رو به افزایش رفته است.

 بیشتر بخوانیم : تاثیر افزایش قیمت نفت بر شاخص کل بورس

 

سرمایه گذاری بر روی دلار کار درستی است؟

با توجه به این نوع سیر صعودی قیمت دلار نمی توان به این افزایش قیمت بیرویه اطمینان حاصل نمود و ریسک سرمایه گذاری را پذیرفت بدلیل اینکه با شروع آرامش بازار و راهکارهای دولت در خصوص مدیریت و کنترل و کاهش نرخ دلار باعث از دست رفتن بخشی از سرمایه یا راکد ماندن سرمایه را بدنبال خواهد داشت.  

 بیشتر بخوانیم : مهمترین آثار اقتصادی افزایش قیمت دلار

 

 طلا بخریم؟

یکی از بازارهای جذاب برای سرمایه گذاری برای دست یافتن به سود بیشتر بازار سکه است. قیمت سکه در چند سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است . به طوری که در سال 91 بازار طلا بسیار تکان خورد و قیمت سکه از حدود پانصد هزار تومان به قیمت بالای یک میلیون و پانصد هزار تومان هم رسید .اما موردی که همیشه باعث شده تا سکه به عنوان یکی از مهمترین بازارهای سرمایه گذاری در بین مردم شناخته شود خاصیت نقدینگی سریع  آن است بدان معنی که هر زمانی که شما نیاز به پول دارید می توانید با مراجعه به نزدیکترین طلافروشی و یا صرافی سکه و طلای خود را به فروش برسانید. ویژگی دیگری که می توان برای طلا در نظر گرفت نداشتن محدودیت زمانی هنگام خرید و فروش آن است.

طلا و سکه جزو کالاهای سرمایه ای برای خانواده ها می باشد . طلا با اینکه خاصیت تزیینی دارد اما همیشه  خریدار با دید سرمایه ای به آن نگاه میکند.

 بیشتر بخوانیم : مهمترین تحولات اقتصادی سال‌۹۶ چه‌بود؟/ حباب بازار سکه از بین می‌رود

 

سرمایه گذاری بر روی طلا و سکه سود آور است؟

با وجود اینکه بازار طلا و سکه همیشه ثبات خوبی را برخوردار بوده اما در ماه های اخیر به واسطه التهابات بازار ارز و ورود دلالان به بازار سکه، این فضا هم با ناامنی هایی همراه شده است. بازار سکه در این ایام به مانند بازار ارز دچار شرایط خاصی گردیده. که با کنترل بازار ارز در روزهای آینده قیمت طلا نیز به ثبات خود خواهد رسید.

 بیشتر بخوانیم : بازارهای مالی در هفته‌ای که گذشت [هفته چهارم اسفند ماه]

 

نتیجه گیری:

بازار طلا و سکه از امنیت بیشتری نسبت به دلار در زمینه سرمایه گذاری برخوردار است. زیرا قیمت طلا بدلیل داشتن قیمت جهانی کمتر تحت تاثیر سیاستهای دولت ها قرار می گیرد  و به این نکته باید توجه نمود که خرید دلار دارای ریسک بسیار بالایی می باشد  و یا در بهترین حالت سود کمتری را برای سرمایه گذار در بر دارد . 

طلا و سکه  همیشه از جایگاهی ممتاز در زمینه سرمایه گذاری برای خانواده های ایرانی برخوردار بوده و بدلیل اینکه همیشه برای مناسبت های مختلف خرید و فروش راحت و قابل دسترسی تری در بازار داشته است و از قدرت نقدشوندگی بسیار بالایی نیز برخوردار می باشد و مورد توجه قرار می گیرد.