پیش بینی قیمت 2 میلیون تومانی برای سکه!!!

طلا منبع اصلی حفظ ارزش در جهان است و پشتوانه منابع مالی و داراییهای یک کشور می باشد.

در این مقاله به نکات تاثیرگذار در تغییرات قیمت طلا می پردازیم

 

اختلافات اقتصادی

در شرایط کنونی وضعیت بازار جهانی به دلیل بالا بردن تعرفه­ کالاهای چینی توسط امریکا ، همچنین مقابله به مثل چین بر علیه امریکا در بالا بردن تعرفه کالاهای امریکایی باعث تنش بسیاری در بازار جهانی گردیده است و این مقابله به مثل تبدیل به یک جنگ تجاری میان دو کشور شده است. موضوع پر تنش دیگر اخراج سفیران روسی از کشورهای غربی و هم پیمانانشان بابت موضوع مسموم شدن جاسوس دو جانبه (روسی –انگلیسی)و واکنش روسیهاست که باعث تشدید شدن اختلافات میان روسیه و اتحادیه اروپا و امریکا گردیده است. بالطبع این اختلافات اقتصادی در تغییرات قیمت طلا این روزها بی تاثیر نبوده و چه بسا دلیل خوبی برای افزایش بیشتر قیمت سکه در جند ماه آینده محسوب می­شود.

 بیشتر بخوانید: سقوط شاخص‌ بورس آمریکا در پی تشدید جنگ تجاری با چین

 

تنش در سیاستهای منطقه ای

 اختلافات منطقه ای در شبه جزیره کره بر سر مسائل هسته ای کره شمالی و جنگ سوریه که تبدیل به یک جنگ نیابتی میان قدرتهای منطقه­ای و بزرگ جهان شده است. و همچنین تنشها در افغانستان و شمال آفریقا باعث مهاجرت مردم از این مناطق به اروپا و دیگر کشورهای پیشرفته شده که این خود باعث برهم خوردن آرامش در تمام کشورهای درگیر شده است. این تنش­های سیاسی می­تواند سرمایه­گذاران را به سوی بازار طلا جذب کرده و باعث شیب تند رشد قیمت سکه و طلا در روزهای آینده باشد.

 بیشتر بخوانید : جنگ نفتی آمریکا و خاورمیانه به بازار سوخت کشیده شد

تاثیر امریکا بر افزایش قیمت طلا

تنشهای موجود در دولت امریکا نیز باعث گردیده ارزش دلار پایین آمده و قیمت طلا افزایش یابد؛ همچنین تاثیر شاخص­های تاثیر­گذار نرخ بهره آمریکاست که از سال 2006 تا امروز افزایش نیافته است. وضعیت بازار بورس آمریکا نیز بر افزایش قیمت طلا بسیار تاثیر گذار بوده است.و نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا طی ماه­های آینده نیز قصد دارد نرخ بهره را افزایش داده و تراز مالی خود را کاهش دهد و این امر موجب افزایش قیمت طلا می­گردد.

 

منابع محدود استخراج طلا

طلا منابع محدودی دارد و گاهی استخراج طلا از معادن برای کشورها مقرون­به­صرفه نیست کما اینکه معادن زیادی هم در دنیا وجود ندارند که بتوان از آن‌ها طلا استخراج کرد. اما در این شرایط هم روز­به‌روز به خریداران طلا افزوده می‌شود و بسیاری از کشورها جزء معامله‌گران حرفه‌ای طلا هستند به عنوان مثال آمریکا جزء اولین معامله‌گران، کشورهای عربی با فروش نفت در مرحله بعد و بعد کشورهایی مانند چین و هند هستند که طی سال‌های گذشته ارزهای خود را به طلا تبدیل کردند و این می‌شود که قیمت جهانی طلا رو به روز در دنیا افزایش می‌یابد.

بیشتربخوانید : امیدواری مالزی برای صادرات بیشتر به ایران، هند و چین پس از شکست تی.پی.پی

 

طلا و سکه از ارز تاثیر می‌گیرند

«نوساناتی که در بازار ارز رخ  می­دهد به بازار طلا و سکه هم منتقل می­شود و این درحالی است که التهابات اخیر باعث تشدید قیمت‌ها و ایجاد تقاضای کاذب در بازار طلا و سکه نیز شده است. 

هم‌زمانی افزایش قیمت جهانی طلا و قیمت ارز در چند روز گذشته باعث شده قیمت طلا و سکه در بازارهای داخلی افزایش یابد که برخی به اشتباه آن را حباب می‌دانند درحالی‌که این افزایش قیمت‌ها، واقعی است!

معاملات امروز بازار آزاد تهران شاهد این جریان است

در جریان معاملات امروز(یکشنبه 19 فروردین 97) بازار آزاد تهران، قیمت هر دلار آمریکا با ۱۲۹ تومانی به ۵۳۰۰ تومان رسید؛ ضمن اینکه هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز با ۳۲ هزار تومان افزایش به یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید.

هر نیم سکه ۸۶۹ هزار تومان، ربع سکه ۵۶۶ هزار تومان و سکه یک گرمی ۳۵۴ هزار تومان است.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۳۳۳ دلار و ۳۳ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۶۷ هزار و ۷۲۴ تومان است.

 

دلایل مختلف دیگر نیز وجود دارد  که نشان می دهد قیمت طلا در سال 97 افزایش خواهد یافت

توجه سرمایه ­گذاران بین المللی در سال 2017 میلادی تاحد زیادی بر بازار سهام، ارزهای دیجیتال متمرکز بوده ولی قیمت طلا در سال جاری با رشد نسبی و خوبی روبرو شده است.

سیاست­های پولی بانک­های مرکزی بزرگ جهان همچنین عامل مهمی برای تقاضا و قیمت طلا در سال 2018 خواهد بود.

پیش بینی می­شود افزایش رشد اقتصادی چین و هند طی سال 2018 میلادی نیز می­تواند تاثیر مهمی بر رشد تقاضای طلا در بازار شود.

 

کاهش نرخ سود بانکی قاعدتاً در حوزه جذب منابع نقدینگی اثر دارد، با کاهش نرخ سود منابع نقدی به‌سمت بازار‌های موازی از جمله بازار طلا و سکه سوق می‌یابد.

 فضای روانی نیز در افزایش قیمت طلا  مؤثر است،به‌محض اینکه اتفاقاتی (مانند تغییر نرخ سود) در اقتصاد رخ می‌دهد یک تقاضای کاذب در اقتصاد شکل می‌گیرد و این تقاضای کاذب سبب می‌شود تا برخی از فضای دلالی استفاده کنند که این نیز سبب بالا رفتن قیمتطلا می‌شود.

نتیجه گیری:

با بررسی موضوعات گفته شده احتمال رسیدن قیمت سکه به 2 میلیون تومان دور از ذهن نیست و متاسفانه این افزایش قیمت برای تولید­کننده داخلی نیز سودی در بر ندارد، چون با افزایش قیمت طلا قدرت خرید طلا کاهش یافته و حتی سود کوتاه مدتی برای فروشندگان طلا دربر خواهد داشت.راه های بهبود این وضعیت در گرو بهبود وضعیت تولید داخلی و بهبود رابطه موثر با کشورهای همسایه  و ارتباط متقابل با قدرت­های اقتصادی جهان می­باشد.