آیا قیمت دلار در سال 97 به 7.000تومان می رسد؟

این مقاله به بررسی دلایل احتمالی گران تر شدن قیمت دلار در سال 97 تا 7000 تومان می پردازد:


مشکلات بانکی در دریافت پول نفت

بعد از برجام فروش نفت وضعیت بهتری یافت و بسیاری را امیدوار نمود در دریافت مبالغ ارزی از قبال فروش نفت به خریداران قدیم و جدید؛ ولی به دلیل سیاست­های بانکی امریکا برعلیه ایران و اعمال جریمه­ های سنگین به بانک­هایی که با ایران همکاری نمایند، باعث شد پول نفت به سختی وارد کشور شود و این موضوع مشکلاتی برای دولت ساخته است.

دولت در داخل به سازمانهای بسیاری بدهی دارد مانند بانک مرکزی و صندوق بازنشستگی و همچنین پرداخت هر ماه یارانه. این مسئله باعث گردیده که دولت حتی نتواند به وعده های انتخاباتی خود نیز در بحث اشتغال و انجام امور عمرانی مثل مسکن مهر و راه اندازی کارخانجات جامه عمل بپوشاند. و باعث بروز نارضایتی در جامعه گردیده که می­توان به اعتراضات دی ماه 96 اشاره نمود که این اعتراضات خود باعث بالا رفتن قیمت دلار شد.بدهی های دولت همچنین باعث عدم اطمینان افراد صاحب سرمایه در سرمایه گذاری در ایران گردیده و بسیاری از دارندگان سرمایه  باخارج نمودن بخشی از سرمایه خودشان به صورت دلار از کشور و سرمایه گذاری در کشورهای همسایه  از عوامل گران­ترشدن دلار خواهند بود.

 

بیشتر بدانیم:  ۶ عامل اصلی گرانی دلار در ایران چیست؟

بیشتر بدانیم:برجام و تاثیرات آن بر آینده قیمت دلار

 

سرمایه گذاری اندک خارجی

با فشارهای امریکا بسیاری از شرکت­های کوچک و بزرگ که بعد از برجام در فکر سرمایه گذاری در ایران بودند، از سرمایه گذاری منصرف شدند. قوانین سختگیرانه داخلی در ورود این شرکت­ها و وجود افراد سودجو باعث گردیده ارز به سختی وارد ایران گردد. همین مساله می تواند یکی از دلایل گران تر شدن قیمت دلار تا 7000 تومان باشد. هم اکنون  تعداد محدودی از شرکتهای خارجی (عمدتا آسیای شرقی) با بومی سازی محصولاتشان در بازار ایران فعالیت می کنند.

عملکرد ضعیف بانک مرکزی

یکی دیگر از دلایل شیب تند افزایش قیمت دلار عملکرد ضعیف بانک مرکزی است.

 بانک مرکزی در این سال­ها عملکرد بسیار ضعیفی در کنترل موسسات مالی داشته است که این مشکلات نیز ضربات جبران ناپذیری بر پیکره اقتصاد ضعیف ایران گذاشته است و همچنین کنترل ضعیف بانکها در رابطه با سود بالای سپرده گذاری باعث گردیده که بسیاری از تولید کنندگان، بنگاه های خود را به دلیل هزینه های بالا و سود کم تعطیل نمایند و منابع مالیشان را در اختیار بانکها قرار دهند. و این مسئله به نوبه خود باعث افزایش قیمت دلار شده است.

 و بعضی دیگر از تولیدکنندگان با واردات کالاهای مشابه داخلی به صورت قانونی و قاچاق به دلیل پایین بودن هزینه های تولید در کشورهایی آسیای جنوب شرقی و سود بیشتر در بازار داخلی ضربه شدید تری بر پیکره اقتصاد ایران باورند ، که این امر خود ضربه شدیدی به تولید کننده داخلی با کالای مشابه زده است.

در صورتی که بانک مرکزی به همین منوال به عملکرد ضعیف خود خود ادامه دهد پیش بینی می شود تا 3 ماه آینده قیمت دلار به بیش از 7000 تومان نیز برسد!

بیشتر بدانیم: سرکشی و سکوت در بازار پیچیده ارزی

بیشتر بدانیم:تاثیر افزایش قیمت نفت بر بازار ارز (دلار)

 

سیاستهای سختگیرانه آمریکا بر علیه ایران

 بدون شک مهم ترین عامل گرانی دلار مساله تحریم ها و سیاست­های دولت آمریکا بر علیه ایران است.

 با تغییرات جدید در کابینه دولت آمریکا به سمت افرادی رادیکال همچون جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی امریکا و یکی از مخالفین سرسخت برجام و از موافقین تحریم های همه جانبه برعلیه ایران باید منتظر سیاستهای سختگیرانه­ تر و اعمال تحریم ­های جدید­تر نسبت به کالاها و افراد باشیم.

ردپای مسائل سیاسی در گرانی دلار

منافع مالی دولت و سرمایه­ داران در گران­تر شدن دلار

اکثر صادرکنندگان و تولید­کنندگان تمایل دارند نرخ ارز بالاتر رود تا محصولات آنها در بازار جهانی از قیمت تمام شده کمتری برخوردار شود و بازار بهتری را در اختیار بگیرند. البته دولت نیز از نرخ بالای ارز سود می­برد به دلیل اینکه می­تواند درآمد خوبی از تبدیل دلار به ریال در بازار داخلی برای خود داشته باشد و بسیاری از کسری بودجه و بدهی به سازمان­ها و ارگان­ها را جبران نماید.

 

بیشتر بدانیم:  آیا هنوز توصیه می‌کنید دلار نخریم؟!

بیشتر بدانیم: چرا در اقتصادمان موفق نیستیم؟ ( قسمت پنجم )

با بررسی این عوامل به این نتیجه می رسیم که تا چند ماه آینده قیمت دلار حتی از مرز 7000 تومان نیز بگذرد و این بالا رفتن قیمت دلار باعث گران تر شدن کالاها و خدمات در ایران میگردد و با پایین بودن دستمزدها مردم باید فشار به مراتب بیشتری را در سال 97 تحمل نمایند. و شعار امسال حمایت از کالای داخلی فقط بعنوان یک شعار باقی بماند.

راه برون رفت از این وضعیت از طرف بانکها دادن وام با اقساط بلند مدت و درصد پایین بازپرداخت به تولید کنندگان و استفاده دولت ازافراد متخصص و کاردان در پستهای محوله تا از اصراف منابع دولت جلوگیری شود. و تغییر نگرش جامعه در تولید و خرید محصولات وطنی باعث شود که منابع مالی در داخل کشور چرخش داشته باشد .