دلایل فروپاشی قیمت طلا بعد از استعفای گری کوهن

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا پس از نشست با مدیران صنعت آلومینیم و فولاد نسبت به وضع تعرفه برای این  دو فلز خبر داد. این تصمیم باعث ایجاد واکنش هایی در این زمینه شده است.

گری کوهن به عنوان یکی از کارشناسان بر جسته اقتصادی و نفر دوم دوم بانک "گلدمن ساکس" شناخته میشد و حتی گمانه زنی هایی برای انتخاب شدن به عنوان رییس فدرال رزرو نیز انجام میشد.

بیشتر بخوانیم: نرخ بهره و اثر ترامپی در پیش بینی طلا

 

مشاور اقتصادی

گری کوهن، مشاور ارشد اقتصادی ریاست جمهوری بود که بعد از مخالفت های سرسختانه در این زمینه، استعفای خود را اعلام کرد. بازارهای جهانی از جمله بازار سهام و بازار طلا نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و باعث کاهش قیمت سهام در بورس نیویورک و بعضی از بورس های مطرح دنیا گردید. در کنار آن، با نگرانی های ایجاد از کناره گیری گری کوهن، بازارطلا با افزایش قیمت مواجه شد.

با توجه به اینکه این اقدام در جهت افزایش قیمت طلا بود، اما مشاور اقتصادی جدید ریاست جمهوری امریکا، لری کودلوف در سخنانی که روز پنجشنبه با سی ان بی سی انجام داد با مخالفت صریح خود با افزایش نرخ بهره و همچنین با تشویق به خریداری دلار و فروش طلا، بیان کرد که دلار امریکا همچنان بعنوان قدرتمندترین ارز برای مبادلات بین المللی مطرح است.

او همچنین بیان کرد که نباید کاری کرد که اقتصاد امریکا تورمی باشد و بانک مرکزی نباید بیش از این نرخ بهره را افزایش دهد.

بیشتر بخوانیم:پیش بینی قیمت طلا در سه ماه آینده

 

قیمت طلا

با سخنان مطرح شده توسط مشاور جدید اقتصادی، فشار جدید بر قیمت طلا وارد شده است. البته اکثر کارشناسان بر این باور هستند که این سخنان کودلوف میتواند تنها تاثیرات کوتاه مدتی بر کاهش قیمت طلا و افزایش ارزش دلار داشته باشد.

با توجه به برگزاری نشست فدرال رزرو و احتمال افزایش نرخ بهره میتوان کاهش قیمت طلا را منطقی دانست. اما با توجه به احتمال وقوع جنگ تجاری، کاهش قیمت طلا موفقی به نظر می رسد.

البته برخی دیگر از کارشناسان اقتصادی اتفاق نظر بر این داردند که اظهارنظرات مشاور اقتصادی مورد توجه سرمایه گذاران قرار نمی گیرد و آنها بیشتر به نتایج جلسه فدرال رزرو و مقدار افزایش نرخ بهره توجه میگیرند و این عامل را به عنوان مهمترین عامل در نظر گرفت.

در نتیجه باید منتظر نشست فدرال رزرو و تصمیم در ارتباط با تعیین نرخ بهره با توجه به تورم مورد انتظار ایجاد شده باشیم که در این صورت میتوان با قاطعیت تصمیم گرفت که آیا این کاهش قیمت موقتی است یا قیمت طلا به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.