نرخ بهره و اثر ترامپی در پیش بینی طلا

پیش بینی بازار طلا میتواند با بررسی عوامل مختلفی شکل بگیرد. در این بازار میتواند دو دسته از عوامل تاثیر گذار باشند، عوامل داخلی و عوامل خارجی باعث نواسانات قیمت طلای جهانی می‌شوند.

در میان متغیرهای مختلف اثر گذار بر قیمت طلا متیوان دو عامل مهم را جداگانه در نظر گرفت و با بررسی این دو متغیر، پیش بینی مطلوبی از بازار طلا داشت.

نشست فدرال رزرو در مارس 2018 با توجه به آمارهای خوب منتشر شده در زمینه اشتغال، میتواند شرایط افزایش نرخ بهره را فراهم کند. درصورت افزایش نرخ بهره، ارزش دلار نیز افزایش پیدا میکند و در نتیجه آن قیمت طلا کاهش پیدا میکند.

بیشتر بخوانیم: طلا و ارز و علت های تغییر آن

 

بازار طلا

البته میتوان نگرانی های موجود در این زمینه، مثل نرخ دستمزد موجود را در نظر گرفت که احتمالا باعث ایجاد اختلال در اوضاع اقتصادی امریکا شود.

انتظارات تورمی و اختلاف آن با نرخ بهره نیز یکی دیگر از عواملی است که بر قیمت طلا تاثیر می‌گذارد.

مسئله دیگری که در زمینه پیش بینی بازار طلا در نظر گرفته می‌شود، اثر ترامپی است. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود اینست که چرا باید رییس جمهور امریکا به عنوان یکی از عوامل مهم در تغییر قیمت طلا باشد.

وعده های انتخاباتی ترامپ و موضع گیری در مقابل برخی مسائل باعث شد که نگرانی ها بر سر احتمال ریاست جمهوری او آغاز شود.

تنش های موجود در دنیا باعث ایجاد نگرانی در بین مردم و ترس از بین رفع ارزش دارایی، باعث هجوم مردم به سمت دارایی های امن می‌شود. همانگونه که سابقه تاریخی این امر در هنگام انتخابات ریاست جمهوری امریکا و اتنخاب ترامپ به عنوان رییس جمهور،باعث کاهش ارزش سهام در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ایران گردید.

بیشتر بخوانیم: علت کاهش قیمت طلا

 

اعمال تعرفه برای واردات فولاد و آلومینیم توسط ترامپ و شروع جنگ تجاری باعث ایجاد نگرانی‌ها و سقوط بازار سهام گردید و همچنین افزایش قیمت طلا را باعث شد.

از طرفی میتوان خبرهایی غیر منتظره مثل توافق دیدار پیونگ یانگ و ترامپ که باعث افزایش آرامش و ثبات در جهان میشود را به عنوان یکی از علل افزایش سرمایه گذاری در بخش های دیگر مثل بازار سهام دانست و کاهش تقاضا در بازار طلا و کاهش قیمت آن را در نظر گرفت.

با توجه به تحلیل‌ های فوق نتایج زیر حاصل می‌شود:

1- با افزایش نرخ بهره، ارزش دلار افزایش می‌یابد و در نتیجه قیمت طلا در بازارهای جهانی کاهش پیدا میکند.

2- با افزایش نگرانی ها در ارتباط با اقتصاد جهانی که توسط ترامپ ایجاد می شود، قیمت طلا افزایش پیدا میکند.