نکات کلیدی در اثرگذاری قیمت دلار بر صادرات

درآمدهای ارزی یک کشور وابسته به صادرات است، در هر کشوری که صادرات نسبت به واردات پیشی بگیرد، میتوان گفت که تراز تجاری آن کشور مثبت است. حال عوامل مختلفی میتواند بر صادرات یک کشور تاثیرگذار باشد از جمله نرخ ارز و بهبود فضای کسب و کار و... تاثیرگذار باشد.

در ابتدا بهتر است علل افزایش قیمت دلار شناسایی و سپس اثرگذاری افزایش قیمت دلار بر صادرات را تجزیه و تحلیل کنیم.

در اینجا تنها به مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت دلار میپردازیم:

1- بالا رفتن نرخ حواله درهم یکی از عوامل اثرگذار در قیمت دلار بازار داخلی، افزایش نرخ حواله درهم می باشد.

2- اثر ژانویه:‌  قیمت دلار در اواخر پاییز در مسیر افزایشی قرار می گیرد. در این مقطع زمانی به دلیل نزدیک شدن به پایان سال میلادی، تقاضای شرکت‌های تجاری برای دلار افزایش پیدا می‌کند. این تقاضای فصلی در بازار به نام «تقاضای ژانویه» شناخته می‌شود و باعث افزایش قیمت دلار می‌شود

3- نا اطمینانی از اوضاع اقتصادی داخل کشور: در اثر بهم ریختگی اوضاع داخلی کشور وعدم اطمینان از آینده اقتصاد، مردم برای حفظ ارزش پول خود، سعی در تبدیل پول خود به ارز به خصوص دلار دارند  ودر نتیجه، تقاضا برای دلار افزایش می‌یابد و قیمت دلار بالا می‌رود.

بیشتر بخوانیم: مهمترین دلایل افزایش و کاهش قیمت دلار سال 96

 

صادرات

قیمت دلار نه به عنوان مهمترین عامل، بلکه به عنوان یکی از عوامل مهم در صادرات میتواند میزان صادرات کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

با افزایش نرخ دلار، بعضی از شرکتهای صادراتی با افزایش آنی صادرات خود، خواهان افزایش درامد می‌باشند و به قول خودشان از موقعیت به وجود امده نهایت استفاده را خواهند برد در حالی که بسیاری از سرمایه گذاران در این حوزه مخالف این عقیده هستند.

افزایش قیمت دلار علاوه بر اینکه باعث افزایش صادرات آنی شرکت ها می‌شود، باعث افزایش قیمت کالاها و مواد اولیه وارداتی می‌شود و همین عامل است که موجب ایجاد طرز تفکری متفاوت در بسیاری از شرکت های صادراتی می‌شود. آنها معتقدند که افزایش قیمت دلار به صورت تدریجی و از طریق تفاوت تورم داخلی و تورم خارجی افزایش داشته باشد.

بیشتر بخوانیم: گام‌ های دولت برای کاهش قیمت ارز چیست؟

 

افزایش به یکباره نرخ ارز به زیان تمامی بخش های اقتصادی است. به طوری که در بعضی از صنایع، نمیتوان به یکباره وارد شد و سرمایه گذاری کرد، به همین دلیل در اقتصادی که مشخص نیست در 5 سال آینده، نرخ ارز چه مقدار خواهد بود، تصمیم گیری برای سرمایه گذاری بسیار دشوار است.

همچنین با بررسی اطلاعات حاصل از صادرات و واردات کشور در دوره ‌ای که نرخ ارز افزایش داشته، مشاهده میکنیم که با افزایش قیمت دلار، میزان صادرات کشور در طول دوره یکساله با افزایش قیمت دلار، از لحاظ وزنی کاهش و از لحاظ ارزشی افزایش پیدا کرده و همچنین با افزایش به نسبت کم مقداری واردات، میزان ارزشی واردات، به نسبت بیشتری افزایش پیدا کرده است.

افزایش قیمت دلار فعلا بر روی صادرات تاثیر خود را گذاشته و این افزایش موقتی نیز شاید ادامه یابد، ولی به طور حتم بعد از مدتی، افزایش قیمت پایه مواد اولیه وارداتی باعث افزایش قیمت کالاها شده و در نتیجه ان شاهد تورم خواهیم بود.