آیا قیمت مسکن در سال 97 حبابی خواهد شد؟

آیا قیمت مسکن در سال آینده افزایش خواهد داشت؟ آیا مسکن در حال حاظر در رکود است؟ آیا مسکن در سال آینده حباب قیمتی خواهد داشت؟

در این مقاله سعی خواهد شد به تمام سوالات بالا پاسخ داده شود.

مهرماه امسال نسبت به سال گذشته معاملات مسکن در شهر تهران نسبت به دوره زمانی مشابه سال قبل حدود 34 درصد افزایش داشته است. در چنین شرایطی تصور اینکه بازار مسکن در حال گرایش به سمت رونق است در ذهن اکثر مردم شکل میگرد. این باور تا جایی قوی به نظر می‌رسد که هیچ کس فکرش را نمیکرد که اواخر سال 96 قیمت مسکن در حدود 15 درصد رشد داشته باشد.

بیشتر بخوانیم: تاثیر بازار نفت بر مسکن در سال 2018

مطلب مرتبط: پیش‌بینی بازار مسکن در سال97

در بسیاری از بازارها و حتی کالاها میتوان یک کالا یا یک شهر در یک صنعت خاص را به عنوان پیش رو در نظر گرفت که درصورت هرگونه تغییر در آن، بقیه نیز با آن شهر یا کالای پیشرو تغییر پیدا کنند. در بازار مسکن انتظار بر این بود که با تغییرات قیمتی در شهر تهران، بقیه شهرها نیز واکنش نشان دهند. اما برخلاف انتظار شهرهای دیگر هیچگونه واکنشی نشان ندادند. در این حالت چنین انتظار میرود که در سالهای آینده حتی اگر در شهر تهران افزایش قیمتی صورت گیرد، شهرهای دیگر با تاخیر از آن تاثیر پذیرند.

قیمت مسکن

آیا در سال آینده رونقی در بازار مسکن رخ خواهد داد یا خیر؟

در ارتباط با این موضوع میتوان به وام های پرداختی در این زمینه اشاره کرد. خانه اولی‌ها میتوانند سال آینده با دریافت وام 80 میلیونی و البته زوجین 160 میلیون، میتوانند بر تقاضای مسکن بیفزایند، با این افزایش تقاضا میتوان انتظار رونق در بازار را داشت و البته با توجه به اینکه خانه اولی ها به تنهایی نمیتوانند در رونق بازار مسکن را ایجاد کنند. عواملی دیگر نیز میتوانند تاثرگذار باشند.

عوامل تاثیر گذار بر گرانی مسکن

نرخ ارز

با توجه به افزایش قیمت دلار در چند هفته گذشته، شاهد افزایش قیمت مسکن بوده ایم. در همین زمینه میتوان به اتفاق نظر فعالان بازار مسکن بسنده کرد که میگویند دلیل اصلی گرانی بازار مسکن در این روزها افزایش نرخ ارز می‌باشد.

با نوسانات اخیر بازار ارز، قیمت نهاده های مسکن مثل مصالح ساختمانی، میلگرد و... افزایش قیمت پیدا کرده است که همین عامل باعث افزایش قیمت مسکن شده است.

کاهش سود بانکی

بازار پول به عنوان رقیب اصلی بازار مسکن است، با کاهش نرخ سود بانکی،سرمایه های مازاد به سمت بازار مسکن هدایت شده و در زمانی این اتفاق رخ داد که فایل های موجود در مشاورین املاک کمبوده است و در نتیجه مازاد تقاضا وجود داشته است. به همین دلیل افزایش 15 درصدی قیمت مسکن رخ داده است.

در نتیجه با توجه به روندهای بازار ارز و سودهای بانکی، اگر در سال 97 نرخ ارز افزایش داده باشد و نرخ سود بانکی افزایشی نداشته و حتی کاهش نیز پیدا  کند، مسکن میتواند در سال 97 با حباب قیمتی رو به رو شود.