بهترین سرمایه گذاری در سال 97‌ (قسمت دوم)

در قسمت اول بهترین سرمایه گذاری در سال 97، با بررسی دو بازار ارز ، طلا و سکه در سال 96 و مشاهده روندها و عوامل تاثیرگذار در این بازارها به این نتیجه رسیدیم که بازار طلا وسکه دارای سودآوری بیشتری نسبت به بازار ارز می‌باشد و ریسک کمتری هم دارد. در مفاهیم اقتصادی ریسک و بازده دو مفهوم جدایی ناپذیر هستند و هر چه بتوانیم ریسک کمتری را متحمل شویم، میتوانیم سرمایه گذاری مطمئن تری داشته باشیم. پس مکانی برای سرمایه گذاری باید انتخاب شود که ریسک کمتر و بازده بیشتری داشته باشد.

در این قسمت به بررسی دو مکان دیگر، بازار بورس و بانک میپردازیم و در نهایت از میان همه اینها بهترین سرمایه گذاری را برمی‌گزینیم.

3-بازار بورس

بازار بورس به عنوان بازاری که همیشه مورد استقبال اکثر فعالان این حوزه بوده، به عنوان بازاری برای سرمایه گذاری با ریسک مناسب و سودآوری معقول و همیشگی شناخته می‌شود و اینکه میتوان با افزایش تخصص در این بازار، میزان ریسک را کاهش و بازدهی را افزایش داد. تخصص‌های مورد نیاز برای این بازار را میتوان به تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال خلاصه کرد. در بازار بورس شرکت ها به چند دسته طبقه بندی شده و میتوان اثر متغیرهای کلان اقتصادی مثل افزایش یا کاهش نرخ ارز در این شرکت ها را، بررسی کرده و سودآوری و زیان آنها را پیش بینی کرد.

بیشتر بخوانیم: تاثیر دوگانه افزایش دلار بر شرکت های بورسی

سرمایه گذاری

به طور خلاصه میتوان شرکت‌های بورسی را به دو گروه کلی شرکت های وارداتی و صادراتی خلاصه کرد. مهمترین شرکت های صادراتی را میتوان به صنعت پتروشیمی خلاصه کرد، که تغییرات نرخ ارز میتواند باعث افزایش یا کاهش درآمدزایی در شرکت شود. با تحلیل‌های انجام شده مشخص شد که احتمال افزایش نرخ ارز به خصوص دلار وجود داشته و به همین دلیل میتوان برای شرکتهای صادراتی این را پیش بینی کرد که با این اتفاق، میتوان افزایش درآمد برای انها را متصور شد ودر نتیجه در سال 97 با افزایش قیمت دلار، میزان سودآوری در شرکت های صادرات محور افزایش می‌یابد. و به دلیل اینکه  بازار بورس جز موارد حمایتی همیشگی دولت می‌باشد و هم اینکه میتوان با افزایش دانش در این بازار بر میزان سودآوری بدست آمده از این بازار را افزایش داد.

4- بانک

میزان ریسک پذیری افراد در نوع سرمایه گذاری آنها متفاوت است، از این جهت مکان هایی برای سرمایه گذاری وجود دارد که بدون داشتن ریسک یا با حداقل ریسک موجود میتوان در آنها سرمایه گذای کرد و البته میزان بازدهی و سودآوری نیز کمتر است.

بانک ها در امر سرمایه گذاری فعالیت داشته و با حساب های سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدتی که ایجاد میکنند به عنوان مکانی امن برای سرمایه گذاری در بین مردم شناخته شده اند البته میزان سودآوری کم بوده و ضمن ریسک خاصی را نیز فرد سرمایه گذار متحمل نمی‌شود. ولی نکته ای که در اینجا میتوان به آن اشاره نمود اینست که سرمایه گذاری در بانک اولا به زیان اقتصاد کشور است دوما با عث کاهش ارزش پول سرمایه گذار می‌شود به دلیل اینکه اگر فرد سرمایه گذار نتواند سرمایه خود به میزان تورم که وجود دارد حفظ کند قطع ارزش زمانی پول را در نیافته است.

بیشتر بخوانیم: طلا و بورس و بهترین سرمایه گذاری

در نتیجه در میان این دو بازار نیز همانگونه که مشاهده کردیم بازار بورس به عنوان بهترین سرمایه گذاری شناخته شد. و البته در میان چهار مکان گفته شده برای سرمایه گذاری در بلند مدت، میتوان بازار بورس را به عنوان بهترین مکان در نظر گرفت و به حرکت های بزرگ در بازار طلا وسکه نیز توجه نمود و سرمایه گذاری انجام داد.