نشانه‌های بهبود اوضاع اقتصادی ایران از نگاه  رئیس مرکز انرژی، اقتصاد و برنامه‌های امنیتی آمریکا


گزیده ای از اظهارات الیزابت روزنبرگ رئیس مرکز انرژی، اقتصاد و برنامه‌های امنیتی در مرکز امنیتی آمریکا در همایش " خلیج فارس، ایران و ژئوپولتیک آینده بازار نفت" که در روز بیست و دوم ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی در مرکز ویلسون آمریکا برگزار شد:
بانک جهانی در گزارش اخیر خود ایران را در میان کشورهایی که پایین‌ترین شاخص سهولت آغاز کار را دارند قرار داد و صندوق بین‌المللی پول هم نگرانی خود را در مورد عملکرد سیستم بانکی در ایران اعلام کرد و همین نگرانی‌ها نشان می‌دهد شروع یک فعالیت تجاری و تولیدی در ایران با چالش‌های زیادی روبه‌رو است.
با وجود چالش‌ها بعد از اجرای توافق هسته‌ای تجارت با ایران افزایش پیدا کرد و ارتباط بانکی ایران با شماری از بانک‌های غربی برقرار شد. حتماً در رسانه‌ها در مورد قرارداد خرید هواپیماهای بوئینگ و ایرباس از سوی ایران شنیدید و خبر دارید که شرکت زیمنس قراردادی برای ساخت توربین‌های گازی در ایران و مدرنیزه کردن زیرساخت‌های صنعت گاز امضا کرده است.

صدها میلیون دلار از دارایی‌های ایران که در جریان تحریم‌های اقتصادی در غرب فریز شده بود و ایران امکان استفاده از آن را نداشت، هم‌اکنون برای ایران قابل استفاده است. البته چالش‌هایی در زمینه انتقال این پول‌ها به ایران وجود دارد ولی تلاش برای از میان برداشته شدن این موانع آغاز شده و بخشی از این پول‌ها هم به ایران باز گردانده شده است.
مقامات ایران در ماه‌های اخیر بارها اعلام کردند غرب به تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند نبوده و اگر ایران نتواند طبق توافق به خواسته‌هایش برسد ممکن است توافق هسته‌ای را لغو کند. این تهدید از طرف کنگره آمریکا و حتی برخی از کاندیدهای ریاست‌جمهوری آمریکا هم عنوان شد.
باید در نظر داشت که برای عادی‌سازی فعالیت تجاری با ایران به زمان بیشتری نیاز است و به این سرعت بعد از سال‌ها دور بودن یک کشور از جامعه جهانی نمی‌توان انتظار وارد شدن آن به عنوان عنصری فعال در اقتصاد جهانی را داشت.

مطالعات نشان می‌دهد تغییرات اقتصادی ایران بعد از برداشته شدن تحریم‌ها بسیار کند بوده است و انتظار می‌رود به دلیل موانع و چالش‌های زیادی که وجود دارد همچنان هم کند باقی بماند. اما نشانه‌های بهبود اوضاع اقتصادی را می‌توان در کاهش تورم، رشد  سرمایه‌گذاری خارجی و پیش‌بینی رشد اقتصادی در کشور دید.
در بخش انرژی اغلب تحلیلگران انتظار داشتند افزایش توان تولید نفت ایران و افزایش سطح صادرات این کشور با سرعت کمتری انجام شود ولی هم‌اکنون ایران به شرایطی که در سال ۲۰۱۱ یعنی قبل از تشدید تحریم‌های اقتصادی و تحریم‌های نفتی داشت بازگشته است که نشان از موفقیت بزرگ اقتصادی ایران دارد.
نشان دادن این مساله که ایران می‌تواند به سرعت تولید خود را افزایش دهد و به بازار انرژی دنیا باز گردد، برای ایران اهمیت زیادی داشت و این افزایش توان تولید بدون استفاده از سرمایه‌های خارجی انجام شد.
ایران توان افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه نفت علاوه بر سطح کنونی را دارد و حداکثر می‌تواند چهار میلیون بشکه نفت در هر روز بدون استفاده از سرمایه‌های خارجی و حمایت‌ها و مشارکت‌های فنی از کشورهای غربی تولید کند.

برخی منابع ایران اعلام کرده‌اند تا مارس سال ۲۰۲۱ میلادی یعنی ظرف پنج سال آینده توان تولید نفت این کشور به 8/4 میلیون بشکه در روز می‌رسد در حالی که بسیاری از تحلیلگران و حتی آژانس بین‌المللی انرژی تحقق این هدف را دور از انتظار می‌دانند و بر این باور هستند که برای تولید 8/4 میلیون بشکه در روز بیش از پنج سال باید صرف شود و سرمایه‌های خارجی هم وارد صنعت نفت ایران شود.
هم‌اکنون شماری از شرکت‌های غربی قراردادهای اولیه توسعه یا اکتشاف نفت در ایران امضا کرده‌اند که از جمله این شرکت‌ها می‌توان به لاک اویل، توتال، شل و شماری از شرکت‌های هندی را نام برد.
در فصل اول سال ۲۰۱۶ میلادی ورود سرمایه‌های خارجی به ایران بالغ بر ۱۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن رشد کرده است که خبر خوبی برای اقتصاد ایران است.