گام‌ های دولت برای کاهش قیمت ارز چیست؟

بازار ارز در هفته‌های گذشته دچار التهاب و نوسان فراوان بوده به طوری که مشاهده میکنیم خیابان فردوسی تهران پر از صف ‌های شلوغی بود که در جلوی صرافی ‌ها جمع شده بودند.

اما سوال اصلی که در اینجا مطرح می‌شود اینست که:

چرا دلار گران شد؟

افزایش قیمت ارز به خصوص دلار میتواند دلایل متعددی داشته باشد که از میان آنها میتوان دلایل زیر را به عنوان مهمترین‌ها دانست

1-کمبود ارز در بازار

یکی از دلایلی که میتوان به آن اشاره کرد کمبود تزریق ارز از سوی بانک مرکزی به صرافی ها بود که این امر باعث کمبود عرضه ارز در بازار شده و در نتیجه ی آن افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت دلار شد. و البته در کنار آن نیز میتوان افزایش قیمت پایه ارز توسط بانک مرکزی را از دیگر علت ‌های افزایش قیمت که بانک مرکزی در آن دخیل بود بر شمرد.

2-عدم اطمینان به اوضاع اقتصادی پیش رو

دلیل دیگر را میتوان مربوط به عدم اطمینان به اوضاع اقتصادی کشور در میان مردم دانست. برخی نیز برای حفظ ارزش دارایی های خود، پول هایشان را از بانک ها و موسسات مالی خارج کرده و پول‌های خود را به ارز تبدیل میکنند.

بیشتر بخوانیم: مهمترین آثار اقتصادی افزایش قیمت دلار

 

قیمت دلار

 

در نتیجه میتوان اشاره کرد که اگر بانک مرکزی به دنبال یکسان سازی نرخ ارز باشد. در این شرایط که نرخ تورم تک رقمی است، با سرعت بیشتری میتواند به این خواسته دست پیدا کند ولی در شرایطی این امر محقق می‌شود که اجازه ندهد نرخ ارز آزاد از نرخ ارز دولتی فاصله بگیرد تا بتواند به راحتی به تک نرخی کردن ارز اقدام نماید.

در همین راستا دولت اقداماتی مبنی بر کاهش نرخ ارز و قیمت دلار گرفته تا از آن طریق بتواند در گرفتن التهابات بازار نقش موثر داشته باشد، در اینجا به مهمترین آنها میتوان چنین اشاره کرد:

1-دستگیری دلالان ارز

اولین اقدام بسیار موثر را میتوان به برخورد نیروی انتطامی با دلالان بازار ارز و کسانی که باعث افزایش این تلاطم بازار میشدند دانست. در همین ضمن میتوان به بستن چندین صرافی که با قانون شکنی سعی در افزایش التهاب بازار را داشتند اشاره کرد.

بیشتر بخوانیم:دلار چگونه بر بازار مسکن تاثیر می‌گذارد؟

 

ارائه بسته ضد التهاب ارزی توسط دولت که از جمله مهمترین گزینه‌های این بسته به این شکل است:

2- گواهی سپرده ریالی 20 درصد

انتشار گواهی سپرده ریالی 20 درصدی که به مدت دو هفته در بانک ها قابل فروش هستند. این گواهی‌ ها یکساله با نام و قابلیت بازخرید تا قبل از سر رسید با نرخ 14درصد را دارند. این اقدام جهت جمع آوری پول های سرگردان مردم و برگشت این پول ها به بانک انجام میگیرد.

3- پیش فروش سکه

پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی، که این اقدام به صورت پیش فروش شش ماهه به قیمت یک میلیون و چهارصد هزار تومان و پیش فروش یکساله به قیمت یک میلیون و سیصد هزار تومان انجام گرفته است.