بهترین پیش بینی قیمت خودرو در سال 97

آیا تولید خودرو افزایش می‌یابد؟ آیا قیمت خودرو در سال آینده افزایش پیدا میکند؟ اینها سوالاتی هستند که در ذهن تمام سرمایه‌گذاران و فعالات این بازار مطرح می‌شود.

تولید در داخل به صورتی انجام میشود که بعضی از مواد اولیه برای تولید باید از خارج کشور وارد شود به همین جهت بعضی از عوامل در تغییرات قیمت مواد اولیه وارداتی  و در نتیجه در قیمت نهایی خودرو تاثیرگذار هستند.

البته در کشورمان طبق روال موجود برای سایر کالاها، هر ساله قیمت‌ها افزایش خواهند داشت و بازار خودرو نیز از این امر مستثنی نیست. با توجه به روند سابق بازار خودرو، شورای عالی رقابت هر ساله درصد معینی برای افزایش قیمت خودرو در نظر می‌گیرند. و در عین حال بودجه سال نیز تاثیر بسزایی در قیمت خودرو خواهد گذاشت.

در نتیجه میتوان هریک از عوامل مهم تاثیرگذار در قیمت خودرو به صورت زیر نام برد و تحلیل کرد و درنهایت برای سال 97 پیش بینی دقیق و مطمئنی را انجام داد.

1- قیمت ارز

قیمت ارز در سال 97 میتواند یکی از عوامل بسیار مهم در افزایش قیمت خودرو باشد. مواد اولیه وارداتی برای ساخت قطعات خودرو چون با ارز خریداری میشوند با افزایش قیمت ارز نیز افزایش قیمت پیدا میکنند و این خود باعث افزایش هزینه های تولید و در نتیجه باعث افزایش قیمت نهایی خودرو تولید شده می‌شود. با توجه به اینکه قیمت ارز در بودجه 97 افزایش داشته، در نتیجه با توجه به مسائلی که ذکر شد و با توجه به این عامل، میتوان برای سال بعد افزایش قیمت خودرو را مد نظر گرفت.

بیشتر بخوانیم: مهمترین دلایل افزایش و کاهش قیمت دلار سال 96

 

قیمت دلار

2- برگشت تحریم‌ها

با روی‌کار آمدن دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا، شاهد اعمال موارد ضدبرجامی هستیم. اگر این کارها تاثیرگذار باشند و باعث برگشت تحریم‌های بین‌المللی شوند ما باید شاهد افزایش هزینه‌های تولیدی و در نهایت افزایش قیمت نهایی خودرو خواهیم بود.

3- تورم موجود در کشور

طبق قاعده اقتصادی همواره کالاها همراه با نرخ تورم عمومی افزایش قیمت می‌یابند. هرساله بانک مرکزی نرخ تورم کشور را در اختیار شورای رقابت قرا می دهد و با در نظر سوابق این شورا، احتمال افزایش دوباره قیمت خودرو به وضوح دیده می‌شود.

بیشتر بخوانیم: فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران - بازار خودرو

تورم کشور

4- توقف تولید خودروهای قدیمی مثل پراید و پژو

سازمان ملی استاندارد با اعلام مصوبه‌ای، تعیین کرده است که تمام شرکت‌های خودروسازی تا ابتدای زمستان 97 موظف به پاس کردن استانداردهای 72 گانه هستند. درغیر اینورت به کل از گردونه رقابت خارج شده و مجوز تولید خودرو نخواهند گرفت. در نتیجه به احتمال زیاد خودروهای قدیمی مثل پراید و پژو که حداقل 25 درصد از بازار خودرو ایران را دربر دارند دیگر تولید نخواهند شد. و در نتیجه با توجه به قانون عرضه و تقاضا. بازار با کمبود عرضه مواجه شده و قیمت خودرو افزایش خواهد یافت.

در نتیجه با توجه به عوامل تاثیرگذار ذکر شده در صنعت خودروسازی، به احتمال زیاد افزایش قیمت خودرو را در سال 97 شاهد خواهیم بود.