مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت سکه

طلای جهانی پس از کاهش قیمت در چند روز اخیر، روند صعودی خود را در پیش گرفته است. دلایلی که باعث کاهش قیمت در این دوره شده را میتوان نشست های انجام شده و در حال انجام فدرال رزرو دانست. بر اساس گزارشات حاصله، فدرال رزرو امریکا با برگزاری نشست‌هایی ، برای سال پیش رو، قرار است نرخ بهره را به تدریج افزایش دهد. با افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو امریکا، ارزش دلار در بازارهای جهانی افزایش می‌یابد، و میتواند به عنوان مهمترین ریسک، علیه بازار طلا باشد.

بازار طلا و سکه ایران نیز تحت تاثیر طلای جهانی میتواند با کاهش یا افزایش قیمت آن، تغییر قیمت دهد. در بازارهای داخلی هر کشوری علاوه بر تاثیرگذاری بازارهای جهانی، عوامل داخلی نیز در قیمت آن کالاها تاثیرگذار هستند.

بیشتر بخوانیم: آیا زمان فروش طلا فرا رسیده است؟

 

تغییرات اخیر در بازار سکه را بدین ترتیب تحلیل کرد:

1- افزایش قیمت طلای جهانی و تاثیر آن بر قیمت سکه در داخل کشور میتواند عامل مهمی در افزایش قیمت سکه باشد. با تحلیل نمودار زیر میتوان مشاهده نمود که قیمت طلا با عبور از مقاومت 1358 دلار میتواند تا 1400 دلار نیز افزایش قیمت داشته باشد.

قیمت طلا

2- افزایش نرخ دلار یکی از مهمترین دلایل تغییرات قیمت سکه در داخل کشور است. با توجه به این موضوع، در مدتی که قیمت طلای جهانی کاهش پیدا کرد ولی همچنان قیمت سکه و طلا در داخل افزایش یافت، عاملی جز افزایش قیمت نرخ دلار را نمیتوان برای این مسئله برشمرد. با توجه به اینکه در مقابل افزایش قیمت دلار بسته سیاستی مثل عرضه سپرده ریالی ارائه شده است. میتوان این بسته را جز عوامل موثر برکاهش قیمت در چند روز اخیر نام برد.

3- برای کاهش قیمت سکه و همچنین جمع‌آوری نقدینگی از بازار، دولت طرح حراج سکه را اجرا کرده است. که با این‌کار تا حدودی بتواند از افزایش قیمت سکه و همچنین افزایش قیمت دلار جلوگیری نماید.

بیشتر بخوانیم: پیش بینی بازار طلا در روزهای اخر سال

 

اما با توجه به زمان کمی که تا عید نوروز باقی مانده و افزایش تقاضای سکه میتوان پیش بینی کرد که قیمت سکه حداقل تا چند روز مانده به شروع سال نو افزایش داشته باشد. با مشاهده نمودار زیر و تحلیل آن، میتوان پی برد که قیمت سکه میتواند در روزهای آتی افزایش داشته باشد.

پیش بینی قیمت سکه