مهمترین دلایل افزایش و کاهش قیمت دلار سال 96

در ابتدا به بررسی مهمترین علل افزایش قیمت دلار در سال 96 پرداخته، سپس از همان دریچه میتوان دلایل کاهش قیمت دلار در عرض یک‌هفته را بررسی کرد.

قیمت دلار چرا باید تغییر پیدا کند؟ افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر نه دور از انتظار بود نه خلاف قاعده اقتصادی. چراکه تورم امریکا از ایران کمتر بوده و اختلاف بین تورم ایران و امریکا معیاری برای افزایش این نرخ خواهد بود. البته در ایران نه تنها این عامل، بلکه عوامل دیگری میتواند در افزایش نرخ دلار تاثیر گذار باشد که در ادامه بررسی خواهند شد.

عوامل مهم تاثیرگذار در نوسانات نرخ ارز در ایران به خصوص قیمت دلار:

1- نگرانی از آینده اقتصاد و تصمیم نهایی در ارتباط با برجام و روابط سیاسی با سایر کشورها می‌تواند جز عوامل اساسی‌ در افزایش قیمت دلار باشد.
2-  نقش دلالان موجود در بازار و جو دادن به افزایش قیمت دلار، رفتار بعضی از از صرافان قانون شکن که باعث افزایش قیمت دلار تا حدود 5000 تومان نیز شدند.

نکته قبل تذکر در اینجا این است که با وجود کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی، بدلیل افزایش قیت دلار، شاهد افزایش قیمت طلا در داخل کشور بودیم.

بیشتر بخوانیم: پیش بینی قیمت دلار سال97

قیمت دلار

 

در روزهای گذشته شاهد کاهش تعداد افراد، چه مردم عادی، چه دلالان در خیابان فردوسی تهران هستیم.

در این روزها میتوان دلایل زیر را به عنوان عوامل اصلی در کاهش قیمت دلار دانست:

1- امنیتی کردن فضای بازار ارز: مثل بازداشت دلالان ارز و مرتب سازی بازار ارز با جمع آوری سوداگران و مهر و موم کردن صرافی های قانون شکن، که توانست بازار ارز را از التهابات هفته‌های گذشته نجات دهد و قیمت دلار را تا محدوده 4500 تومان، پایین آورد.

2-فروش اوراق سپرده ریالی: در چند روز گذشته نیز بانک مرکزی با اعمال سیاست‌ هایی مثل فروش اوراق سپرده ریالی  با نرخ سود 20 درصد، سعی در جمع‌آوری پول‌های سرگردان دارد. اما با وجود تورم حدود 10 درصد این کار برای اقتصاد مخرب است.

3- پیش فروش سکه بهارآزادی: با پیش فروش شش ماهه سکه بهار آزادی توسط بانک مرکزی با نرخ 14 میلیون ریال و پیش فروش یک ساله سکه بهار آزادی با نرخ 13 میلیون ریال از طریق شعب منتخب بانک ملی سناریویی برای جمع آوری پول‌های سرگردان مردم ایجاد شده که امید است با اینکار بازار ارز از تلاطم ایجاد شده خلاص شود.

بیشتر بخوانیم: اثرات مسدود شدن حساب دلالان ارز و تاثیر آن بر قیمت دلار

بانک مرکزی

ولی باید به نکته دیگری در این زمینه توجه کرد، آنهم قانونی بود که برای بانکهای دیگر اعمال شد: کاهش نرخ سود بانکی که این روزها در حدود 15 درصد است. و این کار هم برای انتقال سپرده‌های مردم به سمت تولید و بورس بود. در همین راستا باید تدابیر سیاستی خاصی اندیشیده شود که نرخ سود بقیه بانکها به همان میزان سابق برنگردد، اگر این اتفاق افتد مردم پول های خود را در بانکها سرمایه گذاری کرده و رکودی دیگر در اقتصاد را شاهد خواهیم بود.

به این صورت میتوان این پیش بینی را انجام داد که با انتشار اوراق سپرده ریالی با نرخ 20 درصد میتوان در کوتاه مدت از افزایش نرخ ارز جلوگیری کرد. اما در میان مدت همانطور که گفته شد میتواند باعث آسیب جدی به اقتصاد شود.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی همچنین با اشاره به اینکه حدود 20 میلیارد ارز خانگی وجود دارد،  گفت که میتوان با اعتماد سازی در میان مردم این حجم از نقدینگی را دوباره به اقتصاد برگرداند.