مهمترین نکات رکود بازار مسکن

طی 4 سال اخیر شاهد رکود در بازار مسکن هستیم و می‌توان گفت که در این مدت این رکود، زیان های فراوانی به سطح جامعه وارد کرده است. البته اخیرا شاهد کمی رشد نیز بودیم.

در این بازار حدود 1200 شغل، حال چه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم درگیرهستند، که این رکود باعث بیکار شدن خیلی از افراد شده است. البته بحث هایی هم مطرح است که از وابستگی بیش از حد اقتصاد ایران، به این حوزه روایت دارد. شاید صنایع دیگر به اندازه کافی رشد کرده بودند رکود این بازار منجر به رکود اقتصاد نمیشد.

در سالهای اخیر، برخی از دلالان بازار مسکن خواستار افزایش قیمت مسکن شدند و طی چندماه اخی شاهد تحرکات افزایش قیمت مسکن هستیم، بی‌توجه به آنکه این افزایش قیمت باعث ایجاد رکود تورمی شده و اوضاع را بدتر میکند. به همین خاطر اتحادیه مشاوران املاک خواستار گرانی مسکن نیستند بنابراین ثابت بودن قیمت مسکن متناسب با قدرت خرید، بهترین سناریو در این بازار است؛ 

بیشتر بخوانیم: تاثیر بازار نفت بر مسکن در سال 2018

 

بازار مسکن

بخش مسکن از سال 91 وارد دوران رکود تاریخی خود شده و تا پایان سال 95 در رکود کامل به سر برده است. در سال 96 با تحرکات ضعیف توانسته کمی خود را از این خواب زمستانی بیدار کرده، طوری که تا حدودی شاهد افزایش معاملات در این بازار هستیم. افزایش تعداد بیعانه‌ها و... نشان از این امر است.

مسئله اصلی که باید به آن توجه خاص داشت، این است که یکی از اصلی ترین موتورهای رشد اقتصادی کشور بازار مسکن است.

همچنان که مشاهده کردیم رکود بزرگ سال 2008 از بخش مسکن ایجاد شد بنابرین بازار مسکن میتواند به عنوان بازاری تقریبا پیش رو در نظر گرفته شود.

سال 96 نیز سالی خوب برای مسکن نبوده، این امر را تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس ثابت میکند، بر اساس تحقیقات این مرکز، رشد بازار مسکن در سال 96 نیز منفی است.

بیشتر بخوانیم: آیا قیمت مسکن در سال 97 حبابی خواهد شد؟

 

تزریق صحیح نقدینگی به بازار مسکن

از مهمترین دلایل باقی ماندن در رکود در بخش مسکن میتوان عدم توان مالی خریداران این بازار دانست و اصولا تا این مشکل حل نشود نمیتوان امیدی برای این بازار داشت. چراکه اگر تقاضایی در یک بازار نباشد، در آن بازار رونق شکل گیرد.

از این رو زمزمه‌هایی در تزریق پول به این بازار وجود دارد که در صورت کنترل و هدایت صحیح سرمایه‌ها، میتوان تا حدود زیادی به این بازار امیدوار شد.

 

 

مطلب مرتبط: پیش‌بینی بازار مسکن در سال97

 

دوره آموزشی چگونه با خربد مسکن سود کنیم؟

علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت‌نام با شماره 02177451966 تماس بگیرند یا از طریق آیدی تلگرام سرمایه دار با ما در ارتباط باشند.

برای سرمایه‌گذاری پرسود و مطمئن در بازار مسکن همین امروز تماس بگیرید.