بیت کوین، دلیل قحطی و افزایش قیمت کارت گرافیک در ایران و جهان

این روزها با چرخی در بازار کامپیوتر و نگاهی به قیمت‌ها مشاهده می‌کنیم که کارت گرافیک‌های قدرتمند بازار، به ندرت یافت می‌شوند! حتی اگر بتوانید کارت گرافیک مورد نظر خود را بیابید، قیمت آن بسیار بالاتر از تصور شماست. اما به راستی دلیل افزایش قیمت بی رویه کارت گرافیک چیست؟ چرا قیمت کارت گرافیک افزایش یافته است؟ چرا در بازار با قحطی کارت گرافیک روبرو هستیم؟

دلایل بسیاری در این زمینه وجود دارد که مهمترین آنها افزایش قیمت بیت کوین است. اما سوال اصلی اینجاست که آیا افزایش قیمت بیت کوین سبب افزایش قیمت کارت گرافیک شده است؟ اصلا بیت کوین چه ارتباطی با کارت گرافیک دارد؟ چگونه با استفاده از کارت گرافیک می‌توان بیت کوین استخراج کرد؟ در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد.

چرا کارت گرافیک گران شد؟

 

چندی پیش سایت‌های داخلی با بررسی بازار کارت‌های گرافیک انتقاداتی را به مسئولین وارد کردند که بر این بازار نظارت وجود نداشته‌اند و همین موضوع سبب شده تا هیچ کارت گرافیکی در این بازار موجود نباشد یا قیمت آن بالاتر استاندارد باشد. اما نکته مهم این است که این مشکل تنها در ایران نبوده و جهانی است؛ به نحوی که اینویدیا نیز به این موضوع واکنش نشان داده است. این شرکت به نمایندگی‌ها و فروشندگان خود دستور داده تا کارت گرافیک‌های این شرکت را با قیمت مصوب به فروش رسانند و از کمبود کارت گرافیک در بازار سواستفاده نکنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که علت قحطی و افزایش قیمت کارت گرافیک در بازار به راستی افزایش قیمت ارزهای دیجیتال بوده است! اما چگونه؟

بیشتر بخوانیم: تحلیل و پیش بینی قیمت بیت کوین

 

ارتباط بیت کوین و کارت گرافیک

بیت کوین یک ارز دیجیتال نسبتا جدید است که در سال 2009 توسط شخصی با نام مستعار ساتوشی ناکامو ایجاد شد. معاملات در این ارز بدون هیچ واسطه‌ای صورت می‌گیرد و هیچ بانک مرکزی توان نظارت بر این ارز را ندارد. برای آشنایی بیشتر با این ارز دیجیتال به مقاله معرفی بیت کوین مراجعه کنید. در اینجا نکته‌ای که باید بدانیم فرآیند استخراج بیت کوین یا همان ماینینگ (Mining) است. 

استخراج بیت کوین با کارت گرافیک

شبکه ارزهای مجازی به صورتی است که مبادلات انجام شده در آنها با امنیت بسیار بالایی صورت می گیرد. تمامی کاربران توانایی رویت معامله انجام شده را دارند و به هیچ صورت نمی‌توان یک معامله تقلبی در سیستم ثبت کرد. برای تایید تراکنش‌های انجام شده در این سیستم، نیاز به حل معادلات بسیار پیچیده‌ای است که نیازمند صرف زمان و هزینه بالایی است. هر کس که بتواند یکی از این معادلات را حل کند و تراکنشات انجام شده را تایید کند، به عنوان پاداش یک بیت کوین دریافت می‌کند. به این فرآیند اصطلاحاً استخراج بیت کوین (ماینینگ بیت کوین) گویند. 

همان‌طور که اشاره شد، از محدودیت‌های استخراج بیت‌کوین (حل معادلات ریاضی پیچیده) هزینه بالای آن است. برای حل این معادلات ریاضی نیاز به یک سیستم فوق قدرتمند و زمان خواهد بود. این سیستم‌ها علاوه بر هزینه بالای خود عمدتاً مصرف برق بسیار بالایی داشته و هزینه سنگینی نیز برای عموم مردم خواهند داشت. اما این مطالب چه ارتباطی با کارت گرافیک دارد؟ 

نکته دقیقا همین جاست. سیستم‌های حل معادلات بیت کوین به جای CPU از GPU یا همان کارت گرافیک استفاده می‌کنند. از این رو برای ساخت یک دستگاه متوسط استخراج بیت کوین نیاز به بیش از 6 کارت گرافیک فوق قدرتمند است. همین موضوع باعث شده تا کارت گرافیک‌های قدرتمند بازار بسیار مورد استفاده قرار گرفته و کمیاب شود.

بیت کوین و کارت گرافیک

در ایران و کشورهای خاورمیانه کمبود کارت گرافیک بیشتر است! زیرا در کشورهای خاورمیانه هزینه برق پایین است و استخراج بیت کوین صرفه اقتصادی بالایی دارد. حال به راحتی می‌توان متوجه شد که چرا در ایران و جهان قیمت کارت گرافیک اینقدر افزایش یافت و با کمبود کارت گرافیک روبرو هستیم.

بیشتر بخوانیم: مهمترین اتفاقات اقتصادی سیاسی جهان در سال 2017

 

به راستی که افزایش قیمت ارزهای دیجیتال آثار فراوانی دارد و آثار آن تنها معطوف به سرمایه‌گذاران این نوع ارزها نخواهد بود. افزایش قیمت ارزهای دیجیتال ارزش اقتصادی استخراج را افزایش داده و افراد بیشتری را به این سمت سوق خواهد داد. همین موضوع باعث افزایش استفاده از منابع شده و قحطی کارت گرافیک در بازار کامپیوتر، مشکلات کمبود برق، افزایش مصرف انرژی و ... را در پی خواهد داشت. 

پیش بینی قیمت بیت کوین

 

پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال

با توجه به سود بالای استخراج ارزهای دیجیتال با قیمت فعلی، پیش‌بینی می‌شود افراد بیشتری وارد این حوزه شده و تعداد ارزها افزایش یابد. با افزایش تعداد این نوع ارزها قیمت آنها کاهش می‌یابد؛ تا جایی که دیگر سوددهی استخراج ارزهای دیجیتال به صفر نزدیک شود. در نتیجه با کاهش قیمت این نوع ارز، شوک وارد شده به بازار کامپیوتر نیز برطرف شده و به روند گذشته خود بازخواهد گشت.