تحلیل بنیادی شرکت ایران خودرو (قسمت دوم)

در قسمت اول از تحلیل بنیادی شرکت ایران خودرو، توضیحات کلی از شرکت ایران خودرو، میزان تولید و همکاران بین‌المللی آن بیان شد. در این بخش به معرفی و بررسی واحد‌های زیر مجموعه گروه صنعتی ایران‌خودرو و سایت‌های خارجی آن پرداخته خواهد شد.

 

 واحدهای زیر مجموعه

گروه صنعتی ایران‌خودروشامل 34 زیرمجموعه است که به کمک آنها محصولات خود را تولید می‌کند. از زیربخش‌های اصلی این گروه، شرکت ایران‌خودرو است که خودروهای سواری تولید می‌کند. علاوه بر این شرکت ایران‌خودرو دیزل با تولید خودروهای کار و شرکت صنایع ریلی ایران‌خودرو با تولید صنایع ریلی از دیگر زیربخش‌های این گروه صنعتی به حساب می‌آیند. گروه صنعتی ایران‌خودرو همچنین دارای زیرمجموعه‌های دیگری نظیر ساپکو، تام و ایپکو است که هر کدام بخشی از فرآیند تولید خودرو را بر عهده دارند. شرکت ساپکو با دارا بودن آزمایشگاه‌های پیشرفته و بخش‌های تولیدی متنوع، تامین‌کننده قطعات OEM در منطقه است. این شرکت علاوه بر تامین نیازهای گروه ایران‌خودرو، قطعات مورد نیاز سایر خودروسازان را نیز صادر می‌کند. همچنین شرکت تام نیز در زمینه مهندسي و اجرای طرح‌هاي عمراني و صنعتي فعاليت دارد. در بررسی سوابق این شرکت همکاری با شرکت‌های بزرگی مثل هیوندای، بوش، هیتاچی، فونیکس، سیمنز و... به چشم می‌خورد. شرکت ایپکو نیز یکی از مهم‌ترین شرکت‌های تامین‌کننده  خدمات مهندسی قوای محرکه در منطقه است. این شرکت علاوه بر فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه محصولات، مهندسي محصول و تضمين کيفيت خطوط توليد موتور ايران‌خودرو را نيز انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانیم: بهترین پیش بینی قیمت خودرو در سال 97

 

از دیگر زیرمجموعه‌های گروه ایران‌خودرو، شرکت ایساکو است که خدمات پس از فروش را به مشتریان ارائه می‌دهد. گروه صنعتی ایران‌خودرو همچنین در بخش‌های سرمایه‌گذاری، بانکداری، لیزینگ و لجستیک نیز فعالیت می‌کند و از این طریق برخی از منابع مالی مورد نیاز خود را تامین می‌کند.

سایت‌های تولیدی بین‌المللی

گروه صنعتی ایران‌خودرو در بخش صادرات نیز گام‌هایی برداشته است. ایران‌خودرو محصولات خود را به بیش از 30 کشور جهان به ویژه کشورهای واقع در مناطق سی آی اس، خاورمیانه، شمال آفریقا و مناطق شرقی اروپا صادر می‌کند. این گروه صنعتی در کشورهای بلاروس، سوریه، ونزوئلا، آذربایجان و سنگال دارای سایت‌های تولیدی است.

سایت تولیدی کشور بلاروس، در سال 85 و با نام شرکت یونیسون احداث شد. 26% از سرمایه این شرکت متعلق به بخش دولتی و 74% سرمایه آن متعلق به بخش خصوصی است. این واحد به منظور تولید خودرو سمند ال ایکس احداث شده و ظرفیت تولیدی آن سالانه 2500 دستگاه است.

سایت مستقر در سوریه، با نام شرکت سیامکو، اولین تولیدکننده خودرو در سوریه است. 40% از سرمایه این واحد تولیدی متعلق به گروه ایران‌خودرو و 60% آن متعلق به وزارت صنایع و بخش خصوصی سوریه است. در حال حاضر، شرکت سیامکو خودرو سمند شام را تولید می‌کند و تولید سمند ال ایکس را در مرحله بعدی برنامه تولید خود دارد.

بیشتر بخوانیم: تحلیل بنیادی شرکت ایران خودرو (قسمت اول)

 

سایت تولیدی ونیراتو نیز در کشور ونزوئلا مستقر است. 49% از سرمایه این واحد تولیدی متعلق به بخش دولتی کشور ونزوئلا، 25% متعلق به سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران، 13% متعلق به شرکت ایران‌خودرو و 13% آن متعلق به شرکت سایپا است. حجم تولید سالانه سمند در این شرکت 16500 دستگاه است.

علاوه بر این، سایت تولید آز سمند در کشور آذربایجان با حجم تولید سالانه 6000 دستگاه درحال تولید خودروی سمند ال ایکس است. از برنامه‌های آینده این سایت تولیدی، مونتاژ خودروهای سورن و سمند ای ال است. این واحد تولیدی در نتیجه همکاری ایران‌خودرو و بخش خصوصی آذربایجان در سال 1385 تاسیس شده است.

در نهایت، خط تولید سمند در کشور سنگال با نام سنیران اتو مشغول فعالیت است. این خط تولیدی با مشارکت انتفاعی ایران خودرو (60%) و بخش خصوصی و دولتی سنگال (40%) راه‌اندازی شده است. ظرفیت تولیدی این سایت نیز سالانه 15000 دستگاه است.

صادرات قطعات ریخته‌گری از دیگر فعالیت‌های صادراتی ایران‌خودرو محسوب می شود. این محصولات به کشورهایی همچون تونس، فرانسه، ایتالیا، برزیل و ترکیه صادر می‌شوند.

در جدول زیر خلاصه‌ای از تاریخچه فعالیت گروه صنعتی ایران‌خودرو از زمان تاسیس تاکنون آمده است.