اثرات خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا(BREXIT)

خروج انگلیس اثرات متعددی روی جا به جایی کالا،  سرمایه و نیروی کار بین جزیره و بقیه اتحادیه خواهد داشت. این اولین بار در چند دهه است که یک کشور مهم از یک اتحادیه بین‌المللی اقتصادی نسبتا پایدار خارج می‌شود و در نتیجه ناظران با دقت موضوع را دنبال می‌کنند. از اثرات محلی که صرف نظر کنیم٬ از اتحادیه اروپا چه تاثیراتی روی بقیه دنیا خواهد داشت؟
انگلیس میزبان حجم بزرگی از نیروی کار ماهر٬ نیمه ماهر و غیرماهر از بقیه اتحادیه اروپا (و خصوصا کشورهایی مثل لهستان) است. بعد از خروج باید دید که تکلیف یکپارچه‌سازی بازار کار چه خواهد شد. اگر موافقت‌نامه مجزایی برای آزادی تردد نیروی کار اروپایی امضاء نشود، نیروی کار غیراروپایی و اروپایی باید با یکدیگر برای دریافت ویزای کار انگلیس رقابت کنند.
کشورهایی که از محل کار اتباع‌شان در انگلیس درآمد کسب می‌کردند (مثلا  لهستان) با افت درآمد صادراتی مواجه خواهند شد.
جذابیت سرمایه‌‌‌گذاری خارجی در انگلیس (در درجه اول) و اتحادیه اروپا (در درجه دوم) کم خواهد شد. در نتیجه تقاضا برای یوند و یورو پایین آمده و برای ارز جای‌گزین (مثلا دلار) بالا می‌رود که نتیجه آن افزایش نسبی قیمت دلار به این ارزها است. امروز صبح پوند به دلار نزدیک به ۱۰درصد افت کرده است.
چون نرخ ارز در کشور ما روی لنگر دلار بسته شده است، اگر قیمت دلار در داخل خیلی تغییر نکند نتیجه بند قبلی مقداری کاهش قیمت سبد ارزی برای ایرانیان خواهد بود.
در یک قیمت نفت دلاری ثابت (مثلا ۴۰ دلار) نتیجه دو بند قبلی افزایش قدرت خرید کشور از محل صادرات یک شبکه نفت است.
باید دید که به خاطر پیش‌بینی افت اقتصادی در منطقه یورو و تقویت دلار، قیمت نفت به دلار آیا پایین می‌آید یا نه.  خروج انگلیس می‌تواند موج نگرانی را در اقتصاد جهانی ایجاد کرده و بر تلاطم (ناشی از جا به جایی سرمایه) بیفزاید که چون از سمت تقاضا می‌آید ممکن است اثر منفی کوتاه‌مدت روی بازار نفت داشته باشد.
نگلیس در کل حامی مهمی برای حرکت به سمت اصلاحات اقتصادی و سیاست‌های آزادسازی اقتصادی در اتحادیه اروپا بوده و خروجش وزن این سیاست‌‌ها را در اتحادیه تضعیف می‌کند.

* حامد قدوسی

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا سایت سرمایه دار