نکات طلایی در پیش بینی بازار مسکن تا 1400

پیش بینی بازارمسکن در دوران رکود اقتصادی، کاری بسیار سخت می‌باشد ولی با توجه به عوامل تاثیرگذار بر این بازار و بررسی روند گذشته آن، می‌توان تا حدود زیادی، تخمینی درست از آینده آن داشته باشیم. در تمامی پیش بینی‌ها ابتدایی‌ترین کار، بررسی عوامل موثر است. اگر بخواهیم عوامل موثر بر قیمت مسکن را نام ببریم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- آب و هوا

شاید بتوان گفت که تا به امروز به عنوان عاملی اصلی در کشورهای در حال توسعه به خصوص ایران، مورد توجه قرار نگرفته است ولی با توجه به روند پیر شدن جمعیت ایران و نیاز به هوای پاک، تا سال‌های نه چندان دور می‌توان آب وهوای پاک را به عنوان عاملی مهم در تفاوت قیمت مسکن برشمرد.

بیشتربخوانیم: آیا قیمت مسکن در سال 97 حبابی خواهد شد؟

 

پیش بینی بازار مسکن

2- دسترسی به امکانات(تفریحی، بهداشتی و..)

با یک بررسی ساده و گشت و گذاری در املاک شهر، میتوان به سادگی این موضوع را دریافت که نزدیکی به مراکز تفرحی(سینما، موزه، شهر بازی و...) وامکانات بهداشتی ( درمانگاه، بیمارستان و...) یا نزدیکی به مترو و اتوبوس و .... می‌تواند تا حدود زیادی بر قیمت مسکن تاثیر بگذارد.

 

مطلب مرتبط: پیش‌بینی بازار مسکن در سال97

 

3- کیفیت ساختمان

طول عمر یک ساختمان می‌تواند بر قیمت آن تاثیر فراوانی بگذارد. به طور مثال می‌توان در حدود 30 الی 40 درصد بین قیمت یک آپارتمان نوساخت و آپارتمان 20 سال ساخت تفاوت قائل شد.

و عوامل بسیار زیاد دیگری که می‌تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر قیمت مسکن تاثیر بگذارد.

پیش بینی قیمت مسکن :

با توجه به آمار منتشره تعداد معاملات نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. از سوی دیگر قیمت مسکن در تهران نیز افزایش داشته و با توجه به اینکه هنوز این بازار به طور کامل از خارج نشده است، می‌توان پیش بینی کرد که با خروج کامل بازار مسکن از رکود، شاهد افزایش تعداد معاملات و قیمت باشیم.

بیشتر بخوانیم: مهمترین نکات رکود بازار مسکن

 

عواملی که باعث رونق و رکود این بازار می‌شوند :

در سطح کلان میتوان به این عوامل اشاره کرد:

1- بازار نفت

ایران کشوری است که بیشتر درآمدهای ارزی خود را از فروش نفت بدست آورد، در نتیجه فروش نفت باعث تزریق نقدینگی به کشور می‌شود و این تزریق نقدینگی باعث افزایش پایه پولی شده است. با توجه به بررسی‌های انجام شده هنگام شوک‌های نفتی و افزایش قیمت نفت، قیمت مسکن نیز افزایش داشته است.

بازار نفت و بازار مسکن

2- بازار طلا

بازار طلا به عنوان یک بازار رقیب دارای رابطه منفی با بازار مسکن است.

3- بازار بورس

بازار بورس به عنوان بازاری رقیب برای بازار مسکن است. با ایجاد هرگونه کاهشی در بازار سهام سرمایه گذارام سرمایه‌های خود را به این سمت انتقال می‌دهند. از این حتی اگر از لحاظ تئوری این موضوع بررسی شود، میتوان به این نتیجه رسید که بازار بورس و بازار مسکن رابطه منفی با یکدیگر دارند

4- نرخ سود وام‌های بانکی

با کاهش نرخ سود وام‌های بانکی میتوان شاهد افزایش رونق در بازار و افزایش حجم معاملات باشیم.

و... .

بیشتر بخوانیم:آینده بازارها بعد از کاهش نرخ سود بانکی

 

همچنین تعداد خانوار موجود و هزینه‌های ساخت(قیمت مصالح ساختمانی، دستمزد کارگران و ...) میتواند به شدت بر بازار مسکن تاثیر بگذارد.

و از سوی دیگر میتوان سطح درآمد افراد، ازجمله مهمترین عوامل در رونق و رکود این بازار دانست، چرا که به وجود آمدن قیمت دراین بازار و افزایش و کاهش معاملات ناشی از عرضه و تقاضا است و وقتی قدرت خرید کافی وجود نداشته باشد،تقاضایی شکل نمیگرد.

طبق مطالب فوق و بر اساس پیش بینی‌های انجام شده، اگر نرخ سود وام‌های بانکی کاهش پیدا کند و ...

میتوان این را نیز پیش بینی کرد که بازار مسکن تا سال 1400 میتواند بازاری داغ برای معامله گران باشد و به رونق آن امیدوار بود.

دوره آموزشی چگونه با خرید مسکن سود کنیم؟

علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت‌نام با شماره 02177451966 تماس بگیرند یا از طریق آیدی تلگرام سرمایه دار با ما در ارتباط باشند.

برای سرمایه‌گذاری پرسود و مطمئن در بازار مسکن همین امروز تماس بگیرید.