مهمترین اتفاقات اقتصادی سیاسی جهان در سال 2017

سیاست، همواره یکی از عوامل کلیدی موثر بر اقتصاد است؛ تا جایی که بسیاری از اندیشمندان، سیاست و اقتصاد را مکمل تمام‌عیار یکدیگر می‌دانند. سال 2017 نیز سالی سرشار از اتفاقات مهم سیاسی-اقتصادی بود. اتفاقاتی که تلخی و شیرینی آن برای بسیاری غیرقابل وصف بود. در این سال سایه سیاست بر اقتصاد جهان گسترده شده بود و بسیاری از اتفاقات اقتصادی تحت تاثیر سیاست کشورها بود. در این مقاله نگاه کوتاهی به مهمترین اتفاقات اقتصادی-سیاسی سال 2017 خواهیم انداخت.

ریاست جمهوری دونالد ترامپ

سال 2017 با آغاز ریاست جمهوری ترامپ همراه شد. مردی که بزرگترین اقتصاد جهان را از اقتصادی باز به سمت سیاست‌های درون‌گرایانه سوق داد. وی در اولین روز کاری‌اش عضویت آمریکا در پیمان تجاری اقیانوس آرام را لغو کرد. البته سال اول ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ با رونق بازارهای مالی آمریکا و ادامه روند کاهش بیکاری همراه شد. در همین راستا وی تمام تلاش خود را به‌کار گرفت تا یکی دیگر از وعده‌هایش را عملی کند: کاهش شدید مالیات شرکت‌ها.

 

دونالد ترامپ که با شعار مخالفت با برجام روی کار آمده بود، همچنین تمام تلاش خود را به کار گرفت تا محدودیت‌ها و تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بازگرداند. وی با توییت‌های خود علیه ایران، سعی در ایجاد فشار بر ایرانیان و بازگرداندن تحریم‌ها کرد. هرچند این اقدام وی با همراهی کامل مجلس سنای آمریکا همراه نبوده، با این‌حال تلاش وی برای بازگرداندن کامل تحریم‌های آمریکا علیه ایران همچنان ادامه دارد.

 بیشتر بخوانیم: کسب و کار به روش دونالد ترامپ

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت)

در ماه مارس 2017 ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، درخواست رسمی خروج کشورش از اتحادیه اروپا را به بروکسل فرستاد. این اقدام وی سایه بلندی بر اقتصاد بریتانیا و اتحادیه اروپا انداخت و از جمله باعث نوسان شدید ارزش پوند بریتانیا شد.

 

در هفته‌های پایانی سال 2017 نهایتاً لندن پذیرفت بابت تسویه تعهدات مالی باقیمانده‌اش به اتحادیه اروپا، 40 میلیارد یورو پرداخت کند. اکنون، شرایط جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا مشخص شده؛ اما آنچه برای شرکت‌های بزرگ بریتانیایی مهم است،‌ آینده رابطه بریتانیا و اتحادیه اروپاست. این شرکت‌ها می‌خواهند بدانند، فردای جدایی شرایط مبادلاتشان با اتحادیه اروپا چگونه خواهد بود؟

بیشتر بخوانیم: اثرات خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا (BREXIT)

به قدرت رسیدن محمد بن سلمان به عنوان ولی عهد

سال 2017 برای محمد بن سلمان، سال خوبی بود. وی در این سال توانست خود را به عنوان ولی عهد عربستان معرفی کند و از طرح‌های بلندپروازانه خود برای اقتصاد این کشور پرده بردارد. از جمله طرح‌های وی که با شعار قطع وابستگی عربستان به نفت مطرح شد، می‌توان به پروژه عظیم نئوم اشاره کرد. پروژه‌ای که با سرمایه‌گذاری بین‌المللی 500 میلیارد دلاری در یک منطقه ویژه اقتصادی و فناوری در ماه اکتبر معرفی شد.

 

در این سال همچنین تعدادی از شاهزاده‌های سعودی از جمله میلیاردر معروف ولید بن طلال (ثروتمندترین فرد جهان عرب) به اتهام مالی دستگیر شدند. برخی از منتقدان، این موج دستگیری‌ها که با سر و صدای زیادی همراه بود را بخشی از فعالیت‌های محمد بن سلمان برای حفظ قدرت خود می‌دانند. طبق آخرین اعلام دولت عربستان، از شاهزاده‌های دستگیر شده خواسته شده بخشی از دارایی‌های خود را ببخشند تا آزاد شوند.

علاوه بر این محمد بن سلمان در سنت‌شکنی‌های بی‌سابقه خود، بسیاری از محدودیت‌های اجتماعی زنان از جمله رانندگی زنان، منع ورود زنان به ورزشگاه و... را لغو کرد. لازم به ذکر است با توجه به ارتباط نزدیک محمد بن سلمان و دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، ترامپ از این اقدام بن سلمان استقبال کرده است.

بیشتر بخوانیم: عربستان، بزرگ‌ترین خریداران اسلحه از آمریکا

محاصره اقتصادی قطر از سوی کشورهای عربی

در تابستان 2017 و با تشدید اختلافات عربستان در منطقه، عربستان و متحدانش قطر را تحت آنچه حمایت قطر از تروریسم خواندند، محاصره اقتصادی کردند. کشورهایی مثل عربستان سعودی، مصر، بحرین، امارات متحده عربی، لیبی و.. مرزهای زمینی و هوایی‌شان به قطر را بستند و واردات و صادرات کالا به آن کشور را مختل کردند.

 

در مقابل این اقدام کشورهای عربی، ایران، ترکیه و روسیه درهای تجارتشان را با قطر بازتر کردند و مراوردات خود را با این کشور افزایش دادند. از جمله اینکه ایران مقادیر زیادی مواد غذایی نیز از طریق زمینی و دریایی به دوحه فرستاد.  

افشای اسناد پارادایس

در نوامبر 2017، موسسه Appleby مجموعه‌ای بیش از 13 میلیون صفحه اسناد و مدارک الکترونیکی منتشر کرد که نشان می‌داد بسیاری از سیاست‌مداران و صاحبان ثروت، حجم عظیمی از دارایی‌های خود را در مخفیگاه‌های مالیاتی پنهان کرده‌اند. هرچند این‌کار به خودی خود، غیرقانونی نیست، اما نوعی دور زدن قانون شناخته می‌شود.

 

در این اسناد که با نام اسناد پارادایس شناخته می‌شوند، اسامی بیش از 120 هزار نفر آمده است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به لوییس همیلتون (راننده فرمول یک)، ملکه الیزابت دوم (رییس‌جمهور کلمبیا)، خوان مانوئل سانتوس (سیاست‌مدار کلمبیایی)، ویلبر راس (وزیر بازرگانی ایالات متحده آمریکا در دولت ترامپ) و همچنین برخی شرکت‌های وابسته به خانواده سلطنتی بریتانیا اشاره کرد. 

جریمه 2.7 میلیارد دلاری برای گوگل

در سال 2017، کمیسیون اروپا گوگل را به جرم سو استفاده از قدرت 2 میلیارد و 700 میلیون دلار جریمه کرد. در این حکم، گوگل محکوم شده که در نتیجه جستجوها خدمات مقایسه قیمتی خود را در اولویت قرار می‌دهد. این مبلغ بیشترین جریمه‌ای است که یک شرکت به جرم دستکاری غیرقانونی در بازار باید پرداخت کند. البته گوگل نیز نسبت به این اتهام بیکار ننشسته و درخواست تجدید نظر در این حکم را به دادگاه ارسال کرده است.

بیشتر بخوانیم: درآمد گوگل از تبلیغات + اینفوگرافی

سال 2017، سال بیت کوین (Bitcoin)

اما سال 2017، سال رویایی بیت‌کوین بود. این واحد پول مجازی که سال 2017 را تنها با قیمت 1000 دلار آغاز کرده بود،‌ پایان سال را با قیمت حدودی 17000 دلار به پایان رساند. یعنی در این سال ارزشش 17 برابر شد. بیت‌کوین یک واحد پولی دیجیتال است که با رمزگذاری و با شبکه‌ای از کامپیوترها ساخته می‌شود و هیچ بانک مرکزی روی آن نظارت ندارد.

 

برخی معتقدند سال 2018 ممکن است سال ترکیدن یک حباب بزرگ باشد. یک بحران مالی بزرگ در جهان، به‌خصوص برای کسانی که روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بیشتر بخوانیم: بیت کوین وچرایی های آن