فیلتر تلگرام و اینستاگرام، تعطیلی هزاران کسب‌وکار، صدها هزار نفر بیکار شدند، تشدید رکود

«فیلتر تلگرام 10 تا 15 هزار کسب و کار را تعطیل می‌کند»

 

این جمله‌ای است که نایب‌رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای نوین دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران، عبدالرضا نوروزی، در مصاحبه خود با روزنامه شهروند به نقل از ایسنا بیان کرده است. اما سوال اصلی اینجاست:

 

 

فیلتر تلگرام و اینستاگرام واقعا چند نفر را بیکار می‌کند؟

بر اساس تحقیقات میدانی انجام شده، بیش از 30 هزار کسب و کار اینترنتی از طریق تلگرام و اینستاگرام مشغول فعالیت هستند. اما به گفته عبدالرضا نوروزی باید بین فروشگاه‌هایی که صرفا از طریق شبکه‌های اجتماعی محصولات خود را می‌فروشند با فروشگاه‌هایی که محصولات خود را از این طریق تبلیغ می‌کنند فرق گذاشت. هرچند از نظر نگارنده تمیز دادن این دو چندان کار منطقی نبوده و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی به هر دو این کسب و کارها آسیب می‌زند.

بر اساس مصاحبه باشگاه خبرنگاران جوان با ابوالحسن فیروز آبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، تا دی‌ماه 1395 بالغ بر 160 هزار کانال تلگرامی به ثبت رسیده که بیش 11 هزار کانال بالای 5000 عضو دارند. این آمار در زمان نگارش این مطلب به 730 هزار کانال فارسی و 232 هزار کانال فارسی فعال رسیده است که انتظار می‌رود بالغ بر 50 هزار کانال بیش از 5هزار عضو داشته باشند. اگر فرض کنیم هر کانال اشتغال 3نفر را بر عهده دارد (بسیاری از کانال‌های تلگرامی تیم تحریریه دارند که حداقل 50 نفر را شاغل کرده‌ است) در صورت فیلترینگ تلگرام، شاهد بیکاری صد‌ها هزار جوانی هستیم که با نوآوری و سرمایه کم برای خود کارآفرینی کرده‌اند.

در این رابطه محمدجواد آذری جهرمی نیز طی پیامی توییتری ضمن عذرخواهی از کسب‌وکارهای نوپا اینترنتی، خواستار رفع فیلتر هر چه سریع‌تر تلگرام شده است. در این پیام آمده است:

«یکی از جهت گیری‌های دولت برای حل معضل بیکاری، توسعه کسب کارهای نوپا و تقویت فضای مجازی بوده و خواهد بود.

وظیفه دارم از صدها هزار هموطن عزیزی که بدلیل شرایط اخیر متضرر شده‌اند، عذرخواهی کنم.

با بازگشت آرامش، در حال مذاکره با شورای امنیت کشور برای رفع محدودیتها هستیم.»

 

بر اساس بررسی‌های انجام شده سرمایه‌دار نیز ایرانیان بیشتر وقت خود را در تلگرام می‌گذرانند. فیلترینگ تلگرام نه‌تنها تفریحات کوچک 40 میلیون کاربر تلگرامی را خراب می‌کند، که موجب سلب آزادی از آنها نیز خواهد شد.

سایت سرمایه‌دار نیز به‌نوبه خود آرزو دارد با رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام، موجبات هرچه بیشتر آزادی ایرانیان فراهم شود.