آثار اقتصادی حوادث طبیعی (نظیر زلزله، طوفان، سیل و...) + اینفوگرافی

در دهه‌های گذشته، حوادث طبیعی، خسارات زیادی به شهرهای جهان وارد کرده‌اند. حوادثی که گاه باعث نابودی اقتصاد یک کشور، گاه باعث کشتار انسان‌های بی‌گناه و گاه حتی باعث ویرانی یک کشور شده است. با این حال، یکی از نکات مهم در رویایی با حوادث طبیعی کنترل خسارات ناشی از آن است.

بسیاری از اقتصادهای جهان، به دلیل بی‌توجهی به آثار اقتصادی حوادث طبیعی نظیر زلزله، سونامی و... دچار مشکلات بزرگی شده‌اند. آگاهی از عواقب اقتصادی حوادث طبیعی، بخش مهمی از کنترل ریسک است. پیش‌بینی دقیق خسارات احتمالی یک حادثه طبیعی غیرممکن است؛ با این حال الگوهای ریسک (نظیر الگوی چشم‌انداز ریسک و...) می‌توانند با دقت قابل‌قبولی، حدود خسارات یک حادثه احتمالی را پیش‌بینی کنند.

بیشتر بخوانیم: وسایل مورد نیاز زلزله زدگان بعد از وقوع هر زلزله [اینفوگرافی]

بر اساس مطالعات دانشگاه کمبریج انگلستان، بازارهای در حال توسعه و به‌خصوص بازارهای آسیایی، بیشترین خسارت را از حوادث طبیعی متحمل می‌شوند. همچنین شهرهای تایپه، توکیو، سئول، مانیل و تهران بیشترین خسارت را از زلزه متحمل می‌شوند. در این اینفوگرافی، فهرست 10 شهر جهان که بیشترین خسارت مالی را از زلزله متحمل می‌شوند، آورده شده است. همان‌طور که مشاهده می‌شود، در صورت وقوع یک حادثه طبیعی نظیر زلزله، سیل، طوفان یا... در تهران، خسارتی بالغ بر 109 میلیارد دلار بر این شهر وارد خواهد شد. علاوه بر این، بنا به نتایج این مطالعه، علاوه بر شهر تهران، شهرهای زیر نیز شهرهای پرخطر ایران هستند که در این لیست آمده‌اند:

  • تهران (5 مین شهر پرخطر جهان)،
  • قم (25 مین شهر پرخطر جهان)،
  • اهواز (30 مین شهر پرخطر جهان)،
  • شیراز (34 مین شهر پرخطر جهان)،
  • کرج (36 مین شهر پرخطر جهان)،
  • کرمانشاه (37 مین شهر پرخطر جهان)،
  • تبریز (43 مین شهر پرخطر جهان).

همان‌طور که در شکل نیز مشاهده می‌کنید، ایران یکی از آسیب‌پذیرترین کشورهای جهان در برابر حوادث طبیعی نظیر زلزله، طوفان، سیل و... است. در نتیجه توجه به استحکام شهرها و سرمایه‌گذاری در این بخش، باید در دستور کار دولت قرار گیرد تا از خسارات مالی این حوادث کاسته و آسیب‌های آن کمتر شود.