تحلیل صنعت خودروسازی در بورس تهران

خودروسازی در ایران بعد از صنعت نفت و گاز به عنوان مهترین صنعت شناخته شده به طوری که در این صنعت حدود 700 هزار نفر مشغول به کار هستند. این صنعت از جمله صنایع پیشران برخی صنایع دیگر مثل فولاد و آلومینیوم می باشد. دراین صنعت شرکتهای مختلفی مشغول به کار بوده که مهمترین آنها ایران خودرو و سایپا می باشد.

با نگاه به پیشینه ی تاریخی صنعت خودرو سازی سه دوره ی متمایز برای این صنعت میتوان متصور شد. که اخرین دوره ی آن از سال 1384 تا الان، با هدف جهانی شدن صنعت خودرو ایران در کنار خودورسازان مطرح دنیا می باشد.

تولید خودرو در ایران با توجه به نمودار زیر در سالهای گذشته،نشان از رشد تولیدات این صنعت می باشد.

بازارهای صادراتی اصلی این صنعت، کشورهای عراق، سوریه و ونزوئلا میباشد. که در بین این کشورها اصلی ترین بازار صادراتی صنعت خودرو سازی، کشور عراق می باشد والبته مسئولان این صنعت در حال رایزانی برای صادرات به کشورهای یگر از جمله روسیه و ... نیز می باشند.

البته صنعت خودرو سازی در برخی موارد نیز دارای نقاط ضعفی نیز می باشد. که میتوان به

1-نرخ تورم بالا در کشور

2-نبود دانش فنی بالا برای رقابت با خودروهای مطرح دنیا

اشاره کرد.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه دار به شما کمک میکند تا تحلیلی درست از سهام شرکت ها داشته تا بتوانید خودتان وارد بازار بورس شده و درآمد کسب کنید. برای ثبت نام از طریق شماره 02177451966 یا آیدی تلگرام @www_sarmayedar_com با ما در تماس باشید.

که البته با توجه به اینکه نرخ تورم در حال کاهش و رسیدن به نرخ تورم تک رقمی هستیم مشکل اولی تا حدود زیادی برطرف شده است. و درارتباط با مشکل دوم همکاری با شرکتهای مطرح دنیا میتواند باعث افزایش دانش فنی در بین متخصصان شود که میتوانیم محصولاتی با کیفیت بسیار بهتر تولید کنیم.

صورت های مالی این صنعت نیز به شرح زیر میباشد :

یکی از اولین موضوعات مهم که در بررسی صورت های مالی مورد توجه تحلیل گران قرار دارد حاشیه سود شرکتهاست. در جدول زیر نیز حاشیه سود برخی از شرکتهای صنعت خودروسازی آورده شده است:

در این روزهای بورس نیز، P/E صنعت برابر است با 43 که میتوان به عنوان صنعتی با P/E بالا درنظر گرفت. که نشان از انتظار بالای سهام داران از این سهم میباشد به دلیل آنکه حاظر هستند برای هریک ریال از سود سهام این شرکت 43 ریال پول پرداخت کنند و نشان از امید سهامداران به این صنعت میباشد.