افزایش قیمت مسکن، واقعیت یا توهم؟

بازار مسکن به عنوان یکی از بازار های مهم در اقتصاد هرکشوری، مورد توجه بسیاری از افراد عادی و دولتمردان است. در ایران بعد از سال 91 رکود دراین بازار شروع شده و هنوز هم ادامه دار است. رکودی که بسیاری از افراد دارای بنگاه معاملاتی را بیکار کرد، رکودی که توانست باعث کاهش اشتغال در بسیاری از شهرهای کشور شود. در تابستان امسال شاهد افزایش معاملات مسکن بودیم که این امر باعث ایجاد امیدی در دل کسانی که در این بازار سهمی داشتند، شد. اما با رسیدن فصل زمستان دوباره رکود از سرگرفته شده است ولی آیا این زمستان مسکن، بهاری برای خود خواهد داشت؟

قیمت مسکن توانسته که در آبان ماه رشد حدود 10 درصدی داشته باشد. و در تهران در بعضی از مناطق، بعضی از آپارتمانها با قیمت بیش از 20 درصدی نسبت به قیمت تابستان خرید و فروش می شوند مثل نواحی غرب تهران و در برخی مناطق حتی با قیمت کمتر از 30 درصد نسبت به تابستان در حال معامله هستند. این تفاوت قیمت باعث سرگردانی مردم که آیا بازار مسکن در حال رونق است یا یک نوع سو استفاده از طرف برخی افراد است، شده است.

 

مطلب مرتبط: پیش‌بینی بازار مسکن در سال97

 

در تهران تغییرات قیمت مسکن را می توان از سال 92 تا مهر 96 به این صورت مشاهده کرد که قیمت اسمی واحدهای مسکونی حدود 25 درصد رشد قیمت داشته ولی متاسفانه این افزایش بسیار کمتر از رشد تورم بوده است و میتوان گفت که این رشد قیمت تاثیری بر روی این بازار نداشته است و در نتیجه میتوان شیب منفی برای رشد قیمت واقعی مسکن در نظر گرفت.

متغیرهای درونی و بیرونی در سالهای گذشته باعث شده شده است که معاملات مسکن به برخی از عوامل به طور کاملا محسوس وابسته گردد. قدرت خرید مردم یکی از عوامل اساسی استیعنی تازمانی که مردم توان خرید را نداشته باشند احتمال رونق در این بازار خیلی کم می باشد، برخی دیگر رابطه ی بلند مدت بین نرخ تورم عمومی و افزایش قیمت مسکن را عامل مهمی دانسته و گفته می شود با افزایش نرخ تورم، قیمت مسکن نیز افزایش میابد. درحالی که در حاظر تورم تک رقمی هم ازبابتی موجب خوشحالی است بدلیل افزایش توان خرید مردم و مصرف کالای مصرفی و از هم جهتی، بابت نگرانی در قبال افزایش قیمت مسکن است. وهمین امر باعث می شود که افزایش قیمت مسکن کمی دور از واقعیت باشد.

بانک ها و نرخ های سود آنها همیشه باعث افت بازار های رقیب و که محرک اقتصاد جامعه نیز هستند می شود که همین امر باعث کاهش توجه مردم به بازار مسکن میشود و ادامه دار شدن رکود بازار مسکن می شود.

پس در نتیجه افزایش قیمت مسکن رابطه ی مستقمی با افزایش نرخ تورم، افزایش قدرت خرید مردم و همچنین کاهش توجه سرمایه گذاران به بازار های رقیب دارد.

 

 

دوره آموزشی چگونه با خربد مسکن سود کنیم؟

علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت‌نام با شماره 02177451966 تماس بگیرند یا از طریق آیدی تلگرام سرمایه دار با ما در ارتباط باشند.

برای سرمایه‌گذاری پرسود و مطمئن در بازار مسکن همین امروز تماس بگیرید.