آیا زمان فروش طلا فرا رسیده است؟

بازار طلا همیشه جذاب بوده و در طی این جذابیت به عنوان بازاری برای سرمایه گذاری و محلی امن در برابر حوادث اطراف یا پوشش دارایی ها در برابر تورم می باشد.

در طی روزهای گذشته شاهد افزایش قیمت طلا بوده ایم و این افزایش قیمت باعث هجوم مردم به این بازار و خرید بیش از حد به دلیل انتظار افزایش قیمت در آینده شده است.

سوال مطرح شده در اینجا به این شکل است که آیا قیمت طلا همیشه افزایش می یابد یا بعد از یک افزایش دوباره کاهش قیمت داشته و به همان قیمت سابق باز میگردد؟

به همین خاطر و در راستای پاسخ گویی به این سوال، کارشناسان به بررسی مهمترین عوامل تاثیر گذار بر بازار طلا پرداخته و پیش بینی خود را اعلام کرده اند.

تعینن نرخ بهره در فدرال رزرو و تاثیرگذاری آن بر روی ارزش دلار باعث شده  افراد فعال در این بازار منتظر خبرهای افزایش و کاهش این نرخ باشند ولی بر خلاف انتظار ها علاوه بر اینکه افزایش نرخ بهره موجب کاهش قیمت دلار نشد بلکه باعث افزایش قیمت آن نیز شد.

بیشتر بخوانیم: پیش بینی قیمت طلا در سه ماه آینده

 

به گفته ی تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری آی جی افزایش پی در پی نرخ بهره نه تنها موجب کاهش قیمت طلا نشده بلکه از جهتی دیگر باعث ایجاد یک بی ثباتی مالی شده و این نیز باعث آشفتگی بازار میشود و در نتیجه مردم دوباره به سمت بازار امن برای سرمایه گذاری می روند و همچنین در طی گزارش فدرال رزرو در سال آینده نیز 3 بار دیگر این افزایش نرخ بهره ادامه خواهد یافت و اگر این بی ثباتی رفع نگردد همچنان قیمت طلا افزایش خواهد یافت.

در حال حاظر نیز قیمت طلا در حال افزایش می باشد. و باتوجه به به نمودار جهانی طلا میتوان این را پیش بینی کرد.

 

قیمت طلا

دومین عامل موثر که طبق نظریه های اقتصادی باعث افزایش یا کاهش قیمت می شود تاثیر پذیری قیمت یک کالا از عرضه و تقاضای آن می باشد. با نزدیک شدن به پایان سال و شروع سال جدید تقاضا برای طلا افزایش یافته و این افزایش تقاضا موجب افزایش قیمت طلا می شود.

 بیشتر بخواینم: پیش بینی بازار طلا در روزهای اخر سال