عوامل موثر بر قیمت مسکن

بازار مسکن از ویژگی‌های خاصی برخوردار است که پیش‌­بینی‌­ها و رفع مشکلات آن را­ ملزم به داشتن دیدی وسیع از عوامل مختلف نموده است. عواملی که شاید به وسعت کل اقتصاد باشد. از جمله ویژگی‌های مهم مسکن و بازار آن، که سبب متمایز شدن آن از سایر بازارها شده است، می‌توان ناهمگن بودن، غیرمنقول بودن، عدم وجود کالای جانشین، استفاده به عنوان کالای سرمایه‌­ای، سهم بالا در بودجه خانوار، پراکندگی و عدم تحرک سریع بازار، کندی گردش اطلاعات، سهم بالا در ایجاد رشد اقتصادی و اشتغال و... را نام برد.

عوامل مؤثر بر بازار مسکن را در سطوح مختلف می­‌توان طبقه­‌بندی و بررسی نمود. بطور کلی این عوامل یا از نیروهای درونی بازار نشأت می­‌گیرند، یا از خارج بازار بر متغیرهای مسکن اثرگذار خواهند بود.

عوامل درونی بازار مسکن را می‌توان به دو دسته «عوامل مؤثر بر عرضه» و «عوامل مؤثر بر تقاضا» تقسیم کرد. «هزینه زمین» و «هزینه ساخت بنا»، هزینه‌های سمت عرضه مسکن را تشکیل هستند. این عوامل تحت تاثیر عواملی چون سیاست‌های عرضه زمین، تسهیلات، هزینه ساخت و دستمزد قرار می­‌گیرند. طرف تقاضای بازار نیز شامل «تقاضای مصرفی مسکن» و «تقاضای سرمایه‌ای مسکن» است که تقاضای سفته­‌بازی نیز بخشی از تقاضای سرمایه‌ای مسکن به حساب می‌آید. تقاضای مصرفی مسکن به‌شدت تحت تاثیر «درآمد سرانه خانوار» و «قیمت مسکن» قرار می‌گیرد، اما تقاضای سرمایه‌­ای متاثر از «بازدهی سایر دارایی­‌ها»، «نسبت قیمت به اجاره» و «تورم» است.

متغیرهای بیرونی بازار نیز که نقش مهمی در تحولات بازار مسکن ایفا می­‌کنند، به دو بخش «متغیر­های کلان اقتصادی» و «متغیرهای فرهنگی اجتماعی» تقسیم می‌شوند. از جمله متغیر‌های کلان اقتصادی موثر بر بازار مسکن، می‌توان به درآمد نفت، نقدینگی، تورم، تسهیلات اعطایی به بخش مسکن و بازدهی سایر بازارهای موازی اشاره کرد. همچنین برخی از متغیرهای فرهنگی اجتماعی نظیر رشد جمعیت و رشد تعداد خانوار نیز می‌توانند با اثرگذاری بر عرضه یا تقاضای مسکن سبب تغییر در قیمت و تحرکات بازار مسکن شوند. در نمودار زیر بطور خلاصه متغیرهای اثرگذار بر بازار مسکن ترسیم شده است.

 

مطلب مرتبط: پیش‌بینی بازار مسکن در سال97

 

دوره آموزشی چگونه با خربد مسکن سود کنیم؟

علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت‌نام با شماره 02177451966 تماس بگیرند یا از طریق آیدی تلگرام سرمایه دار با ما در ارتباط باشند.

برای سرمایه‌گذاری پرسود و مطمئن در بازار مسکن همین امروز تماس بگیرید.