معاملات مسکن در آستانه تحولات

معاملات مسکن به خصوص در تهران در مهرماه افت کوچکی را سپری نمود ولی در آبان با افزایش تقاضا در این بازار و با رشد رو به رو شد. بازار مسکن در ماهی که گذشت نشان از افزایش معاملات به خصوص در شهر تهران داشت. این افزایش 18/5 درصدی در معاملات سبب شده است که روزنه های امیدی در این بازار مشاهده شود. در مقایسه آمارهای گذشته معاملات شکل گرفته در آبان امسال نسبت به سالهای گذشته رشد داشته است. طبق آمارهای منتشره  حجم فروش در آبان ماه دارای رشد مثبتی نسبت مهر ماه بوده است. حجم خریدو فروش آپارتمان در دو ماهه ی پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.  میتوان یکی از دلایل اصلی این امر را تزریق پول به بازار معاملات، که این علت این را هم میتوان کاهش سود سپرده های بانکی اعلام کرد.

کاهش نرخ سود سپرد های بانکی باعث خروج سرمایه از بانک شده و به بازار های مشابه مثل بازار مسکن سوق پیدا کرده است.  تحلیل گران اقتصادی بر این باور هستند که هنوز معاملات به آن اوج خود نرسیده اند. چرا که پرسه جست و جو برای خرید مسکن زمان بر بوده و از آبان امسال شاهد رشد معاملات هستیم. و البته با این روند رشد بیشتر معاملات را در طی ماه های آتی شاهد خواهیم بود. چرا که افزایش تقاضای جدید را نیز خواهیم داشت.

در رابطه با افزایش معاملات در این بازار و حرکت سرمایه از بازار پول به سمت بازار مسکن نباید انتظار زیادی در کوتاه مدت داشته باشیم. چرا که حتی خریداران بالقوه در طی پروسه چند هفته و یا چند ماهه به خرید مسکن مبادرت میکنند. و این رویه نشان از رابطه مثبت بین بازار مسکن و کاهش نرخ سود بانکی می باشد.

در طی سالهای اخیر مخصوصا سالهای 93 و 94 که شاهد رکود در بازار مسکن بودیم این امر به وضوح مشاهده میشد که نقدینگی گروهی عظیمی از مردم در بانک ها حبس شده است، حتی که میل و رغبت به خرید مسکن را داشته اند و لی سود های بالای بانکی اجازه ورود به این بازار را نمیداد.

حال دیگر خبری از سود های بالای 20 درصد وجود نداشته و همانگونه که عرض شد سرمایه مردم از بانک ها و بازار پول خارج شده و به سمت بازار مسکن در حال حرکت است.و این امر باعث چشمنداز روشن این بازار در ماهها ی آینده می شود.

البته با توجه به ارتباط بین بازارها میتوان از بازار نفت نیز تحلیلی در اتباط با بازار مسکن ارائه داد همانطور که مشاهده می شود قیمت نفت از مرز 60 دلار گذشته و درآمد های ارزی کشور نسبت به ماههای گذشته رشد بیشتری داشته است. و طبق روند گذشته میتوان این را پیش بینی کرد که هر موقع قیمت نفت افزایش یابد رونق در بازار مسکن ایجاد می شود.

 

دوره آموزشی چگونه با خربد مسکن سود کنیم؟

علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت‌نام با شماره 02177451966 تماس بگیرند یا از طریق آیدی تلگرام سرمایه دار با ما در ارتباط باشند.

برای سرمایه‌گذاری پرسود و مطمئن در بازار مسکن همین امروز تماس بگیرید.