بهترین پیش بینی بازار طلا سال 97

بازار طلا در هفته های گذشته، نوسانات زیادی را پشت سر گذاشته است. به طور کلی ارزیابی‌ها نشان می دهد که چند عامل در تعیین قیمت طلا موثر هستند :

1- اولین عامل به تغییرات بازار ارز مربوط است.همانطور که مشاهده میکنیم دلار از کانال 3700 به کانال 4000 رسیده و باعث شده قیمت طلا حداقل در داخل با قیمت خیلی بالاتری معامله بشود.

2- دومین عامل را میتوان به تغییرات عرضه و تقاضا نسبت داد. به طور مثال در زمان نزدیکای عید سال و اعیاد مذهبی به دلیل افزایش تقاضا با توجه به قوانین اقتصاد قیمت افزایش می یابد.

3- انتظارات قیمتی ازآینده ی قیمت طلا باعث می شود که امروز قیمت طلا با قیمت بیشتر یا کمتری معامله گردد. به طور مثال همانطور که مشاهده میشود هر گونه تغییر در هریک از عوامل موثر در قیمت طلا که باعث ایجاد یک طرز برخورد با این کالای گرانبها می شود، باعث تغییرات قیمتی آن می گردد. به طور مثال میتوان انتخاب ترامپ را به عنوان یک عامل موثر در عرضه و تقاضای طلا نامید.

بیشتر بخوانیم: دلار بخریم یا طلا یا ... ؟! پیش‌بینی قیمت بازارهای مالی تا پایان 96

 

پیش بینی طلا

در سال گذشته انتخاب ترامپ به عنوان ریاست جمهوری امریکا، باعث تغییرات قیمت طلا گردید. طلا به عنوان دارایی امن همیشه در دوران ها ی عدم اطمینان پناهگاه مردم برای ذخیره سازی دارایی آنها می باشد. از سوی دیگر با تغییر قیمت جهانی طلا قیمت طلای داخلی نیز تغییر میکند. در این دوره ی انتخابات امریکا، مردم انتظار ایجاد تنش ها را داشتند، از این رو به سمت این کالا هجوم آورده و باعث افزایش قیمت آن گردیدند. از سوی دیگر افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو امریکا باعث کاهش قیمت طلا میگردد و ترامپ که به صراحت خواستار افزایش این نرخ بوده، باعث ایجاد دو گانگی خاصی در این تغییرات شده است.

بیشتر بخوانیم: بهترین پیش بینی های بازار مسکن سال 97

 

یکی دیگر از عواملی که باعث تغییرات قیمت می شود میتوان اوضاع سیاسی داخلی هر کشوری را در نظر گرفت. در ایران به دلیل اینکه تعیین قیمت طلا، حاصلضربی از قیمت ارز و قیمت طلای جهانی دانست. با تغییرات قیمت ارز که در بالا نیز به آن اشاره شد، قیمت طلا تغییر میکند. اصولا تغییرات ارز ناشی از تغییرات عرضه و تقاضای آن که آنهم تحت تاثیر اوضاع سیاسی کشور و روابط کشور با کشور های جهان می باشد.

تنش های سیاسی جهان نیز باعث افزایش قیمت طلا میگردد. روابط تیره و تاریک آمریکا و کره ی شمالی و احتمال بر خورد نظامی این دو کشور باعث ایجاد افزایش قیمت طلا در جهان شد. با وقوع احتمال جنگ ارزش پول کشور کاهش یافته و کالای سرمایه ای طلا تنها گزینه حفظ ارزش سرمایه می باشد. در نتیجه باعث شد که قیمت داخلی کشور نیز افزایش داشته باشد.

در نتیجه برای سال 97 سه عامل بسیار مهم را باید در نظر گرفت :

1- ایجاد تنش ها در جهان که اگر اوضاع به آرامی پیش رود واتفاق خاصی پیش نیاید ، قیمت طلا نیز رود نرمال خود را در پیش خواهد گرفت.

2-نرخ ارز موجود. در صورت کاهش یا افزایش پیدا کردن باعث ایجاد تغییرات در این بازار خواهد شد.

3-نرخ بهره امریکا که باعث تغییرات در بازار جهانی طلا خواهد شد.