موضوع مذاکرات هسته ای چند وقتی است که به بحثی ادامه‎دار و فرسایشی تبدیل شده است. در خلال تحریم‎ها و مشکلات زیادی که اقتصاد ایران از آن رنج می برد, عدم ثبات و مشخص نبودن شرایط آینده سیاسی باعث پایین آمدن سرمایه گذاری‎ها و نرخ رشد اقتصادی شده است که نمودی از آن در وضعیت کنونی بورس ظاهر شده است. ضمن آرزوی توفیق سایت سرمایه دار برای تیم مذاکره کننده، امید بسیاری وجود دارد که مذاکرات به نتیجه مساعدی رسیده و رشد در اقتصاد فراهم گردد. انشالله با رفع کلیه تحریم‎ها اقتصادی پویا خواهیم داشت.

اما در شرایط فعلی قبل مذاکرات بهتر است آمادگی لازم را برای شناخت دقیق بازار سرمایه کسب نماییم. برای اینکار ابتدا حالات نتیجه حاصله از مذاکرات را با احتمال وقوعشان بررسی می نماییم:

  1. ممکن است تیم مذاکره کننده به نتیجه نرسد و تحریم‎ها افزایش یابد. احتمال این حالت پس از مذاکرات زیادی که انجام شده, بسیار کم است.
  2. همچنان روند مذاکرات به دورهای بعد کشانده شده و فرسایشی‎تر شود. تجربه ثابت کرده که احتمال این حالت وجود دارد. البته در شرایط جاری، ادامه این حالت دیگر به نفع خیلی گروه‎ها و کشورها نیست و به نظر نمی رسد بیش از این ریسک آن را قبول نمایند.
  3. مذاکرات , مشروط یا مرحله ای , به نتیجه برسد. که در این صورت تحریم‎ها مشروط یا به صورت مرحله ای کم می شوند. احتمال این نوع تفاهم زیاد است حتی اگر ظاهرا بدین گونه نباشد. البته این مورد منطقی ترین حالت محسوب می شود. همانطور که اختلافات یک شبه به وجود نیامده رفع آنها نیز مستلزم زمان می باشد.
  4. اما حالت خوشبینانه رفع کامل تحریم‎ها و تفاهم کامل است. آرزوی قلبی اعضای سایت سرمایه-دار در وقوع این حالت است. طبق صحبت‎هایی که از مقامات بلند پایه طرفین شنیده می شود احتمال این حالت نیز وجود دارد. حال باید دید چقدر این صحبت‎ها قابل اطمینان هستند.

با نگاهی به این حالت‎ها و بررسی احتمال آنها می توان رشد اقتصادی خوبی را برای ایران در سال آتی پیش‎بینی کرد. زیرا پس از این همه مذاکره بعید است هیچ تفاهمی صورت نگیرد. در شرایط حال حاضر بازار بورس و سهام اولین نامزد برای سرمایه گذاری به حساب می آیند. بازار سکه و ارز و مسکن امید زیادی به صعود ندارند و همچنان ثبات قیمت را شاهد هستند.

با توجه به کاهش تورم و همچنین نقدینگی به نظر نمی رسد مسکن حداقل در شش ماهه آینده رشدی چشم گیر را شاهد باشد. البته این امر بر سهام نیز تاثیر نامطلوبی دارد ولی چون اکثر نرخ‎های بورس در آستانه کف قیمت هستند با بهبود روابط خارجی می توان امید به بهبود این بازار داشت. همچنین ادامه کار دولت کنونی برای بسیاری از اقتصاددانان و صنعتگران امیدوار کننده است.

نکته بسیار ظریفی که اهالی بازار سرمایه و صنعت باید به آن توجه کنند شناخت دقیق و استفاده مناسب از فرصت‎های بعد از مذاکرات است. معمولا با تغییر اینگونه شرایط فرصت‎های بسیاری در عرصه‎های مختلف و ارتباطات بدست می آید که با برنامه ریزی درست می­توان از شرایط سود برد. به عنوان مثال با رفع تحریم‎ها می‎توان سرمایه‎های خارجی را به صنعت ایران معرفی نمود و همچنین از فرصت‎های گردشگری استفاده کرد.