پیش بینی بازار مسکن در 97

مسکن به عنوان یک بازار برای بسیاری از تحلیل گران اقتصادی جز مشکل ترین بازارها برای پیش بینی می باشد. بازار مسکن که هم سال گذشته و هم تا نیمه های امسال دارای رکود بوده و همچنین به دلیل اثرگذاری متغیر های زیاد بر روی این بازار اعم از نرخ تورم سال، نرخ های بهره بانکی، بازار های جانشین و ... پیش بینی این بازار را با مشکل مواجه کرده است.

در این روزها شاهد تحرکاتی در این بازار هستیم که طبق آمارهای منتشر شده خرید و فروش در این روزها بیشتر شده است ، که میتوان گفت نه چندان  ولی حداقل روزنه ی امیدی برای سال های آتی در این بازار میتواند باشد.

بیشتر بخوانیم:  بهترین پیش بینی های بازار مسکن سال 97

 

در قبال پیش بینی در این بازار میتوان گفت که باید با بررسی عوامل تاثیر گذار در این حوضه میتوان به یک جمع بندی کلی رسید.

 

از مهمترین این عوامل که قابل بررسی نیز میباشند میتوان به قیمت نفت، اوضاع اقتصادی، نرخ سود بانکی، بازار های جایگزین مثل بازار سرمایه و طلا و ارز اشاره کرد.

درآمدهای نفتی به دلیل آنکه جز اصلی بودجه کشور را تشکیل میدهد منجر به تغییر اوضاع اقتصادی کشور نیز می شود. در صورتی که درآمدهای نفتی افزایش پیدا کند، اوضاع اقتصادی نیز بهتر شده و احتمال افزایش معاملات در این بازار وجود دارد. همچنان که مشاهده میکینم اقتصاددانان نفت 80 دلاری را نیز پیش بینی کرده اند. که آن نیز تحت تاثیر اوضاع منطقه و توافقات صورت گرفته در اوپک، این پیش بینی دور از واقعیت نیست. پس با این پیش بینی احتمال اینکه در سال اینده بازار مسکن دوره ی رونق خود را شروع کند زیاد است.

مطلب مرتبط: پیش‌بینی بازار مسکن در سال97

نرخ سود بانکی با آغاز کاهش خود باعث شده برخی از سرمایه های مردم به این بازار انتقال پیدا کند. که همچنان که شاهد تحرکات نسبی در این بازار بودیم.

و اما بازار های رقیب مثل بازار طلا که شاهد افزایش قیمت ان هستیم. البته این افزایش دلایل دیگری نیز دارد. ولی قسمتی از آن ناشی از افزایش تقاضا میباشد.

در حالت کلی با کنار هم قرار دادن فاکتورهای مختلف در سال آینده میتوان شاهد افزایش تقاضا و رونق در این بازار و در نتیجه افزایش قیمت آن خواهیم بود. رشد قیمت دلار و طولانی شدن رکود از مهمترین دلایل رشد قیمت مسکن در شرایط فعلی است. باید دید رشد دلار تا چه حد ادامه دار خواهد بود. در حالت کلی پیش بینی می شود قیمت مسکن کمی بیش از نرخ تورم رشد داشته باشد.