طلا و ارز و علت های تغییر آن

بازار جهانی طلا این روزها اقتصاد ایران را هم تحت تاثیر قرار داده است. تحولات سیاسی از یک طرف و افزایش تقاضای جهانی باعث شده تا قیمت این کالا افزایش یابد. وقتی دلار افزایش پیدا می کند، انتظار داریم که قیمت طلا کاهش یابد؛ در یکی دو ماه اخیر همانطور که مشاهده میکنیم در شرایطی که دلار در حالی که افزایش یافته ولی قیمت جهانی طلا نیز افزایش یافته است.پس این افزایش علت دیگری باید داشته باشد.

به گفته تحلیل گران اقتصادی این افزایش را میتوان ناشی از رجوع مردم در شرایط عدم اطمینان به اوضاع سیاسی به طلا دانست. بدلیل آنکه طلا به عنوان یک دارایی امن دربرابر کاهش ارزش بقیه دارایی ها می باشد.

در شرایط فعلی اوضاع جهانی  با تشنج های همراه است، ترامپ با برخورد خود با خاورمیانه و ایجاد اختلال در روابط بین کشورهای خاورمیانه، فشار سیاسی بر کره شمالی و ایجاد تنش در اقتصاد جهانی  شده است. به همین دلیل تنش ها افزایش پیدا می کنند.

طلا به عنوان کالای که هزینه ریسک را پایین می آورد، مورد استقبال عمومی مردم قرار میگیرد. این یکی از مهمترین دلایلی است که طلا بدون توجه به افزایش شاخص دلار افزایش پیدا کرده است.

با توجه به مطالبی که بیان شد و پیش بینی های انجام شده احتمال اینکه این تنش ها ادامه دار باشد وجود دارد و با توجه به این اگر اقتصاد امریکا خوب شود باعث میشود تا ارزش دلار نیز افزایش پیدا کند. و از سوی دیگر با این تنش ها قیمت طلا نیز افزایش میابد. البته اصول تحلیل به این صورت میباشد که وقتی قیمت دلار افزایش یابد قیمت طلا باید کاهش یابد ولی با این اوضاع میتوان خلاف جهت اصول پیش رفت و گفت قیمت طلا و ارز افزایش پیدا خواهد کرد.

البته در این زمینه میتوان توصیه ای نیز به تولیدکنندگان کرد که اگر مواد اولیه خود را وارد میکنند باید نرخ تبادلی خود را بیشتر از الان در نظر گرفته و با این روال برای خود برنامه ریزی های لازم را انجام دهند.

مقالات مرتبط :

تحلیل روند قیمت طلا در ایران (بخش اول)

مهمترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت طلا و سکه

3 نکته کلیدی در پیش بینی قیمت طلا

بررسی دلایل رشد همزمان بهای جهانی طلا و شاخص دلار